+0
-2
-2
Kai mylėtis norisi ilgiau

Priešlaikinė ejakuliacija – gana dažnai problema. Teigiama, kad ją bent retkarčiais patiria maždaug trečdalis lytiškai aktyvių vyrų. Normalu, jei retkarčiais ankstyvas sėklos išmetimas pasitaiko kiekvienam vyrui – dėl to per daug krimstis nereikėtų. Susirūpinti reikėtų, jei ši problema kamuoja ilgiau ir sukelia nemalonių pasekmių. Tikėtina, kad įtariant minėtąją lytinės funkcijos sutrikimą būtų labai tikslinga apsilankyti pas gydytoją urologą ir papasakoti apie lytinio gyvenimo problemas išsamiai ir atvirai. Verta pasakyti bent dvi priežastis, kodėl delsti nerekomenduojama. Pirmoji – kuo ilgiau laukiama, tuo priešlaikinės ejakuliacijos problema gali tapti aštresnė. Antroji – daugeliu atvejų kokybišką lytinį gyvenimą susigrąžinti tikrai įmanoma.

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) suprantama kaip per ankstyva ar per greita ejakuliacija lytinių santykių metu, mat įvyksta greičiau nei to nori pats vyras ar jo antroji pusė. Įtarti ją galima tuomet, kai:

  • Laikas iki sėklos išmetimo gana trumpas – trumpesnis nei dvi minutės (120 sekundžių). Šis periodas skaičiuojamas nuo įsiskverbimo į makštį. Kuo šis laiko tarpas trumpesnis, tuo PE tikimybė didesnė. Ypatingai susirūpinti reikėtų, jei ejakuliacija beveik visada įvyksta per minutę arba netgi greičiau nuo pačios lytinio akto pradžios.
  • Nuolat įvykstantis arba vis pasikartojantis sėklos išmetimas netgi su minimalia lytine stimuliacija, pasireiškiantis anksčiau, nei to nori vyras arba jo partnerė. Blogiausia tai, kad ejakuliacija gali įvykti dar prieš įsiskverbimą į makštį ar netgi penetracijos momentu. Tuomet lytinis aktas tampa tiesiog neįmanomas.
  • Pastebima, kad PE sukelia psichologinių kančių pačiam vyrui ir netgi kenkia santykiams su antrąja puse. Tai reiškia, kad PE daro mažiausiai dvigubą žalą – ne tik menkina lytinio gyvenimo kokybę, bet ir skatina patirti stresą, nerimą, nepasitikėjimą savimi, o galiausiai ir lytinio artumo vengimą bei depresiją.
  • Vyras visai nekontroliuoja sėklos išmetimo arba daro tai nepakankamai – ejakuliacija gali įvykti visai netikėtai ir dažniausiai daug anksčiau nei norėta bet kurio iš partnerių. Nors ir stengiamasi atitolinti sėklos išsiliejimo procesą, dažniausiai šios pastangos nevaisingos ir ejakuliacija įvyksta nepasiekus norimų tikslų.
  • Per paskutinius 6 mėnesius PE pasireiškė beveik visus kartus, kai buvo norima suartėti. Šis požymis rodo, kad problema jau gali būti įsisenėjusi ir galimai reikia tinkamo gydymo.

Aptarus PE diagnozavimo kriterijus visai nesunku suprasti, kokie gali būti šios lytinės funkcijos sutrikimo simptomai. Taigi pagrindinis simptomas ir yra laikas nuo penetracijos į makštį iki realiai įvykstančios ejakuliacijos. Daugumai vyrų, kuriems diagnozuojama PE, šis intravaginalinės ejakuliacijos latentinis periodas yra trumpesnis nei 60 sekundžių, kitai daliai jis trumpesnis nei 120 sekundžių. Ilgiau trunkantis laiko tarpas iki ejakuliacijos laikomas norma, tačiau ne visoms poroms jis gali būti pakankamas. Jei nepavyksta sukontroliuoti sėklos išsiveržimo, jei per ankstyva ejakuliacija kelia nepasitikėjimą savimi ir stresą, o netgi ir minimaliausia lytinė stimuliacija jau sukelia ejakuliaciją, tuomet tai irgi gali būti PE simptomai. Ką jau kalbėti apie tokius lytinės funkcijos sutrikimus, kai sėklos išsiveržimas įvyksta dar prieš įsiskverbimą ar jo metu…

Gėdytis tikrai nėra ko, mat taip nutikti gali bet kuriai porai. Problemai užsitęsus pusę metų ir sukeliant visą virtinę kitų nemalonumų, tikrai verta savęs paklausti – ką aš galiu padaryti, kad lytinis gyvenimas ir vėl taptų kokybiškas? Tai nedidelis, bet labai svarbus pirmasis žingsnis į norą susigrąžinti kokybiškus santykius su antrąja puse.

Kuo gali padėti gydytojas? Pirmiausia jis padės suprasti, kokios galimos PE pasireiškimo priežastys. Tikėtina, kad duos gyvenimo būdo koregavimo ir praktinių patarimų, turėsiančių padėti ilgiau sukontroliuoti ejakuliacijos procesą ir prailginti lytinio akto trukmę. Džiugu tai, kad Lietuvoje jau yra vaistas, skirtas būtent PE gydymui. Tikėtina, kad lytinio gyvenimo kokybė grįš greičiau ir džiugins abu partnerius, mat vaistinis preparatas pasižymi veiksmingumu ir gana gera tolerancija daugeliui nuo PE kenčiančių asmenų.