Kaip pesimistiniais laikais užauginti optimistus vaikus?

Kreipkite dėmesį į teigiamus dalykus, to mokykite ir savo vaikus

Pesimizmas – paprasčiausiai klaidingas požiūris, susiformavęs dėl nuolat girdimų blogų naujienų ir smegenų polinkio užmiršti viską, kai jaučia galimą pavojų. Iš tiesų, gyvename taip gerai, kaip dar niekas iki mūsų negyveno: išaugo gyvenimo trukmė, mažėja skurdas, gerėja mityba ir t.t. Žmonija žengė ir žengia milžiniškais žingsniais, bet progresas mūsų nebestebina. Užuot vertinę ir pastebėję teigiamus pasiekimus, galvojame apie vis dar esamus trūkumus – taip veikia mūsų smegenys. 2013 m. psichologas Rick Hanson savo knygoje apie laimę rašė, kad smegenys natūraliai koncentruojasi į neigiamas patirtis, o gerosios naujienos nueina į užribį: „Išgyvenant nemalonias situacijas, mus apima neviltis, o gerosios naujienos smegenų  dažniausiai nepaveikia“. Taigi, kreipti dėmesį tik į bloga – natūralu, vis dėlto, galime mokytis pastebėti ir geruosius dalykus. Neuropsichologas pataria: išgirdę geras naujienas, pasistenkite, kad ir jūsų gyvenime nutiktų kas nors gero, leiskite laiką su brangiais žmonėmis, stenkitės galvoti teigiamai, leiskite sau būti optimistais, leiskite optimizmui jus užvaldyti. Skatinkite ir vaikus džiaugtis kasdiena ir mėgautis gyvenimu.

Stebėkite, kaip kalbate

Optimizmo išmokti galima. Nustatyta, kad pesimistams  apie savo skaudžius jausmus ar patirtis prabilus optimistiškai, šiuos įvykius jie ir ima vertinti optimistiškiau, ilgainiui net gali tapti optimistais. Pasimokykime kalbėti optimistiškai: į dabartinius įvykius žvelkime su viltimi. Gal ir nutiko kas nors siaubingo, bet, priminkite vaikams, tiek daug žmonių dirba, kad situacija pagerėtų – juk tai puiku.

Ribokite naujienų srautą

Blogų naujienų banga jus užlieja vos įsijungiate žinias ar imate naršyti „Facebook“? Blogomis naujienomis dalinsis visi, kils panika, bereikalingas nerimas ir baimė. Žinoma, svarbu žinoti, kas dedasi pasaulyje, tačiau naujienos šiais laikais pranešamos taip, kad visi išsigąstų – išsigąsta ir vaikai. Vaikams sunku jaustis saugiems, jei jie mato, kaip tėvai nuolat išgyvena dėl tolimų įvykių. Kuo mažiau naujienų, tuo geriau.

Veikite

Baisiosios naujienos dažnai atitraukia ir mūsų dėmesį nuo dalykų, kur išties galime kažką pakeisti. Užuot jaudinęsi dėl pasaulio nelaimių, savo energiją skirkite kitiems, savanoriaukite, dalyvaukite bendruomenės susitikimuose, jauskitės bendruomenės dalimi.

Auginti vaikus optimistus – užduotis nelengva. Reikia, kad ir tėvai mokytųsi optimizmo ir nepasiduotų pesimizmo bangai. Tačiau juk dėl savo vaikų galime pasistengti, ar  ne?

Straipsnio autorė Giedrė Janušaitė (Šaltinis SELF)