Ankilostomozė

Tai žarnų parazitozės, labai paplitusios karštojo klimato tropikų šalyse, sukeliamos dviejų sukėlėjų: Ankylostoma duodenale ir Necator americanus.

 

Etiologija

 

Abiejų parazitų – Ankylostoma duodenale ir Necator americanus – patinėliai yra 5–9 mm ir patelės – 9–11 mm. Kas dieną patelės padeda po 5–10 kiaušinėlių. Parazitai gyvena prisitvirtinę prie dvylikapirštės žarnos ir plonųjų žarnų sienelės. Pirmojo parazito amžius yra 4–5 metai, antrojo – iki 10 metų.

 

Geografinis paplitimas ir užsikrėtimo būdas

 

Ankylostoma duodenale daugiausia nustatomas Šiaurės tropikuose (Viduržemio jūros baseine, Indijoje, Kinijoje, Pietryčių Azijoje, Japonijoje, Australijoje), o Necator americanus – tropinėje Afrikoje,

Centrinėje Azijoje, Ramiojo vandenyno salose. Europoje yra tik A. duodenale apie Viduržemio jūrą. Parazitams vystytis reikalinga didesnė kaip 22 °C temperatūra. Dažnai sukėlėjų randama šachtose, tuneliuose. Tai lemia profesinį užsikrėtimą.

Žmogus užsikrečia sąlyčio (kontakto) būdu, basa koja liesdamas lervą. Labai retai užsikrečiama per maistą. Parazitas patenka į organizmą lervos pavidalu. Per kraują išplinta po organizmą. Plaučiuose jis iš alveolių patenka į bronchus, ryklę ir yra atryjamas. Maždaug po 40 dienų parazitai subręsta ir lieka žarnyne.

 

Klinikiniai požymiai

 

Ligos pradžia dažnai besimptomė, nors kartais lervos įsiskverbimo vietoje yra niežtintis paraudimas, išnykstantis per 24 val. Lervai skverbiantis per plaučius gali atsirasti viršutinių kvėpavimo takų kataro požymių, nesukeliančių radiologinių pokyčių plaučiuose. Žarnyno fazės tarpsnių klinikiniai požymiai priklauso nuo parazitų kiekio – būna duodenito reiškinių, viduriavimas, vėliau atsiranda mažakraujystė (jeigu sukėlėjas yra A. duodenale)

 

Diagnostika

 

Ligos pradžioje kraujo tyrimu nustatoma leukocitozė ir hipereozinofilija, kurios palengva išnyksta. Nustatoma anemija, sumažėjęs hemoglobino kiekis.

Jau po mėnesio nuo ligos pradžios išmatose galima rasti kirminų kiaušinėlių, jų kiekis rodo užsikrėtimo sunkumą. Parazitų rūšis atskiriama pagal lervas.

 

Gydymas

 

Vartojama flubendazolio tabletės arba tirpalas (Fluvermal): 10 mg ryte ir vakare, gydymo kursas – 3 d. Albendazolis tabletėmis arba tirpalas (Zentel) 400 mg vieną kartą arba Vermox. Pirantelio pamoatas (Combantrin) po 10 mg/kg tablečių ar tirpalo 3 dienas yra alternatyvus gydymas.

 

Profilaktika

 

Higienos priemonės, visuomenės švietimas, žmonių išmatų dezinfekavimas, avalynės avėjimas.

 

Svarbu žinoti:

 

  • Žmonių ankilostomozes sukelia du sukėlėjai – Ankylostoma duodenale ir Necator americanus.
  • Užsikrečiama bendraujant, tiesioginio sąlyčio būdu, parazitai sukelia duodenitą ir mažakraujystę.
  • Diagnozė nustatoma išmatose radus kirminų kiaušinėlių.
  • Gydoma benzimidazoliais.
  • Avint apavą galima šios ligos išvengti.

Alvydas Laiškonis "Tropinės ir keliautojų ligos", Kaunas, 2009

Anekdotai

archyvas