Mastitas

 

Tai pūlinis krūties liaukos uždegimas, dažniausiai būna maitinančioms moterims, paprastai suserga po pirmo gimdymo (du kartus dažniau, nei po pakartotinų gimdymų), nes pirmakartės nelabai žino, kaip prižiūrėti krūtis, maitinant kūdikį. Labai retai išsivysto po sužeidimo – tokiais atvejais g.b. ir vyrams.

Išsivysto 3-4 sav. po gimdymo, patekus iš išorės į pieno liauką stafilokokams, rečiau streptokokams ar E.coli. Jo predisponuojantys veiksniai yra spenelių įtrūkimai ir laktostazė.   

Priklausomai nuo šių veiksnių, mastitai skirstomi į:

a)      Intersticiniai (jungiamojo audinio tarp pieno liaukų ląstelių); yra flegmoninio pobūdžio, vystosi, patekus mikrobams pro spenelių įtrūkimus ir išplitus limfiniais takais.

b)      Parenchiminiai -- intrakanalikulinai (pačių pieno liaukų ląstelių uždegimas). Mikrobai patenka pro pravirus spenelių latakėlius

Stadijos: -- negydant viena pereina į kitą.

a)       Lengviausia, serozinė forma (nežymūs skausmai palpuojant, pradeda didėti krūtis, pakyla t° iki 38°C);

b)      Infiltracinė (krūtis padidėja, sustangrėja);

c)      Parenchiminė (mikrobai dauginasi, ardo audinį ir susidaro pūlinukai – absceduojantis mastitas);

d)      Intersticinė, arba flegmoninė (vystosi flegmonos, gali apimti visos krūties jungiamąjį audinį);

e)      Sunkiausia, išsivysto labai užleidus, tinkamai negydant -- gangreninė (krūtis supūva).

 

Klinika:

Paprastai pradžioje pasireiškia laktostazė su savo klinika – ji moterims būna nemalonesnė už patį mastitą. Ji pasireiškia staiga -- krūtis labai padidėja, patinsta, palpuojant pasidaro karšta ir skausminga, bendra kūno t° pakyla iki 40° C. Kai prisideda infekcija ir atsiranda mastitas, lyg ir palengvėja – kiek sumažėja skausmas, pasidaro minkštesnė krūtis.

Tai ūmios infiltracijos stadija (krūtis padidėja, parausta (paraudimas būdingas intersticiniam mastitui), čiuopiasi infiltratas, standumas, aiškių ribų nėra. Kuo masyvesnė krūtis ir kuo giliau infiltratas, tuo vėliau pasireiškia objektyvūs simptomai. Vėliau išsiplečia poodinės venos. Laiku tinkamai negydant, uždegiminis infiltratas supūliuoja, susidaro abscesas (absceduojantis mastitas).

Bendri reiškiniai: nemiga, apetito stoka, kiti intoksikacijos požymiai.

Kraujyje leukocitozė (mažiau 20.000/ml), ENG (30-40).

Padidėja regioniniai limfmazgiai.

Pagal lokalizaciją abscesai gali būti:

a)      subareoliarinis – lengviausias, 3-4-5 cm. aplink spenelį,

b)      intramamarinis – dažniausiai, procesas išplitęs pieno liaukoje,

c)      retromamarinis.

 

Gydymas:

Profilaktika. Turi būti teikiama informacija apie mastitus, grūdinami speneliai: galima švitinti UV spinduliais, atsiradus įtrūkimams -- patepami riebiais kremais. Naujagimių mitybos higiena: po maitinimo krūtis turi būti tuščia, vaiko likęs neiščiulptas pienas nutraukiamas, kiekvieno maitinimo metu ištuštinama kita krūtis – jas reikia nolat kaitalioti.

Kai laktostazė, pienas neinfekuotas, galima maitinti abiem krūtimis.

Prisidėjus infekcijai, kai jau yra mastitas, maitinti galima tik sveika krūtimi, jei abiejose krūtyse tai tiesiogiai maitinti negerai, reikia pieną išvirti. Jei abscesas - nebemaitinti. Svarbu ir bendros higienos laikymasis, negalima varžyti krūtų.

Iš pradžių dedama ledo pūslė, antibiotikai, susidariusį abscesą prapjauti radialiniu pjūviu, kad mažiau susižeistų kanalėliai.

 

 

Anekdotai

archyvas