Opaligė

 

 

Opaligė (morbus ulcerosus) – tai lėtinė recidyvuojanti liga, kuriai paūmėjus ir sutrikus nerviniams bei hormoniniams virškinimo sistemos reguliacijos mechanizmams, susidaro skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa. Nuo opaligės reikėtų skirti vadinamas pepsines (simptomines) opas, kurios atsiranda dėl aiškių priežasčių – kitų organizmo ligų (padidėjęs intrakranialinis spaudimas, n.vagus centrų dirginimas ir kt.), stresinės situacijos, vaistų vartojimas (gliukokortikoidai, nesteroidiniai priešuždegiminiai preparatai ir kt.).

            Epidemiologija. Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos yra išnykstančios ir vėl atsinaujinančios opos, kurios dažniausiai diagnozuojamos vidutinio amžiaus ir pagyvenusiems asmenims, nors kartais jos išsivysto ir jaunesniame amžiuje. Jos paprastai atsiranda nesant aiškių provokuojančių veiksnių ir, praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams, gali užgyti jas gydant ar negydant. Opaligė yra paplitusi visame pasaulyje, tačiau ji “populiariausia” Europoje ir Japonijoje. Gyvenimo eigoje opaligė kliniškai diagnozuojama 2-3% gyventojų, tačiau pomirtinio skrodimo metu jos pėdsakai randami 6-14% vyrų ir 2-6% moterų. Vyrams dvylikapirštės žarnos opos išsivysto 3-4 kartus, o skrandžio – 2-3 kartus dažniau, negu moterims. Moterims opaligės tikimybė labai padidėja po menopauzės. Tikimybė, kad vyrui iki 65 m. amžiaus išsivystys opaligė, yra 1:10. Dvylikapirštės žarnos ir skrandžio opų santykis yra 1:7. Mirštamumas nuo skrandžio opos sukeltų komplikacijų (dažniausiai kraujavimo ar perforacijos) yra 0,6-7,1 100.000 gyventojų, o dėl dvylikapirštės žarnos opų sukeltų komplikacijų – 0,2-9,7 100.000 gyventojų. Prieš 50 metų dvylikapirštės žarnos opos pasitaikydavo žymiai dažniau; jų skaičiaus sumažėjimo priežastys nėra aiškios; gaila, bet to negalima pasakyti apie skrandžio opas.

            Buvo rasta, kad genetika turi gana didelę reikšmę vystantis dvylikapirštės žarnos opoms, tačiau beveik neturi reikšmės vystantis skrandžio opoms. Dvylikapirštės žarnos opos 3 kartus dažniau išsivysto pirmos eilės opininko giminaičiams, negu kitiems asmenims. Homozigotiniai dvyniai yra 50% konkordantiški pagal dvylikapirštės žarnos opos išsivystymą, tuo tarpu heterozigotiniams dvyniams konkordantiškumas yra tik 14%. Asmenys, turintieji O (I) kraujo grupę, turi 37% didesnę tikimybę, kad jiems išsivystys dvylikapirštės žarnos opa, negu kitų kraujo grupių atstovai. Daugeliui asmenų, sergančių dvylikapirštės žarnos opalige ir jų giminaičiams, randamas paveldimas imunoreaktyvaus I pepsinogeno koncentracijos kraujo serume padidėjimas. Opininkai dažniausiai turi HLA-B5 antigenus. Tai, kad panašių genetinių požymių nerandama sergantiesiems skrandžio opalige, kai kuriems autoriams leidžia teigti, kad skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės yra skirtingos ligos, kurias vienija tik “skylė” skrandžio ar dvylikapirštės žarnos gleivinėje.

            Etiologija. Per ilgą laiką buvo sukurta labai daug opaligės etiologijos ir patogenezės teorijų. Pačią pirmąją –kraujagyslinę – dar 19 a. sukūrė R.Virchovas. Jo nuomone, opos vystosi dėl anatominių kraujagyslių pakitimų opos zonoje (trombozės, embolijos, arteriolosklerozė). L.Ašofas pasiūlė mechaninę teoriją – opa atsiranda, kai skrandžio gleivinę traumuoja grubus maistas. G.Konjetzny pasiūlė uždegiminę teoriją – opinis procesas vystosi skrandžio gleivinės uždegimo fone ir yra gastrito ar erozijos pasekmė. E.Riegelis pagrindė peptinę teoriją – opa vystosi tose skrandžio vietose, kurias stipriausiai veikia skrandžio sultys. P.Balintas, remdamasis tuo, kad opininkų rūgščių-šarmų pusiausvyra yra pakitusi į rūgščią pusę, pagrindė acidozės teoriją. P.Bergmanas teigė, kad opos priežastis yra skrandžio sulčių hipersekrecija, sustiprėjusi motorika ir kraujagyslių funkciniai sutrikimai, kuri būdinga asmenims, kurių organizme vyrauja parasimpatinė nervų sistema. Refliukso teorija  teigia, kad opa išsivysto dėl tulžies patekimo į dvylikapirštės žarnos viršutinę dalį ir ypač į skrandį arba dėl padidėjusio slėgio dvylikapirštėje žarnoje ar esant piliorinio sfinkterio nepakankamumui, nes tulžies rūgštys ir lizolecitinas suardo apsauginį gleivių sluoksnį. Endokrininė opaligės teorija teigia, kad opaligė vystosi dėl streso – jo metu padidėja adrenalino sekrecija, o tai stimuliuoja pagumburį, padidėja kortikotropino ir gliukokortikoidų sekrecija, tai skatina skrandžio hipersekreciją, mažina gleivių sekreciją ir gleivinės regeneraciją. Taigi, peržvelgus visas minėtas teorijas, atrodo, kad mes visi turėtume sirgti skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige ir visą laiką vaikščioti apsikabinę buteliuką su skrandžio rūgštingumą mažinančiais vaistais ar pastoviai valgyti H2 histamino antagonistų tabletes (mažina HCl išsiskyrimą skrandyje), nes kas gi iš mūsų nepergyvena stresų, nevalgo karštos sriubos ar visada rūpestingai sukramto maistą ?

            Visai šiai opaligės teorijų maišalynei 1983 m. “mirtiną” smūgį sudavė australų mokslininkų B.Maršalo (B.Marshal) ir R.Uoreno (R.Warren) atradimas, kad opaligę sukelia bakterija Helycobacter (Campylobacter) pylori. Iš pradžių niekas nenorėjo tikėti, kad opaligė yra infekcinė liga. Tik įrodžius, kad opaligę galima išgydyti antibiotikais, pasikeitė supratimas apie šią ligą ir jos gydymą. Dabar galvojama, kad šis mikroorganizmas yra kaltas dėl 95% dvylikapirštės žarnos opų ir ne mažiau, kaip 75% skrandžio opų. Tam tikrą reikšmę H.pylori turi ir vystantis kai kuriems skrandžio augliams.

            Tyrimai rodo, kad apie ¾ vidutinio amžiaus žmonių yra apsikrėtę H.pylori. Absoliučiai daugumai žmonių tai įvyksta ankstyvoje vaikystėje, iki 5 metų. Užsikrečiama oraliniu-fekaliniu arba oraliniu būdu, nes mikrobai išsiskiria iš virškinamojo trakto su išmatomis. Epideminiam procesui didelę įtaką turi socialinės, būsto, sanitarinės buities sąlygos, higienos įpročiai ir pan. L.Kupčinsko tyrimai (KMU) parodė, kad net 90% kaime gimusių KMU studentų yra užsikrėtę H.pylori, o miestiečiai “nuo gimimo” – apie 60%. Nepaisant didelio H.pylori paplitimo, sergančiųjų opalige nėra daug. Šio reiškinio priežastis nėra perprasta (išradingesnis studentas čia gali pritaikyti kurią nors iš “senųjų” opaligės teorijų, kurios dėka galima įrodyti, kad sutrinka pusiausvyra tarp skrandžio “gynybinių” ir “puolamųjų” faktorių – pvz., padidėja HCl ir sumažėja gleivių sekrecija ir tai sudaro sąlygas veikti H.pylori...). Kylant žmonių kultūrai, gerėjant buities sąlygoms ir pan., H.pylori paplitimas populiacijoje mažėja. Antai išsivysčiusiose Vakarų šalyse jau tik 1/3 suaugusiųjų ir vos 2% vaikų yra infekuoti.

            H.pylori yra labai atspari antibiotikams, todėl kiekvienam ligoniui jų derinys parenkamas individualiai. Šiuo metu efektyviausi yra klaritromicinas (Lietuvoje tik 1% atsparių padermių) ir amoksicilinas (beveik nepasitaiko rezistentiškumo).

H.pylori veiklai būtina rūgšti terpė, neutralizuojanti šarminį amoniaką, susidarantį mikroorganizmui skaidant karbamidą (urea). Karbamidą (šlapalą) skaidančio fermento ureazės aptikimu paremti H.pylori infekcijos diagnostikos testai.

Druskos rūgšties sekrecijos skrandyje slopinimas sudaro esminę (kartu su antibiotikoterapija) opaligės gydymo dalį, nes tik užslopinus HCl gamybą sudaromos nepalankios sąlygos mikrobo gyvybinei veiklai. Iš jų vartojami omeprazolis, ranitidinas ir kt.  

                        Iš viso to išplaukia, kad didžiąją dalį opaligės atvejų turi gydyti gastroenterologai ir terapeutai, o ne chirurgai, kaip anksčiau. Į opaligės gydymą įsikišti chirurgams rekomenduojama tik tada, kai liga komplikuojasi arba ją sukėlė vaistai.

            Opaligės komplikacijos gali būti: 1) kraujavimas, 2) perforacija ar penetracija į aplinkinius audinius ar organus, 3) nepraeinamumas dėl edemos ar randų susidarymo ir 4) opos supiktybėjimas.

            Masyvūs kraujavimai būna ¼ - 1/3 visų opininkų. Piktybinė transformacija yra labai reta, esant dvylikapirštės žarnos opai, dažniau ji išsivysto esant skrandžio opaligei, nors kai kurie autoriai tvirtina, kad supiktybėjusios skrandžio opos būna piktybiškos nuo pat jų pradžios ir sako “vėžiai išopėja, tačiau opos retai suvėžėja”. Šiaip ar taip, opininkams gana dažnai tenka susidurti su chirurgo peiliu, todėl leiskite kiek pakalbėti apie operuoto skrandžio ypatumus.

            Operuoto skrandžio funkciniai sutrikimai gali būti gana įvairūs, priklausomai nuo to, kuri skrandžio dalis yra pašalinta. Jei pašalinama kardialinė dalis, sutrinka sotumo jausmas, išsivysto “vilko apetitas” (bulimija, polifagija) (šioje skrandžio vietoje yra juntamųjų n.vagus skaidulų galūnėlės, reaguojančios į skrandžio išsitempimą ir perduodančios impulsus į alkio centrą). Pašalinus skrandžio dugną (fundus), sutrinka rezervuarinė ir sekrecinė skrandžio funkcijos. Pašalinus piliorinę skrandžio dalį, sutrinka skrandžio sekrecinė ir, ypač, motorinė funkcijos – gastroenteroanastomozės vietoje išsivysto raumenų spazmai ir maisto evakuacija iš skrandžio sulėtėja 3-5 kartus. Galimas ir atgalinis dvylikapirštės žarnos turinio patekimas į skarndį. Atlikus subtotalinę ar totalinę skrandžio rezekciją, sutrinka visos jo funkcijos ir išsivysto dampingo (angl. dumping – iškritimas) sindromas – praėjus po valgio 15-30 min., atsiranda silpnumas, pykinimas, ligoniai išbala, prakaituoja, plaka širdis, prasideda viduriavimas, svyruoja kraujospūdis. Šie simptomai kartais būna labai nemalonūs ir ligoniai tiesiog bijo valgyti. Jo patogenezė: nesant skrandžio, santykinai grubus neapvirškintas maistas patenka tiesiai į dvylikapirštę žarną, ištempia ir sudirgina jos sieneles. Maisto osmoziškumas yra santykinai didelis, tai sukelia skysčių difuziją į žarnos spindį – turinys suskystėja, žarnos sienelės dar labiau ištempiamos – sustiprėja peristaltika, atsiranda viduriavimas. Sudirginus žarnos sieneles, iš enterochromafininių ląstelių išsiskiria daugiau serotonino, kuris skatina žarnyno peristaltiką ir veikia kraujagyslių tonusą – kraujospūdis svyruoja. Dėl greitos gliukozės rezorbcijos dvylikapirštėje žarnoje, kraujyje išsivysto hiperglikemija, po kurios seka reaktyvi hipoglikemija (iš kasos išsiskiria daug insulino) – bendras silpnumas, šaltas prakaitas ir t.t. Tokie ligoniai turėtų valgyti mažomis porcijomis ir dažniau. Po kurio laiko skrandžio funkcijas dalinai perima viršutinės žarnyno dalys ir ligonio būklė kiek pagerėja.

 

Žymos: agresyviuagresyvių veiksniųagresyvių veiksnių apsauginiųagresyvusagresyvūs veiksniai nvnuaiškiųakysealkalozėalkalozė apetitoalkalozė apetito stokaalkioalkio skausmasalkio skausmas naktiesalkoholioalkoholisalkoholis helicobacteralkoholis helicobacter pyloriamžiaus pacientaiamžiaus pacientai asmenysamžiaus pacientųamžiaus pacientų grupėjeamžiaus pacientų nepatiriaamžiaus pacientų oposamžiaus tiemsamžiaus tiems kuriemsanalgetikusankstyvasantacidiniųantacidinių preparatų vartojimasantacidinių vaistųantacidinių vaistų lokalizacijosantibakterinisantibakterinis rūgštiesantibakterinis rūgšties sekrecijąantisekrecineantisekrecine terapijaantrumantrum srityjeantrum srityje procapatinisapatinis stemplės trečdalisapčiuoposapčiuopos būduapčiuopos būdu nustatomąapetitoapetito stoka kūnoapibūdinimasskrandžioapibūdinimasskrandžio dvylikapirštėsapibūdinimasskrandžio dvylikapirštės žarnosapimtiesapimties operacijosapimties operacijos sukeltiapsaugaapsaugą sukeltiapsaugą sukelti atgalinėsapsaugantysapsauginiaiapsauginiuapžiūrintapžiūrint pastebėti skrandžioarterinisarterinis kraujospūdisarterinis kraujospūdis vėmimasasmenims ligaasmenims liga pasitaikoasmenų infekcijosasmenų infekcijos sąlygomisasmenysasmenys besigydantysasmenys besigydantys nvnuasmenysligosasmenysligos priežastysasmenysligos priežastys rizikosatgalinėsatkryčiaiatkryčiai dvylikapirštėsatkryčiai dvylikapirštės žarnosatkryčioatkryčio tikimybėatkryčio tikimybę atsisakytiatkryčiųatkryčių rizikąatkryčių riziką lėtinaatliekamaatliekama oposatliekama opos rezekcijaatliekama skubiatliekama skubi endoskopijaatliekamasatliekamas viršutinioatliekamas viršutinio pilvoatliekami laboratoriniai tyrimaiatliekantatsakymoatsakymo atvejuatsakymo atveju skiriamasatsinaujinimoatsinaujinimo sparta dažniauatsiradimoatsiradimo rizikosatsiranda skrandžioatsiranda skrandžio opaiatsisakytiatslūgstaatsparumasatvejuatveju ligosatvejų ligos apibūdinimasskrandžioatveju skiriamasatveju skiriamas antibakterinisaukštoaukšto rentgeninisaukšto rentgeninis tyrimasausysebaimėbaimė valgytibakterinįbariobazofilinebendrasbendras silpnumasbendras silpnumas mirgėjimasbendrasisbendrasis kraujobendrasis kraujo tyrimasbesigydantysbesigydantys nvnubesigydantys nvnu žymiaibeveik pacientųbeveik pacientų sergančiųbiopsinėsblokatoriaiblokatoriai helicobacterblokatoriai helicobacter pyloriblokatoriaisblokatoriais ranitidinasbranduoliniobūdingabūdinga baimėbūdinga baimė valgytibūdingasbūdingas nišos simptomasbūdingibūdingi gausūs simptomaibūdingi sezoniniaibūdu gydomosbūdu gydomos atliekantbūdu nustatomąbūdu nustatomą fliuktuacijosbūdu vyresniobūdu vyresnio amžiausbuitiesbūklė operacijabūklė operacija hipovolemijacheminįchirurginęchirurginė obstrukcijoschirurginė obstrukcijos korekcijachirurginischirurginis gydymaschirurginiuchirurginiu būduchirurginiu būdu gydomoschirurginiu būdu vyresniocimetidinascirozęcitomegaločiuopiamičiuopiami rigidiški pilvocrohnocrohno ligacrohno liga kepenųcrohno ligoscrohno ligos infekcijosdalįdaliaidaliai sergančiųjųdaliai sergančiųjų opaligedalinėdalinę gastrektomiją skrandžiodalinėsdalinės gastrektomijos skrandžiodalis plonojidalis plonoji žarnadalis rečiaudalis rečiau apatinisdalisligosdaugelis helicobacterdaugelis helicobacter pyloridaugeliuidaugeliui pacientųdaugeliui pacientų taikantdaugiausiaidaugiausiai gydoma chirurginiudažni ligosdažni ligos atkryčiaidažniau išsivystodažniau sergamadažniau sergama dvylikapirštėsdažniau skrandžiodažniau skrandžio dvylikapirštėsdažniau susergadažniau suserga tyliosiomisdažniausiadažniausia skrandžiodažniausia skrandžio nutekėjimodažniausia tokiųdažniausia tokių opiniųdažnisdefektaideformacijosdeginančiodeginimasdehidratacijadekompresijadekompresija rūgštiesdekompresija rūgšties sekrecijądempingodempingo sindromą komplikacijosdešinędiagnostikadiagnostika skrandžiodiagnostika skrandžio dvylikapirštėsdiagnostikadiagnostikadiagnostinisdiagnostinis metodas kuriodiagnozuojamadiagnozuojama dideleidiagnozuojama didelei daliaidiagnozuojama gyvenimodiagnozuojama gyvenimo metaisdiagnozuojantdiagnozuojant opaligędiagnozuojant opaligę atliekamididelėdidelė dalisdidelė komplikacijųdidelė komplikacijų rizikadideleididelei daliai sergančiųjųdidžiausiadiferencinėdiferencinė diagnostika skrandžiodifuzijosdifuzijos sąlygotą gleivinėsdirginimodirginimo simptomasdirginimo simptomas išklausomidispepsijosdispepsijos sarkoidozėsdispepsijos sarkoidozės crohnodispepsijos skrandžiodispepsijos skrandžio vėžiodispepsijos varginamųdispepsijos varginamų pacientųdistalinėdistalinė dvylikapirštėsdistalinė dvylikapirštės žarnosduodeniniųduomenys neinformatyvūs kiekvienamdvylikapirštędvylikapirštėjedvylikapirštėsdvylikapirštės dalisdvylikapirštės dalis rečiaudvylikapirštės gleivinėsdvylikapirštės gleivinės erozijųdvylikapirštės oposdvylikapirštės opos sukeliamasdvylikapirštės žarnos dalisdvylikapirštės žarnos deformacijosdvylikapirštės žarnos gleivinėsdvylikapirštės žarnos opaligedvylikapirštės žarnos opaligeidvylikapirštės žarnos opasdvylikapirštės žarnos oposdvylikapirštės žarnos sienojedydįdydį ūmausdydį ūmaus uždegimoechoskopijaechoskopija kompiuterinėechoskopija kompiuterinė tomografijaeigaeiga komplikuojasieiga komplikuojasi oposeigosellisonoellisono sindromu ląsteliųendoskopijąendoskopija perforacijaendoskopija perforacija išsivystoendoskopinėendoskopinė chirurginė obstrukcijosendoskopinioendoskopinio įvertinimoendoskopinio įvertinimo diferencinėendoskopinisendoskopinis rentgenokontrastinisendoskopinis rentgenokontrastinis skrandžioepigastriumeepigastriume pojūtis kūnoepitelioerozijųertmęertmėjeertmėje echoskopija kompiuterinėesomeprazolioesomeprazolio opaligeiestifamotidinasfenomenąfenomeną nulemia skrandžiofibroezofagogastroduodenoskopijafibroezofagogastroduodenoskopija svarbiausiasfibroezofagogastroduodenoskopija svarbiausias diagnostinisfiziniofliuktuacijosfracfunkcijos nepakankamumasfunkcijos nepakankamumas sarkoidozėfunkcinėsfunkcinės dispepsijosfunkcinės dispepsijos skrandžiofunkciniaigastrektomijągastrektomija reanostomozė vyresniogastrektomiją skrandžiogastrektomiją skrandžio opomsgastrektomijosgastrektomijos skrandžiogastrektomijos skrandžio jungčiųgastrinogastrino sekretino koncentracijosgastroezofaginiogastroparezėsgausųgaususgausūs simptomaigeresniugeresnių rezultatų sugyjagėrimųgigantinėsgigantinės oposgigantinės opos neefektyvigijimogijimo procesą atkryčiogijimo procesą helicobactergiminaičiamsgleivesgleivės gleivinėsgleivės gleivinės kraujotakagleivinėgleivinę apsaugantysgleivinę apsaugantys lentelėsgleivinėsgleivinės apsaugągleivinės apsaugą sukeltigleivinės defektaigleivinės defektai išplintantysgleivinės erozijųgleivinės kraujotakagleivinės kraujotaka ląsteliųgleivinės pažeidimągleivinės pažeidimą apsauginiaigleivinės pažeidimasgleivinės pažeidimas dažniausiagleivinės sluoksniogleivinės sluoksnio išsivystogleiviųgraužiančiogretutinėsgretutinės lėtinės ligosgrubūsgydomagydoma chirurginiugydoma chirurginiu būdugydomosgydymą įsidėmėkitegydymasgydymas skiriamigydymas skiriami vaistaigydymas stebėsenagydymas stebėsena tolesnėgydymas taikomas gydymasgydymasgydymasgydymasgydymas šiuolaikinis opaligėsgydyti naudojamasgydyti naudojamas chirurginisgydyti skrandžiogydyti skrandžio dvylikapirštėsgydyti taikomasgydyti taikomas dalinėsgyvenimo metaisgyvenimo metais vyresniemsgyvensenosgyvensenos keitimas rūkymashelicobacterhelicobacter pylorihelicobacter pylori infekcijahelicobacter pylori infekcijaihelicobacter pylori infekcijoshelicobacter pylori išnaikinimohelicobacter pylori išnaikinimuhelicobacter pylori tulžieshelicobacter pylori tyrimųherpesherpes virusinės infekcijoshiperplazijahipersekrecinėshipochloreminėhipokaleminėhipoperfuzijahipoperfuziją sąlygoti skrandžiohipotenzijahipovolemijąhpyloriilgalaikioimunosupresiniusinfekcijainfekcija diagnozuojamainfekcija diagnozuojama dideleiinfekcija kylainfekcija pagrindinė opaligėsinfekcija sergainfekcija serga skrandžioinfekcijaiinfekcijai išnaikinti skrandžioinfekcijosinfekcijos išnaikinimąinfekcijos išnaikinimą tinkamainfekcijos lentelėinfekcijos lentelė teigiamoinfekcijos rentgeninisinfekcijos rentgeninis tyrimasinfekcijos sąlygomisinfekcijos sąlygomis susergainfekcijos tuberkuliozėinfekcijos tuberkuliozė įvairiosinfekcijos tulžiesinfekcijos tulžies latakųinhibitoriaiinhibitoriai skiriamiinhibitoriaisinhibitoriųinkstųinkstų funkcijosinkstų funkcijos nepakankamumasinstrumentiniaiinstrumentiniai tyrimaiinstrumentiniai tyrimai fibroezofagogastroduodenoskopijaįprastinėmisįpročioįpročio ligoniuiįpročio ligoniui siūlomaįsidėmėkiteišklausomiišmatomisišmatomis teigiamasišmatomis teigiamas slaptoišmatoseišmatose mėginys leidžiaišmatose tyrimasišmatose tyrimas gastrinoišnaikinimąišnaikinimoišnaikinimuišnaikinimu prokinetiniai vaistaiišnaikintiišnaikinti skrandžioišnaikinti skrandžio gleivinęišplintantysišsiskiriaišsivystoišsivysto komplikacijosišsivysto komplikacijos oposišsivystymąišsivystymą tokiosišsivystymą tokios oposišsivystymoišsivystymo priežastysišsivystymo priežastys rūkymasišsivystysištirtiištyrimasištyrimas nekomplikuotos ligosištyrimoįtariamaįtariama skrandžioįtariama skrandžio dvylikapirštėsįtartiįvairiosįvertinamaįvertinimoįvertinti įsidėmėkiteįvertinti laipsnįįvertinti laipsnį dydįįvertinti tokioįvertinti tokio pacientoįvertintosįvertintos dvylikapirštėsįvertintos dvylikapirštės žarnosjaučiajaučia visijaučia visi pacientaijaučiamasjaučiamas tuoj valgiojaunesnijiemsjiems nustatomajiems nustatoma dehidratacijajonųjudesiaijungčiųjungtysjungtys gleivės gleivinėsjuodosjuodos spalvos išmatomiskairiąjąkamieninękamieninę selektyvią selektyviąkarbamidąkarščiavimaskartą pasireiškiakartą pasireiškia kraujavimukeitimaskeitimas rūkymaskeitimas rūkymas sulėtinakiekvienamkiekvienam ligoniui kuriamkitokiosklaidingaiklinikakliniką skausmaskliniką skausmas plistiklinikiniaiklinikiniai požymiaiklinikiniai požymiai neišreikštiklubinękofeinukofeinu negerti nvnukompiuterinėkompiuterinė tomografija gydomakomplikacijakomplikacija lemia mirtingumąkomplikacijaikomplikacijomiskomplikacijomis kraujavimaskomplikacijomis kraujavimas asmenųkomplikacijomskomplikacijoms gydytikomplikacijoms gydyti naudojamaskomplikacijoms įvertintikomplikacijoms įvertinti įsidėmėkitekomplikacijoskomplikacijos beveikkomplikacijos beveik pacientųkomplikacijos oposkomplikacijos opos kraujavimaskomplikacijųkomplikacijų rizikakomplikuojasikomplikuojasi oposkomplikuojasi opos kraujavimukoncentracijos tyrimaskontrastinėkorekcijakorekcija oposkorekcija opos suvėžėjimaskortikosteroidaikortikosteroidųkortikosteroidų gigantinės oposkraujavimąkraujavimaskraujavimas asmenųkraujavimas asmenų sergančiųkraujavimukraujavimu perforacijakraujavimu perforacija hipersekrecinėskraujavimu teisingaikraujavimu teisingai įvertintikraujo išmatosekraujo išmatose mėginyskraujo išmatose tyrimaskraujo tyrimaskraujo tyrimas slaptokraujospūdiskraujospūdis vėmimaskraujospūdis vėmimas kraujukraujotakąkraujotaka ląsteliųkraujotaka ląstelių atsparumaskraujotakoskraujotakos požymiaikraujotakos požymiai čiuopiamikraujukraujuotikreivėjekreivėje prockreivėje proc oposkritinėkritinė būklėkritinė būklė operacijakrūtinękrūtinkaulioligoskūno masėskūno masės mažėjimaskūno masės padidėjimokūno svoriokūno svorio mažėjimaskūno svorio sumažėjimaskuriamkuriaskuriems nustatomikuriems nustatomi paminėtikuriems nustatytakuriems nustatyta helicobacterkurio vizualiaikurio vizualiai įvertinamakursaskursas protonųkursas protonų siurbliokursolaboratoriniailaboratoriniai tyrimailaboratoriniai tyrimai bendrasislaipsnįlaipsnį dydį ūmauslansoprazolioląstelių atsparumasląstelių atsparumas epitelioląstelių hiperplazijalatakųlatakų ligoslatakų ligos gastroparezėsleidžialeidžia įtartileidžia įtarti kraujavimąleidžia sėkmingaileidžia sėkmingai gydytileidžia tiksliaileidžia tiksliai nustatytilemia mirtingumąlemia mirtingumą skrandžiolentelėlentelė didelė dalislentelė nedelsiantlentelė nedelsiant nutraukiamaslentelė teigiamolentelė teigiamo atsakymolentelėslėtinalėtina patį oposlėtineslėtinės ligoslėtinės ligos crohnolėtinislėtinis inkstų funkcijoslėtinis recidyvuojantislėtinis recidyvuojantis virškinimoleukemijaliga kepenųliga kepenų cirozėliga pasitaikoliga pasitaiko dažniauligoniailigoniamsligoniams diagnozuojamaligoniams diagnozuojama gyvenimoligoniuiligoniui kuriamligoniui siūlomaligoniui siūloma vengtiligos apibūdinimasskrandžioligos apibūdinimasskrandžio dvylikapirštėsligos atkryčiailigos atkryčiai dvylikapirštėsligos atvejuligos atveju fizinioligos crohnoligos crohno ligaligos gastroparezėsligos gastroparezės gastroezofaginioligos infekcijosligos infekcijos tulžiesligos kritinėligos kritinė būklėligų sukeliančiųligų sukeliančių pakrūtiniolokalizacijalokalizacijoslydimalydima kūnolydima kūno masėslytieslyties sergamumo opaligemagnetiniomagnetinio rezonanso tyrimasmaistasmaisto produktųmaisto produktų netoleravimasmasėsmasės mažėjimas dvylikapirštėsmasės padidėjimomasės padidėjimo sergantmastocitozemažakraujystėsmažakraujystės požymiai bendrasmažėjimasmažėjimas dvylikapirštėsmažėjimas dvylikapirštės oposmažėjimas jiemsmažėjimas jiems nustatomamažojojemažojoje skrandžiomažojoje skrandžio kreivėjemechanizmaimechanizmųmedikamentaismedikamentais helicobactermedikamentais helicobacter pylorimedikamentinemedikamentiniomedikamentųmedikamentų vartojimasmedikamentų vartojimas protonųmedžiagamedžiagosmėginysmėginys leidžiamėginys leidžia įtartimetabolinėmetabolinė alkalozė apetitometais vyresniemsmetais vyresniems asmenimsmetodasmetodas kuriometodas kurio vizualiaimetųmetų amžiausmetų amžiaus tiemsmieloproliferacinėsmieloproliferacinės ligosmieloproliferacinės ligos kritinėmirgėjimasmirtingumąmirtingumą skrandžiomirtingumą skrandžio nutekėjimonakčiainakčiai cimetidinasnakčiai kursonakčiai kurso sugyjanaktįnaktiesnarkotiniusnaudojamasnaudojamas chirurginis gydymasnazogastrinenazogastrine dekompresija rūgštiesnebenumalšinamonebevartojantnebevartojant nvnunebevartojant nvnu schemanedelsiantnedidelėnedidelė helicobacternedidelė helicobacter pylorineefektyvinegertinegerti nvnunegerti nvnu specifinisneigiamineinformatyvūsneinformatyvūs kiekvienamneinformatyvūs kiekvienam ligoniuineišreikštinekomplikuotosnekomplikuotos ligosnekomplikuotos ligos atvejunepadidinanepakankamumasnepastebimosnepatirianepriklausonesantnesusijusiųnesusijusių helicobacternesusijusių helicobacter pylorinetoleravimasnetoleruojanevartotininišosnišos simptomasnišos simptomas įvertintosnugaranugarą oposnugarą opos perforacijąnulemianulemia skrandžionulemia skrandžio nutekėjimonustatominustatomi paminėti pavojausnustatyta helicobacternustatyta helicobacter pylorinutekėjimonutekėjimo obstrukcija endoskopinisnutekėjimo obstrukcija vyresnionutekėjimo obstrukcijosnutekėjimo obstrukcijos priežastisnutraukiamasnvagusnvnunvnu alkoholisnvnu alkoholis helicobacternvnu kortikosteroidųnvnu kortikosteroidų gigantinėsnvnu psichologinisnvnu psichologinis stresasnvnu schemanvnu schema gyvensenosnvnu specifinisnvnu specifinis gydymasnvnu veikimunvnu žymiainvnu žymiai dažniauobstrukcijaobstrukcija endoskopinisobstrukcija endoskopinis rentgenokontrastinisobstrukcija šalinamaobstrukcija šalinama nazogastrineobstrukcija vyresnioobstrukcija vyresnio amžiausobstrukcijosobstrukcijos korekcijaobstrukcijos korekcija oposobstrukcijos priežastisobstrukcijos priežastis atvejųobstrukcijos vietą įvertintioligurijaomeprazolioonkologineopaiopai būdingaopai būdinga baimėopaligėopaligę atliekamiopaligę atliekami laboratoriniaiopalige dažnisopalige dažnis nepriklausoopalige išsivystoopalige išsivysto komplikacijosopalige skausmasopalige skausmas jaučiamasopaligę skirtiopalige varginaopalige vargina dispepsijosopaligeiopaligei būdingiopaligei būdingi gausūsopaligei būdingi sezoniniaiopaligėsopaligės atkryčiųopaligės atkryčių rizikąopaligės komplikacijomsopaligės komplikacijoms įvertintiopaligės patogenezėsopaligės patogenezės supratimasopaligės perforuojaopaligės perforuoja oposopaligės priežastisopaligės priežastis duodeniniųopaligės simptomasopaligės teorijųopaligosopaligos simptomaiopaligos simptomai požymiaiklinikaopasopas daugeliuiopas daugeliui pacientųopas sukeliantįopas sukeliantį nvnuoperacijaoperacijos sukeltioperacijos sukelti pooperacinįoperuotooperuoto skrandžioopininkųopiniuopomisopomsopoms gydytiopoms gydyti taikomasoposopos chirurginiuopos chirurginiu būduopos gijimoopos gijimo procesąopos kraujavimasopos kraujavimas perforacijaopos kraujavimuopos kraujavimu perforacijaopos neefektyviopos neefektyvi medikamentinėopos perforacijąopos perforaciją įtartiopos pirmąopos pirmą kartąopos priekinėjeopos priekinėje dvylikapirštėsopos rezekcijaopos rezekcija taikomaopos simptomaiopos simptomai persistuojaopos skrandžioopos skrandžio dvylikapirštėsopos sukeliamasopos sukeliamas skausmasopos suvėžėjimasopos suvėžėjimuopos suvėžėjimu penetracijąoraliniuorasoras pilvooras pilvo ertmėjeorganaspacientaipacientai asmenyspacientai asmenys besigydantyspacientai netoleruojapacientai netoleruoja medikamentiniopacientaspacientas vartojapacientas vartoja rūgštiespacientas vartoja steroidiniuspacientopaciento skubiospaciento skubios pagalbospacientų grupėpacientų grupė daugiausiaipacientų grupėjepacientų kuriemspacientų kuriems nustatytapacientų opospacientų opos pirmąpacientų sergančiųpacientų sergančių opaligepacientų taikantpacientų taikant suderintąpacientuspacientus varginapacientus vargina ankstyvaspadažnėjęspadidėjimopadidėjimo sergant opaligepagalbospagalbos poreikį lentelėpagalvotipagrindėpagrindinėpagrindinė opaligėspagrindinė opaligės priežastispaimtipakartotinępakrūtiniopakrūtinio skausmąpakrūtinio skausmą funkcinėspakrūtinio srityjepalengvėjimąpaminėtipaminėti pavojauspaminėti pavojaus simptomaipantoprazoliopašalinuspasireiškia kraujavimupasireiškia kraujavimu teisingaipasitaikopasitaiko dažniaupasitaiko dažniau skrandžiopasiūlėpasižymi skatinančiu nvnupašonępastebėtipastebėti skrandžiopastebėti skrandžio peristaltikąpatį opospatį opos gijimopatikslintipatikslinti atliekamas viršutiniopatogenezėspatogenezės supratimaspatogenezės supratimas leidžiapavalgiuspavalgius pavartojus antacidiniųpavartojuspavartojus antacidiniųpavartojus antacidinių vaistųpavasarįpaveiktipaveikti virškinimopaveikti virškinimo traktopavojauspavojaus simptomaipavojaus simptomai rekomenduotinaspavojaus simptomųpavojaus simptomų turėtųpažeidimąpažeidimaspažeidimas dažniausiapažeidimas dažniausia tokiųpažeidimųpažeidžiamaspažeidžiamipažeidžiami asmenysligos priežastyspečiuspenetracijapenetraciją turėtumepenetraciją turėtume pagalvotipepsinėspepsinės opospepsinės opos skrandžioperforacijaperforacija hipersekrecinėsperforacija hipersekrecinės būklėsperforacija išsivystoperforaciją įtartiperforuojaperforuoja oposperforuoja opos priekinėjeperistaltikaperistaltiką tokiusperistaltiką tokius pacientusperistaltikosperitonitąpersistuojapilnumopilvaplėvėspilvaplėvės dirginimo simptomaspilvopilvo aukštopilvo aukšto rentgeninispilvo ertmępilvo ertmėjepilvo ertmėje echoskopijapilvo kliniką skausmaspilvo sienospilvo sienos raumenyspirmąpirmą kartąpirmą kartą pasireiškiaplakimasplatesnėsplatesnės apimties operacijosplintaplistiplitimuplonąjąplonojiplonoji žarnaplonoji žarna pepsinėspobūdžiopojūtispojūtis kūnopojūtis kūno svoriopooperacinįporeikįporeikį lentelėporeikį lentelė nedelsiantpožymiaipožymiai bendraspožymiai bendras silpnumaspožymiai čiuopiamipožymiai čiuopiami rigidiškipožymiai neišreikštipožymiaiklinikapožymiaiklinika opaligeipožymiaiklinika opaligei būdingipraėjusprasidėjusiopreparatųpreparatų vartojimaspreparatų vartojimas retesnispridengiamapridengiama taukine atliekamapriekinėjepriekinėje dvylikapirštėspriekinėje dvylikapirštės žarnospriemonėmispriežastis atvejųpriežastis atvejų ligospriežastis duodeniniųpriežastyspriežastys rizikospriežastys rizikos veiksniaipriežastyspriežastys rūkymaspriežastys rūkymas opaligėspriklausomybeprocproc antrum srityjeproc mažojojeproc mažojoje skrandžioproc oposproc opos perforacijaprocesąprocesą atkryčioprocesą atkryčio tikimybęprocesą helicobacterprocesą helicobacter pyloriprokinetiniaiprokinetiniai vaistaiprokinetiniai vaistai nevartotiniproksimalinęproksimalinė dvylikapirštėsproksimalinė dvylikapirštės dalisprotonųprotonų siurblio inhibitoriaisprotonų siurblio inhibitoriųpsichologinispusiausvyrapusiausvyrospusiausvyros sutrikimo tokiepyloripylori infekcijapylori infekcija diagnozuojamapylori infekcija kylapylori infekcija pagrindinėpylori infekcija sergapylori infekcijaipylori infekcijai išnaikintipylori infekcijospylori infekcijos išnaikinimąpylori infekcijos lentelėpylori infekcijos rentgeninispylori išnaikinimopylori išnaikinimo terapijapylori išnaikinimupylori išnaikinimu prokinetiniaipylori tulžiespylori tulžies rūgštyspylori tyrimųrabeprazolioranitidinasraumeninioraumeninio gleivinėsraumeninio gleivinės sluoksnioraumenysraumenys teigiamasraumenys teigiamas pilvaplėvėsreanostomozėreanostomozė vyresnioreanostomozė vyresnio amžiausrečiau apatinisrečiau apatinis stemplėsrečiau sergančiuosius opaligerecidyvuojantisrecidyvuojantis virškinimorecidyvuojantis virškinimo traktorefliuksoligosreikšmęreiškiniairekomenduotinasrekomenduotinas skubus virškinimorentgeniniorentgeninisrentgeninis tyrimasrentgeninis tyrimas bariorentgeninis tyrimas stebimasrentgenokontrastinisrentgenokontrastinis skrandžiorentgenokontrastinis skrandžio tyrimasretesnėsretesnisretesnis valgymas atsirandarezekcijarezonansorezonanso tyrimasrezonanso tyrimas opaligėsrezultatųrezultatų sugyjariaugėjimasriebiuriebių maistoriebių maisto produktųrigidiškirigidiški pilvorigidiški pilvo sienosrizikariziką lėtinariziką lėtina patįrudenįrūgščiųrūgšties sekrecijąrūgšties sekreciją slopinančiaisrūgšties sekreciją slopinantįrūgšties sekreciją slopinantisrūgšties sekreciją slopinantysrūgštysrūgštys paveiktirūgštys paveikti virškinimorūgštys rūgštysrūgštys rūgštys paveiktirūkymasrūkymas opaligėsrūkymas opaligės atkryčiųrūkymas sulėtinarūkymas sulėtina oposšalinamasąlygomissąlygossąlygotasąlygotą gleivinėssąlygotą gleivinės pažeidimąsąlygotisąlygoti skrandžiosąlygoti skrandžio dvylikapirštėssantykinaisarkoidozėsarkoidozė mieloproliferacinės ligossarkoidozėssarkoidozės crohnosarkoidozės crohno ligossavaičių kursassavaičių kursas protonųschemaschema diagnozuojant opaligęschema gyvensenosschema gyvensenos keitimassėkmingaisėkmingai gydytisėkmingai gydyti skrandžiosekreciją slopinančiaissekreciją slopinančiais medikamentaissekreciją slopinantįsekreciją slopinantį gydymąsekreciją slopinantissekreciją slopinantis gydymassekreciją slopinantyssekreciją slopinantys protonųsekrecinėsekretinosekretino koncentracijossekretino koncentracijos tyrimasselektyviąselektyvią selektyviąselektyvią selektyvią proksimalinęsepsioserga skrandžioserga skrandžio dvylikapirštėssergamasergama dvylikapirštėssergama dvylikapirštės žarnossergamumosergamumo opaligesergamumo opalige dažnissergančių opalige išsivystosergančiųjų opaligesergančiuosiussergančiuosius opaligesergančiuosius opalige varginasergant opaligesergant opalige skausmassezoniniaisienelessienojesienossienos raumenys teigiamassilpnumassilpnumas mirgėjimassilpnumas mirgėjimas akysesimptomaisimptomai persistuojasimptomai persistuoja atliekamasimptomai požymiaiklinikasimptomai požymiaiklinika opaligeisimptomai rekomenduotinassimptomai rekomenduotinas skubussimptomassimptomas išklausomisimptomas išklausomi susilpnėjęsimptomas įvertintossimptomas įvertintos dvylikapirštėssimptomų turėtųsimptomų turėtų tiriamisindromąsindromą komplikacijossindromą komplikacijos beveiksindromusindromu ląsteliųsindromu ląstelių hiperplazijasiūlomašiuolaikinisšiuolaikinis opaligėsšiuolaikinis opaligės patogenezėssiurbliosiurblio inhibitoriai skiriamisiurblio inhibitoriaissiurblio inhibitoriais padedasiurblio inhibitoriųsiurblio inhibitorių skiriamaskatinančiųskatinančiu nvnuskatinančiu nvnu veikimuskausmą funkcinėsskausmą funkcinės dispepsijosskausmą jaučia visiskausmasskausmas itinskausmas itin jaučiamasskausmas jaučiamasskausmas naktiesskausmas nakties atslūgstaskausmas pasireiškiaskausmas plistiskausmas skrandžioskausmas skrandžio oposskausminguskiriamasskiriamas antibakterinis rūgštiesskiriamiskiriami vaistaiskiriami vaistai rūgštiesskirtinaskirtina endoskopinioskirtina endoskopinio įvertinimoskrandisskrandis proksimalinė dvylikapirštėsskrandyjeskrandžio dvylikapirštės gleivinėsskrandžio gleivinęskrandžio gleivinę apsaugantysskrandžio jungčiųskrandžio jungčių dvylikapiršteskrandžio kreivėjeskrandžio kreivėje procskrandžio nutekėjimoskrandžio nutekėjimo obstrukcijaskrandžio nutekėjimo obstrukcijosskrandžio opaiskrandžio opai būdingaskrandžio opomsskrandžio opoms gydytiskrandžio oposskrandžio opos sukeliamasskrandžio peristaltikąskrandžio peristaltiką tokiusskrandžio tyrimasskrandžio tyrimas leidžiaskrandžio vėžioskrandžio vėžio vaistųskubiskubi endoskopijaskubi endoskopija perforacijaskubiosskubusskubus virškinimoskubus virškinimo traktoskundžiasislaptoslapto kraujoslapto kraujo išmatoseslopinančiaisslopinančiais medikamentais helicobacterslopinantislopinantį gydymąslopinantį gydymą įsidėmėkiteslopinantisslopinantyssluoksniosluoksnio išsivystospalvosspalvos išmatomisspalvos išmatomis teigiamasspartasparta dažniausparta dažniau sergamaspecifinisspecifinis gydymasspecifinis gydymas skiriamispecifinis svarbiausias opaligėsspengimassritįsritiessrities skausmas skrandžiosrityje procsrityje proc mažojojestebėsenąstebimasstebimas orasstebimas oras pilvostebimestemplėsstemplės trečdalisstemplės trečdalis distalinėsteroidiniusstipriosstokastoka kūnostoka kūno svoriostoka riebių maistostresasstresinėmissudarosuderintąsuderintą helicobactersuderintą helicobacter pylorisugyjasukeliamassukeliamas skausmassukeliamas skausmas itinsukeliamas skausmas pasireiškiasukeliančiossukeliančiųsukeliančių pakrūtiniosukeliančių pakrūtinio skausmąsukeliantisukeliantį nvnusukeliantį nvnu psichologinissukeltasukelta obstrukcijasukelta obstrukcija šalinamasukelti atgalinėssukelti atgalinės vandeniliosukeltossukeltos dispepsijossukeltos dispepsijos sarkoidozėssukeltųsulėtinasulėtina opossulėtina opos gijimosumažėjęssumažėjęs arterinis kraujospūdissumažėjimassumažėjimas susijęssumažėjimas susijęs opossupratimassupratimas leidžiasupratimas leidžia sėkmingaisusergasuserga opaligos simptomaisuserga tyliosiomissuserga tyliosiomis opomissusijęs kūnosusijęs kūno masėssusijęs opossusijęs opos suvėžėjimususijusiossusilpnėjęsustiprintisustiprinti opassustiprinti opas sukeliantįsutrikimaisutrikimosutrikimo tokiesutrikimo tokie agresyvūssutrikusiossutrikusios kraujotakos požymiaisutrinkasuvėžėjimassuvėžėjimusuvėžėjimu penetraciją turėtumesvarbiausiassvarbiausias diagnostinissvarbiausias diagnostinis metodassvarbiausias opaligėssvarbiausias opaligės simptomassvorio mažėjimassvorio mažėjimas jiemssvorio sumažėjimassvorio sumažėjimas susijęssvyruojataikanttaikant suderintą helicobactertaikomataikomastaikomas dalinėstaikomas dalinės gastrektomijostaikomas gydymastaikomas gydymas stebėsenataktikątarpląstelinėstaukinetaukine atliekamataukine atliekama oposteigiamasteigiamas pilvaplėvėsteigiamas pilvaplėvės dirginimoteigiamas slapto kraujoteigiamoteigiamo atsakymo atvejuteisingaiteisingai įvertintiteisingai įvertinti tokioteorijateorijųterapijaterapija dažniterapija dažni ligosterapija skirtina endoskopiniotiemstiems kuriemstiems kuriems nustatomitikimybę atsisakytitiksliaitinkamatinkama antisekrecine terapijatiriamitokie agresyvūstokie agresyvūs veiksniaitokiotokio paciento skubiostokios opostokiustokius pacientus varginatolesnėtomografijatomografija gydomatomografija gydoma chirurginiutrakto aukštotrakto endoskopinistrakto endoskopinis tyrimastrakto gleivinėstrakto gleivinės apsaugątrakto gleivinės pažeidimastrečdalistrečdalis distalinėtrečdalis distalinė dvylikapirštėstrečdalis vyresnio amžiaustrukmėstuberkuliozetulžiestulžies latakųtulžies latakų ligostulžies rūgštystulžies rūgštys rūgštystuojtuoj valgioturėtų tiriamiturėtumeturėtume pagalvotituriniutuštinimasistyliosiomistyrimaityrimai bendrasistyrimai bendrasis kraujotyrimai fibroezofagogastroduodenoskopijatyrimai fibroezofagogastroduodenoskopija svarbiausiastyrimastyrimas bariotyrimas bario kontrastinetyrimas gastrinotyrimas gastrino sekretinotyrimas leidžiatyrimas leidžia tiksliaityrimas opaligėstyrimas opaligės komplikacijomstyrimas slaptotyrimas slapto kraujotyrimas stebimastyrimas stebimas orasulcerogeniniųulcerogeninių medikamentų vartojimasūmausūmaus uždegimoūmaus uždegimo sukeltauždegimo sukeltauždegimo sukelta obstrukcijavadinamosvagotomijasvaistaivaistai nevartotinivaistai nevartotini endoskopinėvaistai rūgštiesvaistai rūgšties sekrecijąvaistų lokalizacijosvaistų sukeltosvaistų sukeltos dispepsijosvakarovalgiovalgio naktįvalgymasvalgymas atsirandavalgymas atsiranda skrandžiovalgytivandeniliovarginavargina ankstyvasvargina ankstyvas pilnumovarginamųvarginamų pacientųvarginamų pacientų kuriemsvartojavartoja rūgštiesvartoja rūgšties sekrecijąvartojimas protonųvartojimas protonų siurbliovartojimas retesnisvartojimas retesnis valgymasvarvuolytėvarvuolytė skrandžiovarvuolytė skrandžio dvylikapirštėsveikimuveiklaiveiksniaiveiksniai nvnuveiksniai nvnu alkoholisveiksniaipriežastysveiksniaipriežastys helicobacter pyloriveiksnių apsauginiųveiksnių apsauginių mechanizmųvėmimąvėmimą apčiuopos būduvėmimasvėmimas kraujuvėmimas krauju tuštinimasisvenąveną atliekamaveną atliekama skubivėžio vaistųvėžio vaistų sukeltosvidausviduriavimąviduriavimasvietą įvertintivietą įvertinti laipsnįvietojevirškinimovirškinimo traktovirškinimo trakto aukštovirškinimo trakto endoskopinisvirškinimo trakto gleivinėsviršutinioviršutinio pilvoviršutinio pilvo aukštoviršutinio virškinimoviršutinio virškinimo traktovirusinėsvirusinės infekcijosvirusinės infekcijos tuberkuliozėvisi pacientaivisi pacientai pavyzdžiuivizualiaivyresniems asmenimsvyresniems asmenims ligavyresnio amžiausvyresnio amžiaus pacientaivyresnio amžiaus pacientųvystantisvystosižalingožalingo įpročio ligoniuižarnąžarna pepsinėsžarna pepsinės oposžarnoježarnosžarnos dalisžarnos dalis plonojižarnos deformacijosžarnos deformacijos kompiuterinėžarnos gleivinėsžarnos gleivinės defektaižarnos opaligežarnos opaligę skirtižarnos opaligeižarnos opaligei būdingižarnos opasžarnos opas daugeliuižarnos oposžarnos opos chirurginiužarnos sienoježarnos sienoje procžarnųžarnynozollingeržymiaižymiai dažniaužymiai dažniau suserga
Anekdotai

archyvas