Priešinės liaukos (prostatos) vėžys

Priešinės liaukos vėžys

Prof. habil. dr. F. Jankevičius

 

Epidemiologija

Priešinės liaukos vėžys (PLV) yra viena svarbiausių vyrų populiacijos medicininių problemų. Tai dažniausiai vyrams pasitaikantis piktybinis navikas daugelyje ekonomiškai išsivysčiusių Vakarų šalių. Kiekvienais metais JAV diagnozuojama daugiau nei 125 000 naujų PLV atvejų ir beveik 35 000 šios ligos sukeltų mirčių. Europoje kas metus PLV suserga 2,6 milijonai vyrų. Didžiausias sergamumas registruojamas Švedijoje ir Suomijoje, o mažiausias Pietų Europos šalyse.

Lietuvoje plačiai paplitusio vyrų tikrinimo dėl prostatos specifinio antigeno (PSA) dėka nuo 2006 metų kas metus diagnozuojama daugiau kaip 3 000 naujų šios ligos atvejų ir fiksuojamas 200–220/100 000 sergamumas. Iki šiol nėra identifikuota aiškių PLV etiologinių faktorių. Tačiau yra įrodyta, kad padidėjusi rizika susirgti šia liga susijusi su šeiminiu paveldėjimu, riebios mėsos vartojimu ir rūkymu.


Prostatos vėžio patologinė anatomija

 

Daugiau kaip 95 % PLV atvejų sudaro liaukinė adenokarcinoma, kuri dažniausiai išsivysto iš prostatos periferinės zonos. Navikas gali progresuoti vietiškai, peraugdamas prostatos kapsulę, sėklines pūsleles ir šlapimo pūslės kaklelį, arba limfiniais takais, išplisdamas į klubinius limfmazgius. PLV daugiausiai metastazuoja į kaulinę sistemą. Osteoblastinės metastazės dažniausiai aptinkamos dubens kauluose, šlaunikaulių proksimalinėse dalyse, stuburo slanksteliuose, šonkauliuose. Visceralinės metastazės galimos plaučiuose, kepenyse, antinksčiuose.

Dėl prostatos adenokarcinomos heterogeniškumo naviko diferenciacijai vertinti dažniausiai naudojama Gleasono sistema. Ši vertinimo sistema grindžiama dviejų skaičių suma, kuri gali svyruoti nuo 2 iki 10, kai 2 žymi mažiausiai agresyvų, o 10 – agresyviausią naviką. Suma susidaro iš dviejų skaičių, kurie pažymi du dominuojančius naviko diferenciacijos laukus (diferenciacijos laipsniai nuo 1 iki 5). Pavyzdžiui, Gleasono suma 3 + 4 = 7 reiškia, kad navike dominuoja vidutinės diferenciacijos laukai (G3), tačiau yra ir blogos diferenciacijos laukų (G4), o viso naviko diferenciaciją reikia vertinti kaip vidutiniškai blogą (Gleasono suma = 7, žr. 1 pav.).

Tokiu būdu didesnis Glesono sumos skaičius nurodo naviko diferenciacijos (anaplastiškumo) laipsnį ir tiesiogiai koreliuoja su sritinėmis ar tolimomis metastazėmis ir naviko piktybiškumu.


Priešinės liaukos vėžio diagnozė

 

PLV dažniausiai (75 %) nustatomas 60–80 metų amžiaus vyrams, tačiau plačiau naudojant PSA patikrą vis dažniau liga nustatoma jaunesniems. Dauguma pacientų ankstyvųjų PLV stadijų metu neturi jokių simptomų. Pagrindinės diagnostinės procedūros, kurios leidžia įtarti priešinės liaukos vėžį, yra: digitalinis rektalinis tyrimas (DRT), prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracijos kraujo serume nustatymas ir prostatos biopsija transrektalinė ultrasonografija (TRUS). DRT metu konstatuojama: prostatos tūris, forma, simetriškumas bei parenchimos sukietėjimai. Vėžiui būdinga: priešinės liaukos asimetrija, kieti navikiniai mazgai, kurie gali būti išplitę už prostatos ribų. Prostatos patologiniai pokyčiai konstatuojami DRT metu priklauso nuo tyrėjo patirties ir aptinkami 15–40 % prostatos vėžio atvejų.

PSA yra svarbiausias pirminės PLV diagnozės testas. PSA – tai kalikreino tipo serininė proteazė, kurią produkuoja išimtinai prostatos liaukinio epitelio ląstelės ir kuri patenka į kraujo serumą tik įvykus ląstelės membranos pažeidimui dėl patolognio proceso (dažniausiai vėžio). Tačiau PSA yra specifinis organo, bet ne ligos žymuo ir jo koncentracija kraujo serume gali padidėti ne tik vėžio atvejais, bet ir dėl kitų gėrybinių prostatos ligų – gerybinės prostatos hiperplazijos, prostatito. Nepaisant to, padidėjęs PSA kiekis kraujo serume yra statistiškai nepriklausomas prostatos vėžio pranašas, kuris leidžia įtarti šią ligą patikimiau nei DRT ar TRUS (1 lentelė).

Mažiausias arba kritinis PSA kiekis, kuris patikimai leistų įtarti prostatos vėžį, šiuo metu dar

nežinomas. Kai PSA kiekis yra tarp 3 ir 10 ng/ml, jo teigiamos pranašystės vertė yra apie 25– 35 % ir 50–80 %, kai PSA kiekis yra didesnis nei 10 ng/l (1 lentelė). Svarbiausia problema, nustatant mažiausią kritinį PSA kiekį, yra rizika diagnozuoti kliniškai nereikšmingą vėžį, kuris progresuoja labai lėtai ir nesukelia pavojaus ligonio gyvybei. Lietuvoje kritinis

PSA kiekis, kai nesant palpuojamo prostatos naviko rekomenduojama atlikti prostatos biopsiją, yra 3 ng/ml. Klinikinių studijų analizė rodo, kad diagnozavus nepalpuojamą prostatos vėžį padidėjusio PSA kiekio pagrindu T1c stadija vidutiniškai 15 % atvejų gali sudaryti kliniškai nereikšmingi navikai, tačiau 30 % atvejų diagnozuojamos jau vietiškai pažengusios karcinomos. TRUS metu prostatos vėžys gali atrodyti labai įvairiai. Maži navikai dažniausiai atrodo kaip hipoechogeniniai židiniai, tuo tarpu didesni navikai dažniausiai būna mišrūs, sudaryti iš hipoechogeninių ir hiperechogeninių židinių. Svarbu žinoti, kad daugelis prostatos vėžinių navikų yra izoechogeniniai ir gali būti aptikti tik sistematinių biopsijų metu. Taigi TRUS vaidmuo prostatos vėžio diagnozėje – identifikuoti prostatos liaukoje įtartinus dėl vėžio židinius ir pagerinti prostatos anatominių zonų biopsijos tikslumą.

Transrektalinė ultragarso kontroliuojama prostatos biopsija su 18 G biopsine adata yra standartinis būdas medžiagai gauti histopatologiniam ištyrimui. Naudojant antibiotikų profilaktiką, kuri sumažina uždegiminių komplikacijų riziką, vienu metu gali būti atliekamos daugybinės prostatos biopsijos. Kadangi prostatos karcinoma daugiausia pažeidžia liaukos periferinę zoną, dažniausiai atliekamos sekstantinės (iš šešių vietų) prostatos biopsijos. Pastaraisiais metai sistemiškai imami vidutiniškai 8 biopsiniai stulpeliai iš prostatos viršūnės, vidurio ir bazės abipus, nukreipiant adatą daugiau į lateralinę pusę tam, kad į biopsijų medžiagą patektų daugiau periferinės prostatos audinių.

Diferencijuojant tarp lokalios ir vietiškai pažengusių priešinės liaukos vėžio stadijų, papildomos informacijos teikia detalesnė biopsinės medžiagos analizė: teigiamų biopsinių stulpelių skaičius ir lokalizacija, naviko diferenciacija, vėžinio audinio procentinis santykis bioptato stulpelyje, kapsulės perforacijos pėdsakai. Nepaisant aukšto techninio lygio ir didelės rezoliucijos, nei kompiuterinė tomografija (KT), nei magnetinis branduolinis rezonansas (MBR) nėra patikimi tyrimo būdai lokaliam prostatos navikų išplitimui (ekstrakapsulinei naviko invazijai) įvertinti ir dėl to nerekomenduojami kaip standartiniai tyrimo metodai. Dinaminis, endorektalinis, kontrastinis MBR yra jautriausias neinvazinis tyrimo metodas prostatos kapsulės penetracijai identifikuoti, tačiau jo vaidmuo šiuo metu dar yra prieštaringas ir, be to, tyrimas yra prieinamas tik pavieniuose centruose. KT rekomenduojama atlikti planuojant dozę prieš pradedant išorinį spindulinį gydymą.

Sritinis naviko išplitimas turi būti vertinamas tik tais atvejais, kai tyrimo rezultatai gali tiesiogiai

paveikti gydymo taktikos pasirinkimą, dažniausiai tada, kai planuojamas radikalus gydymas. Dideli PSA kiekiai, didesnė nei T2b klinikinė stadija, bloga naviko diferenciacija ir perineurinė invazija asocijuojasi su didele sritinių metastazių buvimo rizika. PSA kiekio, DRT ir naviko diferenciacijos kombinacijos analizė leidžia identifikuoti ligonius, kurie turi minimalią sritinių metastazių riziką (< 10 %). Pavyzdžiui, ligoniams su PSA < 10 ng/ml, < T2a naviko stadija ir Gleasono suma ≤ 6, N – išplitimo diagnostinės procedūros neatliekamos. Ir KT, ir MBR tyrimas turi vienodai aukštą jautrumą nustatant sritinių limfmazgių padidėjimą. Vertinant šių tyrimų rezultatus atsižvelgiama į limfmazgių dydį, tačiau nei vienas iš minėtų tyrimų neleidžia įtarti metastazės nepadidėjusiuose limfmazgiuose. Auksiniu standartu sritiniam išplitimui nustatyti laikoma operacinė atvira ar laparoskopinė klubinė limfadenektomija.

Kaulų scintigrafija lieka jautriausiu tyrimo metodu kaulinėms metastazėms aptikti ir yra jautresnė už klinikinį ištyrimą, rentgenologinius tyrimus bei alkalines fosfatazes ar PAP nustatymą. Radioaktyvieji technecio izotopai turi aukščiausią specifiškumą kauliniam audiniui ir todėl plačiausiai taikomi griaučiams skenuoti. Be kaulų, prostatos karcinoma gali metastazuoti į bet kokį kitą organą, dažniausiai į tolimus limfmazgius, plaučius, kepenis, smegenis ir odą. Kai yra tolimosioms metastazėms būdingų simptomų, tikslinga atlikti krūtinės ląstos rentgenogramą, KT ir MBR.


Priešinės liaukos vėžio gydymas

 

PLV gydymas yra kontroversiškas. Gydymo taktikos pasirinkimas svyruoja nuo agresyvių būdų, tokių, kaip radikali prostatektomija ir radioterapija, iki atidėlioto gydymo, kuris pradėdamas tik ligos progresavimo atvejais.

 


Žymos: abipusabliacijąacetatasadataadenokarcinomaadenokarcinomosadjuvantinėagresyviausiąagresyviausią naviką sumaagresyviuagresyvųaiškiųaktyvausaktyvūsalkalinesambulatoriškaiamžiaus vyramsamžiaus vyrams plačiauanalizėanalizė leidžiaanalizė leidžia identifikuotianalizė teigiamųanalizė teigiamų biopsiniųanalogaianaplastiškumoanatomijaanatominiųandrogenųandrogenų blokadaanemijaankstyvųjųantiandrogenaiantiandrogenaisantiandrogenųantiandrogenusantibiotikų profilaktiką kuriantigenoantinksčiųantinksčiuoseaplinkiniusaptiktiaptinkamiaptinkami prostatosaptinkami prostatos vėžioaptinkamosasimetrijaasmenysligosasmenysligos priežastys rizikosasocijuojasiatidėliotoatitolinaatliekamosatliekamos daugybinės prostatosatliekamos sekstantinėsatpalaiduojančioatrodoatrodytiatsiradimąatsižvelgiamaatviraaudiniuiaudiniusaukščiausiaauksiniųaukštaaukštą jautrumą nustatantaukštoaukštosbazėsbendrąbendrą išgyvenamumąbiopsijabiopsija biopsinebiopsija biopsine adatabiopsijosbiopsijos kadangibiopsijos kadangi prostatosbiopsijos pastaraisiaisbiopsijos pastaraisiais metaibiopsijos tikslumą transrektalinėbiopsijųbiopsijų medžiagąbiopsijų medžiagą patektųbiopsijų trusbiopsijų trus vaidmuobiopsinebiopsinėsbiopsinės medžiagos analizėbiopsiniaibiopsiniųbiopsinių stulpelių skaičiusbioptatoblogablogą gleasonoblogą gleasono sumabloga navikobloga naviko diferenciacijablogosblogos diferenciacijosblogos diferenciacijos laukųblokadabrachiterapijabrachiterapijosbranduolinisbūdaibūdai lokaliam prostatosbūdingabūdinga priešinėsbūdinga priešinės liaukosbūdingųbūdingų simptomųbūdingų simptomų tikslingabūkleibuvimobuvimo rizikacentruosecentruose rekomenduojamacentruose rekomenduojama planuojantchirurginęchirurginėsdalysedaugeliodaugelis prostatosdaugelis prostatos vėžiniųdaugelyjedaugiausiadaugiausia pažeidžia liaukosdaugiausiaidaugumadaugybinėmsdaugybinėms metastazėmsdaugybinėms metastazėms kauluosedaugybinėsdaugybinės prostatosdaugybinės prostatos biopsijosdažniau ligadažniau liga nustatomadažniausiaidažniausiai vėžiodėkademonstruojadetalesnėdiagnostikaligosdiagnostinėsdiagnostinės procedūros neatliekamosdiagnozavusdiagnozavus nepalpuojamą prostatosdiagnozėdiagnozėjediagnozėje identifikuoti prostatosdiagnozėsdiagnozuojamadiagnozuojama naujų ligosdiagnozuojamosdidelėdidelįdidesnįdidesni navikaididesni navikai mišrūsdidesnisdidžiausiasdiferenciacijądiferenciacija perineurinėdiferenciacija perineurinė invazijadiferenciaciją vertintidiferenciaciją vertinti vidutiniškaidiferenciacijaidiferenciacijosdiferenciacijos anaplastiškumodiferenciacijos anaplastiškumo laipsnįdiferenciacijos kombinacijosdiferenciacijos kombinacijos analizėdiferenciacijos laipsniaidiferenciacijos laukaidiferenciacijos laukųdiferenciacijos laukus diferenciacijosdiferencijuojantdiferencijuojant lokalios vietiškaidiferencijuotidiferencijuoti navikaidigitalinisdinaminisdominuojadominuoja vidutinės diferenciacijosdominuojančiusdominuojančius navikodominuojančius naviko diferenciacijosdozėdozėsdoziųdubenįdubenį dviemdubenį dviem priešpriešiniaisdubensdviejų skaičių pažymidviemdviem priešpriešiniaisdviem priešpriešiniais laukaisdydįekonomiškaiekstrakapsulineiekstrakapsulinei navikoekstrakapsulinei naviko invazijaiendorektalinisepidemiologijaepidemiologija priešinėsepidemiologija priešinės liaukosepitelioepitelio ląstelės kurierekcijąerektiliniusetiologiniųeuropojefaktoriųfazęfiksuojamasfiksuojamas sergamumasfonefosfatazėsfrakcijomisfrakcijomis daugybinėms metastazėmsgalimasgalimas išorinisgalimas išorinis spindulinisgalimas paliatyvusisgalimas paliatyvusis spindulinisgalimosgerai vidutiniškaigerai vidutiniškai diferencijuotigerybinėsgerybinės prostatosgerybinės prostatos hiperplazijosgerybiniųgėrybinių prostatosgėrybinių prostatos ligųgleasonogleasono sumagleasono suma išplitimogleasono suma reiškiaglesonogriaučiamsgriaučiams skenuoti kaulųgrindžiamagydymą sritinis navikogydymasgydymas radioaktyviuojugydymas radioaktyviuoju stronciugyvybeigyvybei lietuvojegyvybei lietuvoje kritinishabilheterogeniškumohiperechogeniniųhiperplazijoshipoechogeniniaihipoechogeniniųhipofizėshistopatologiniamhistopatologiniam ištyrimui naudojanthnpvhormonohormonoterapijahormonoterapijoshormonoterapijos rūšyshormonųidentifikuotaidentifikuotiidentifikuoti ligoniusidentifikuoti ligonius minimaliąidentifikuoti prostatosidentifikuoti prostatos liaukojeidentifikuoti vaidmuoidentifikuoti vaidmuo šiuoilgesnėilgesnįilgesnį laikąimamiimami vidutiniškaiimami vidutiniškai biopsiniaiindikacijaindikuotinaindividualiaiindividualiai metastazėmsinvazijainvazijaiišgyvenamumąišgyvenamumasišimtinaiišimtinai prostatosišimtinai prostatos liaukinioišorinįišorinisišorinis spindulinisišorinis spindulinis gydymasišplisdamasišplitęišplitimasišplitimoišplitimo diagnostinėsišplitimo diagnostinės procedūrosišplitimuiišplitimui ekstrakapsulinei navikoišplitimui nustatytiišplitimui nustatyti laikomaišplitusiamišplitusiam prostatosišplitusiam prostatos navikiniamišsaugantišsivysčiusiųišsivystoištyrimąištyrimuiištyrimui naudojantištyrimui naudojant antibiotikųįtartiįtarti metastazėsįtarti metastazės nepadidėjusiuoseįtarti priešinėsįtarti priešinės liaukosįtarti prostatosįtarti prostatos vėžįįtartinusįvairiaiįvairiai maži navikaiįvykusįvykus ląstelėsįvykus ląstelės membranosizoechogeniniaiizotopaijankevičiusjankevičius epidemiologija priešinėsjaunesniemsjautresnėjautriausiasjautriausias neinvazinis tyrimojautriausiujautriausiu tyrimojautriausiu tyrimo metodujautrumąjautrumą nustatantjautrumą nustatant sritiniųkadangi prostatoskadangi prostatos karcinomakaklelįkalikreinokapsulękapsuleskapsulės penetracijaikapsulės penetracijai identifikuotikarcinomakarcinoma metastazuotikarcinomoskarcinomos truskarcinomos trus prostatoskastracijakastracijoskaulinękaulinėmiskaulinėmis metastazėmiskaulinėmskaulinėms metastazėms aptiktikauliniamkauliniųkaulųkaulų prostatoskaulų prostatos karcinomakauluosekauluose patenkinamaikauluose patenkinamai ligoniųkauluskaulus galimaskaulus galimas išoriniskepeniskepenysekiekiaikiekiskiekis kraujokiekis kraujo serumekiekis patikimaikiekis patikimai leistųkiekvienaiskietikitos hormonoterapijoskitos hormonoterapijos rūšysklinikinėklinikinė stadijaklinikinė stadija blogaklinikinįkliniškaikliniškai nereikšmingą vėžįkliniškai nereikšmingikliniškai nereikšmingi navikaiklubinęklubiniuskokįkombinacijakombinacijoskombinacijos analizėkombinacijos analizė leidžiakombinuojamakombinuotąkombinuota androgenųkombinuota androgenų blokadakompiuterinėkomplikacijomiskomplikacijoskomplikacijųkomplikacijų atsiradimąkoncentracijakoncentracija kraujokoncentracija kraujo serumekonstatuojamakonstatuojama prostatoskonstatuojama prostatos tūriskonstatuojamikontrastiniskontroliuojamąkontroliuojama prostatoskontroliuojama prostatos biopsijakontroversiškaskontroversiškas taktikoskontroversiškas taktikos pasirinkimaskoreliuojakraujo rodikliamskraujo rodikliams skiriamaskraujo serumąkraujo serume padidėtikritinįkritiniskrūtinėskuri patenkakuri sumažinakuri sumažina uždegiminiųkuri svyruotilaikomalaikuilaipsnįlaipsniailaparoskopinėląstelės kuriląstelės kuri patenkaląstelės membranosląstelės membranos pažeidimuiląstoslateralinęlaukailaukaislaukųlaukuslaukus diferenciacijoslaukus diferenciacijos laipsniaileidžialeidžia identifikuotileidžia identifikuoti ligoniusleidžia įtarti priešinėsleistųleistų įtartileistų įtarti prostatoslentelėlentelė mažiausiaslentelė mažiausias kritinislentelė svarbiausialentelė svarbiausia problemalėtailhrhlhrhaliaukaliaukinėliaukinioliaukojeliaukosliaukos asimetrijaliaukos asimetrija kietiliaukos periferinęliaukos periferinę zonąliaukos vėžįliaukos vėžioliaukos vėžio diagnozėliaukos vėžio gydymasliaukos vėžio stadijųlibidoliekalieka jautriausiu tyrimolietuvoje kritinisliga nustatomaliga nustatoma jaunesniemsligoniailigoniai gerailigoniamsligonio gyvybei lietuvojeligonių būkleiligonių išgyvenamumąligoniusligonius minimalią sritiniųligos fiksuojamasligos fiksuojamas sergamumasligos progresavimoligos progresavimo atvejaisligos simptomųligos žymuoligų gerybinės prostatoslimfadenektomijalimfiniaislimfmazgiųlimfmazgių dydįlimfmazgiuoselimfmazgiuslimfmazgius plaučiuslimfmazgius plaučius kepenislimfoslimfos nutekėjimą galimasliuteinizuojančiolokaliamlokaliam prostatoslokaliam prostatos navikųlokalioslokalios vietiškailokalios vietiškai pažengusiųlokalizacijalokalizacija navikolokalizacija naviko diferenciacijalygįlygiolygislygyjemagnetinismažąjįmažąjį dubenį dviemmazgaimažimaži navikaimaži navikai atrodomažiausiamažiausiaimažiausiasmažiausias kritinismedicininiųmedikamentinėsmedžiagamedžiagą patektų periferinėsmedžiagaimedžiagosmedžiagos analizėmedžiagos analizė teigiamųmembranosmetaimetastazėmismetastazėmis navikometastazėmsmetastazėms aptiktimetastazėms būdingųmetastazėms būdingų simptomųmetastazėms kauluosemetastazėms kauluose patenkinamaimetastazėsmetastazės galimosmetastazės galimos plaučiuosemetastazės nepadidėjusiuosemetastazės nepadidėjusiuose limfmazgiuosemetastaziniumetastaziųmetastazių buvimo rizikametastazių rizikąmetastazių riziką pavyzdžiuimetastazuojametastazuotimetodaimetodasmetodas prostatosmetodas prostatos kapsulėsmetodųmetųmetų amžiausmetų amžiaus vyramsmetų išgyvenamumasmetų numatomametų numatoma gyvenimometus diagnozuojamametus diagnozuojama naujųmilijonaimilijonai vyrųmilijonai vyrų didžiausiasminėtųminėtų tyrimųminėtų tyrimų neleidžiaminimaliąminimalią sritiniųminimalią sritinių metastaziųmišrusmišrūs sudarytimonoterapijanagrinėjonaudojamanaudojamasnaudojaminaudojantnaudojant antibiotikųnaudojant antibiotikų profilaktikąnaujų ligosnaujų ligos fiksuojamasnavikąnaviką sumanaviką suma susidaronavikainavikai atrodonavikai atrodo hipoechogeniniainavikai mišrūsnavikai mišrūs sudarytinavikasnavikas progresuotinavikas progresuoti vietiškainavikenavikiniainavikiniamnavikonaviko diferenciacijąnaviko diferenciacija perineurinėnaviko diferenciaciją vertintinaviko diferenciacija vėžinionaviko diferenciacijosnaviko diferenciacijos anaplastiškumonaviko diferenciacijos kombinacijosnaviko diferenciacijos laukusnaviko invazijainaviko invazijai įvertintinaviko išplitimasnaviko išplitimas vertinamasnaviko rekomenduojamanaviko rekomenduojama prostatosnaviko stadijanaviko stadija gleasononavikųnavikų išplitimuinavikų išplitimui ekstrakapsulineineatliekamosneinvazinisneinvazinis tyrimoneinvazinis tyrimo metodasnelaikymoneleidžianeleidžia įtartineleidžia įtarti metastazėsnepadidėjusiuosenepaisantnepaisant aukštonepaisant aukšto techninionepalpuojamąnepalpuojamą prostatosnepalpuojamą prostatos vėžįnepriklausomasnepriklausomas prostatosnepriklausomas prostatos vėžionepriklausomonepriklausomo prostatosnepriklausomo prostatos vėžionereikšmingąnereikšmingą vėžįnereikšmingą vėžį progresuojanereikšminginerekomenduojaminerekomenduojami standartiniai tyrimonervusnesantnesant palpuojamo prostatosnesukelianežinomasnukreipiantnumatomanurodonurodo navikonurodo naviko diferenciacijosnuskausminamasisnuskausminamasis gydymasnuskausminamasis gydymas radioaktyviuojunustatantnustatant sritiniųnustatant sritinių limfmazgiųnustatomasnustatomas metųnustatomas metų amžiausnustatymąnustatymasnustatymas prostatosnustatymas prostatos biopsijanutekėjimąnutekėjimą galimasnutekėjimą galimas paliatyvusisoperacijaoperacinęorganąorganasorganas kūnoorganoosteoblastinėspadidėjimąpadidėjusiopadidėtipagerintipagerinti limfospagerinti limfos nutekėjimąpagerinti prostatospagerinti prostatos anatominiųpagrindinėpagrindinėspagrindųpailginapalengvintipalengvinti šlapinimąsi pagerintipaliatyviojipaliatyvusispaliatyvusis spindulinispaliatyvusis spindulinis gydymaspalpuojamopalpuojamo prostatospalpuojamo prostatos navikopapildomospaplitusiopaplitusio vyrųpaplitusio vyrų tikrinimoparemtasparenchimosparenkamaparenkama individualiai metastazėmspasirinkimąpasirinkimaspasitaikantispastaraisiaispastaraisiais metaispatektųpatektų periferinėspatektų periferinės prostatospatenkinamaipatenkinamai ligoniųpatenkinamai ligonių būkleipatikimaipatikimai leistų įtartipatikimipatikimiaupatikrapatirtiespatirties aptinkami prostatospatologinėpatologiniaipatologniopaveiktipaveldėjimupavieniuosepavieniuose centruose rekomenduojamapavojauspavyzdžiui gleasonopavyzdžiui gleasono sumapavyzdžiui ligoniamspažeidimuipažeidžiapažeidžia liaukospažeidžia liaukos periferinępažeidžiamaspažeidžiamas organas kūnopažeidžiamipažeistąpažengusiopažengusio prostatospažengusio prostatos vėžiopažengusiospažengusios karcinomos truspažengusiųpažengusių priešinėspažengusių priešinės liaukospažymėtinapažymipažymi dominuojančius navikopėdsakaipėdsakai nepaisantpėdsakai nepaisant aukštopenetracijaipenetracijai identifikuotipenetracijai identifikuoti vaidmuoperaugdamasperaugdamas prostatosperaugdamas prostatos kapsulęperforacijosperforacijos pėdsakai nepaisantperiferinėperiferinę zoną atliekamosperiferinėsperiferinės prostatosperiferinės prostatos audiniųperiferinės zonos navikasperineurinėpiktybinispirminėsplačiaiplačiai paplitusio vyrųplačiauplačiausiaiplanuojamasplanuojantplaučiuoseplaučiuspopuliacijospožymiailigospradedapradedamaspradedantpranašaspranašas leidžiapranašas leidžia įtartipranašystėspreparatasprieinamaspriešinępriešinėspriešinės liaukos asimetrijapriešinės liaukos vėžįpriešinės liaukos vėžiopriešpriešiniaisprieštaringaspriežastyspriežastys rizikosproblemųprocedūrosprocedūros neatliekamosprocentinisprocesoproceso dažniausiai vėžioprocesuiprocesui siekiant sumažintiprodukuojaprodukuoja išimtinai prostatosprofilaktikaprofilaktiką kuriprofilaktiką kuri sumažinaprogresavimasprogresavimoprogresavimo atvejaisprogresuojaprogresuotiproksimalinėseprostataprostatektomijaprostatektomijosprostatitoprostatosprostatos adenokarcinomosprostatos adenokarcinomos heterogeniškumoprostatos anatominiųprostatos anatominių zonųprostatos audiniųprostatos audinių diferencijuojantprostatos biopsijąprostatos biopsija biopsineprostatos biopsija transrektalinėprostatos biopsijosprostatos biopsijos kadangiprostatos biopsijos pastaraisiaisprostatos hiperplazijosprostatos hiperplazijos prostatitoprostatos kapsulęprostatos kapsulę sėklinesprostatos kapsulėsprostatos kapsulės penetracijaiprostatos karcinomaprostatos karcinoma daugiausiaprostatos karcinoma metastazuotiprostatos liaukinioprostatos liaukinio epitelioprostatos liaukojeprostatos liaukoje įtartinusprostatos ligųprostatos ligų gerybinėsprostatos navikiniamprostatos navikiniam procesuiprostatos navikoprostatos naviko rekomenduojamaprostatos navikuprostatos navikų išplitimuiprostatos patologiniaiprostatos patologiniai pokyčiaiprostatos periferinėsprostatos periferinės zonosprostatos ribųprostatos ribų prostatosprostatos tūrisprostatos tūris formaprostatos vėžįprostatos vėžį padidėjusioprostatos vėžį šiuoprostatos vėžiniųprostatos vėžinių navikųprostatos vėžioprostatos vėžio atvejaisprostatos vėžio diagnozėjeprostatos vėžio pranašasprostatos vėžiuprostatos vėžiuiprostatos vėžiui gydytiprostatos vėžysprostatos vėžys atrodytiprostatos viršūnėsprostatos viršūnės vidurioproteazėpūslelėspūslėsradikaliradikaliosradikalios prostatektomijosradikaliuradikalusradioaktyviejiradioaktyviuojuradioterapijaradioterapijosreceptoriusregistruojamasreiškiarekomenduojama planuojantrekomenduojama planuojant dozęrekomenduojama prostatosrekomenduojama prostatos biopsijąrekomenduojama skirtirektalinisrentgenogramarentgenologiniusrezoliucijosrezonansasrezultatai tiesiogiairezultatai tiesiogiai paveiktirezultatusribųribų prostatosribų prostatos patologiniairiebiosrizikarizika diagnozuotirizika diagnozuoti kliniškairiziką pavyzdžiuiriziką pavyzdžiui ligoniamsrizikos metodasrodikliamsrodikliams skiriamasrodikliams skiriamas nuskausminamasisrūšyssantykisscintigrafijašeiminiusėklinessekstantinėssergamumasserininėserumąserumeserume nustatymas prostatosserume padidėtišešiųšešių vietų prostatossiekiasiekiant sumažintisiekiant sumažinti skausmąsimetriškumassimptomaisimptomų tikslingasimptomų tikslinga krūtinėssistema grindžiamasistema grindžiama dviejųsistematiniųsistematinių biopsijų trussistemiškaisistemiškai imami vidutiniškaiskaičiųskaičių pažymiskaičių pažymi dominuojančiusskaičių suma kuriskaičius lokalizacijaskaičius lokalizacija navikoskaičius nurodo navikoskenuotiskenuoti kaulųskenuoti kaulų prostatosskiriamasskiriamas nuskausminamasisskiriamas nuskausminamasis gydymasslanksteliuosešlapimošlapimo nelaikymošlapinimąsišlapinimąsi pagerintišlapinimąsi pagerinti limfosšlaunikauliųslopinasmegenisšonkauliuosešonkauliuose visceralinės metastazėsspecifiniospecifinisspecifiškumąspindulinęspindulinįspinduliniospindulinisspindulinis gydymassrclsritįsritinėmissritiniamsritiniam išplitimuisritiniam išplitimui nustatytisritinissritinis navikosritinis naviko išplitimassritiniųsritinių limfmazgiųsritinių limfmazgių padidėjimąsritinių metastazių rizikąstadijastadija blogastadija bloga navikostadija gleasonostadija gleasono sumastadija vidutiniškaistadija vidutiniškai sudarytistadijosstadijųstadijų papildomosstadijų papildomos informacijosstambiomisstandartiniaistandartiniai tyrimostandartiniai tyrimo metodaistandartinisstandartųstandartu sritiniam išplitimuistatistiškai nepriklausomas prostatosstebėjimasstebėjimostronciustuburostudijųstulpeliaistulpeliųstulpelių skaičiusstulpelių skaičius lokalizacijastulpelyjesudarosudarytisudaryti kliniškaisudaryti kliniškai nereikšmingisukeltųsukietėjimaisumasuma išplitimosuma išplitimo diagnostinėssuma kurisuma kuri svyruotisuma reiškiasuma susidarosumažina testosteronosumažina testosterono koncentracijąsumažinti skausmąsumažinti skausmą palengvintisuminėsumossuomijojesusergasuserga milijonai vyrųsusidarosusijusisvarbiausiassvarbiausiųšvedijoješvitinimosvyruojasvyruotitaikanttaikomitaistais atvejaistakaistaktikostaktikos pasirinkimastaktikos pasirinkimas svyruojatarpu didesni navikaitechneciotechnikatechninioteigiamoteigiamosteigiamuteikiaterapijaterapija išplitusiam prostatosterapijostestosteronotestosterono koncentracijatestosterono koncentraciją kraujotestosterono koncentracijostiesiogiaitiesiogiai paveiktitiesiogiai paveikti taktikostikrinimotikslastikslingatikslumątikslumą transrektalinėtikslumą transrektalinė ultragarsotolimomistolimomis metastazėmis navikotolimosiomstolimosioms metastazėmstolimosioms metastazėms būdingųtolimustolimus limfmazgiustolimus limfmazgius plaučiustomografijatransrektalinėtransrektalinė ultragarsotransrektalinė ultragarso kontroliuojamatrukmėtrustrus lentelėtrus lentelė mažiausiastrus prostatostrus prostatos vėžystrus vaidmuotrus vaidmuo prostatostūristyrėjotyrimastyrimas vienodaityrimas vienodai aukštątyrimo metodaityrimo metodai dinaministyrimo metodastyrimo metodas prostatostyrimo metodutyrimo metodu kaulinėmstyrimo rezultataityrimo rezultatai tiesiogiaityrimų neleidžiatyrimų neleidžia įtartityrimusultragarsoultragarso kontroliuojama prostatosultrasonografijauždegiminiųvaidmuovaidmuo prostatosvaidmuo prostatos vėžiovaidmuo šiuovakarųvartojimuvertėvertinamasvertinantvertinimovertinimo sistemavertinimo sistema grindžiamavertintivertinti vidutiniškaivertinti vidutiniškai blogąvėžįvėžį padidėjusiovėžį progresuojavėžį progresuoja lėtaivėžį šiuovėžiniovėžiniųvėžio atvejaisvėžio diagnozėvėžio diagnozėjevėžio diagnozėje identifikuotivėžio gydymasvėžio pranašasvėžio pranašas leidžiavėžio stadijųvėžio stadijų papildomosvėžio židiniusvėžio židinius pagerintivėžiuvėžiuivėžiui būdinga priešinėsvėžiui gydytivėžysvėžys atrodytivėžys atrodyti įvairiaividuriovidutinėsvidutinės diferenciacijosvidutinės diferenciacijos laukaividutiniškaividutiniškai biopsiniaividutiniškai biopsiniai stulpeliaividutiniškai blogą gleasonovidutiniškai diferencijuotividutiniškai diferencijuoti navikaividutiniškai sudarytividutiniškai sudaryti kliniškaivienavienodaivienuvietiškaivietiškai pažengusiovietiškai pažengusio prostatosvietiškai pažengusiosvietiškai pažengusios karcinomosvietiškai pažengusiųvietiškai pažengusių priešinėsvietiškai peraugdamas prostatosvietųvietų prostatosvietų prostatos biopsijosviršūnėsvisceralinėsvisceralinės metastazėsvisceralinės metastazės galimosvitaliniųvyrams plačiauvyrams plačiau naudojantvyrų didžiausiasvyrų didžiausias sergamumasvyrų tikrinimožidiniaižidininėžidiniųžidiniusžidinius pagerinti prostatoszonazoną atliekamoszoną atliekamos sekstantinėszonoszonos navikaszonos navikas progresuotizonųžymižymuo
Anekdotai

archyvas