Ūmus pilvas

Ūminės chirurginės pilvo ligos

Med. dr. V. Sokolovas

 

Dažnai šeimos gydytojai gana tiksliai diagnozuoja širdies, plaučių, nervų sistemos, endokrininės ligas bei suformuluoja diagnozę. Tačiau, kalbant apie pilvo organų ligas, apsiribojama diagnoze: „ūmus“ pilvas arba naudojama kita dažna „diagnozė“ – ūminis pilvo skausmas. „Ūmus“ pilvas – tai greitai progresuojanti pilvo ertmės organų liga, kuria sergantį žmogų reikia gydyti chirurginiu būdu. Kai yra „ūmaus“ pilvo reiškinių, būtina skubiai ir tiksliai nustatyti ligą. Nes nuo to, kaip greitai ir tiksliai bus nustatyta galima „ūmaus“ pilvo reiškinių priežastis, priklauso, kokią pagalbą ir kur pacientui reikia suteikti. Tuo galima pastebimai sutrumpinti paciento kelią iki reikalingo chirurginio profilio stacionaro, išvengiant bereikalingo ligonio siuntinėjimo, bei sutaupyti savo kolegų laiką, išvengiant nereikalingų konsultacijų. Be to, nuo to, kaip greitai pacientui bus suteikta kvalifikuota chirurginė pagalba, pradėtas vienoks arba kitoks gydymas, priklauso ir ligos išeitis.

Kiekvieną ūmią pilvo organų liga galima įtarti vien tik kruopščiai surinkus anamnezę. Renkant anamnezę, pradžioje reikia leisti pacientui pačiam papasakoti apie negalavimus. Pradėti nuo tikslaus ligos pradžios laiko – kada ir kaip pacientas susirgo? Atkreipti dėmesį į tai, ką jis tuo metu darė (dirbo, valgė, miegojo, kt.). Kokie skundai buvo ligos pradžioje, kaip jie keitėsi? Kokius medikamentus naudojo? Skausmo lokalizacija, jo pobūdis ir stiprumas, iradiacija? Renkant anamnezę, reiktų atkreipti dėmesį, kad kai kurie ligoniai patys nurodo skausmo priežastį. Pavyzdžiui, sako, kad skauda kepenis,  skrandį, kasą ar kitą organą. Tačiau pravartu visada paklausti paciento, kur yra jo menamas skausmingas organas. Nes neretai pasitaiko, kad įsivaizduojamas organas yra priešingoje pusėje. Nepamiršti pasiteirauti dėl kitų ligų bei darytų operacijų. Svarbiausia renkant anamnezę – kantrybė.

Ligonio apžiūra – labai svarbus diagnostikos etapas. Apžiūrimas ir vertinamas ne vien tik pilvas, bet ir visas kūnas. Taip pastebėję išblyškusį, prakaituotą veidą galime galvoti apie šoką. Jei pacientas ramiai guli, nejuda, paviršinis kvėpavimas, saugo pilvą – peritonitas. Vertinama pilvo apimtis, simetriškumas, dalyvavimas kvėpavime, esami randai, išvaržų vartai. Dažniausia klaida – netinkama paciento apžiūra. Dėl skausmo, pykinimo ar kitų priežasčių pacientui sunku gulėti. Tačiau tinkamai neapžiūrėjus pilvo galima suklysti. Apžiūrint pilvą, pacientą reikia paguldyti tiesiai ant nugaros ir visada apnuogint pilvą. Dažniausiai apnuoginama ir apžiūrima tik viršutinė pilvo dalis, t. y., virš bambos iki kardinės ataugos. Tuomet lieka nepastebėti randai bei galimos pooperacinės ar kirkšninės bei šlauninės išvaržos apatinėje dalyje. Todėl paguldžius pacientą patogiai ant nugaros pilvą reikia apnuoginti tiek, kad būtų galima apžiūrėti nuo šlauninių išvaržų vartų iki kardinės ataugos.

 • Šokas – išblyškęs veidas, prakaitas.
 • Peritonitas – ramiai guli, nejuda, paviršinis kvėpavimas:

––įdubęs, „nekvėpuojantis“ pilvas – perforacija.

 • Žarnų nepraeinamumas:

––paralyžinis – išsipūtęs pilvas;

––mechaninis – žarnų kilpos.

 • Sausas, su apnašom liežuvis.

 

Kraujavimas iš virškinamojo trakto

Kraujavimas iš virškinamojo trakto skirstomas pagal šaltinio lokalizaciją – viršutinėje ar apatinėje virškinamojo trakto dalyje. Kraujavimui būdingi bendri nukraujavimo požymiai: bendras silpnumas, blyškumas, tachikardija, hipotonija.

 

Šaltiniai:

1. Stemplė:

 1. Opos – vėmimas šviežiu krauju. Melenos gali nebūti.
 2. Navikai – vėmimas šviežiu krauju, disfagijos požymai.
 3. Pogleivio venos – gausus vėmimas šviežiu veniniu krauju, gali būti melena. Apžiūrint pacientą stebimi cirozės požymiai (išsiplėtusios pilvo sienos venos, ascitas).

2. Skrandis ir dvylikapirštė žarna:

 1. Opos – skausmas epigastriume, rėmens griaužimas, melena. Gali vemti šviežiu krauju.
 2. Erozijos – skausmas epigastriume, rėmens griaužimas, melena. Gali vemti šviežiu krauju.

3. Plonasis žarnynas – nelokalizuotas pilvo skausmas, melena.

4. Storasis žarnynas – šviežias, tamsus, neapvirškintas kraujas.

5. Tiesioji žarna – šviežias kraujas.

 

 

Kepenų ir tulžies latakų, kasos ligos

Dažnai šeimos gydytojai susiduria su pilvo skausmais epigastriume bei dešiniojoje pašonėje. Kokių organų ligos gali sukelti skausmus šioje pilvo srityje? Skrandžio, kepenų, tulžies latakų, kasos.

 

Skausmo priežastys

 

Tulžies pūslės ir latakų akmenligė. Tulžies pūslės akmenligės diagnostika paprasta. Pagrindinis simptomas yra skausmas dešiniojoje pašonėje ir epigastriume, lydymas pykinimo. Skausmas kolikos pobūdžio. Dažniausiai atsiranda po valgio. Nuo maudimo iki stipraus. Pranyksta nuo spazmolitikų. Apžiūrint pacientą – lokalus skausmingumas deš. pašonės srityje. Teigiamas Ortnerio simptomas (lengvai stuksenant per šonkaulio lanką, jaučiamas jautrumas dešinėje pusėje). Diagnozė patvirtinama sonoskopiniu tyrimu. Reikėtų skirti nuo skundų dėl skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės, opos penetracijos į kasą. Diagnostika paprasta – atlikti FEGDS. Reikia nepamiršti, kad pirma atlikus sonoskopiją ir radus akmenis tulžies pūslėje, nereikia nurimti. Nes skausmą galį sukelti opaligė. Todėl FEGDS reikalinga. Jei atlikus patikrinamąją sonoskopiją rasti akmenys tulžies pūslėje, o akmenligės klinikos nėra – operacinio gydymo galimybė svarstytina. Operacinis gydymas siūlomas besikartojant skausmams, sonoskopiškai patvirtinus tulžies pūslės akmenligę bei nesant skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligės.

Tulžies latakų akmenligė yra lydima stiprių skausmų dešiniojoje pašonėje bei akių ir / ar odos pageltimų. Skausmas stiprus, nepraeina vartojant spazmolitikus. Būdinga, kad pacientai po skausmų priepuolio pagelsta (akys, oda). Apžiūrint stebimas akių ar / ir odos pageltimas. Palpuojant – lokalus skausmingumas dešiniojoje pašonėje. Teigiamas Ortnerio simptomas. Diagnozę patvirtina sonoskopinis tyrimas. Radus prasiplėtusius intrahepatinius ar ekstrahepatinius tulžies latakus, pacientą reikia siųsti į chirurginio profilio stacionarą, kur bus endoskopiškai atstatytas tulžies nutekėjimas.

Panašius skundus – geltą bei skausmą – gali sukelti ir kitos ligos: virusinis hepatitas, tulžies latakų ar kasos galvos navikai. Ūminis virusinis hepatitas gali sukelti panašius skausmus dešiniojoje pašonėje bei geltą. Anamnestiškai atskirti bus sunku, nes virusiniam hepatitam būdinga klinika, prodromai gali būti panašūs ir sutapti su cholangito klinika. Laboratoriniai tyrimai atskiriant šias ligas negali padėti. Todėl pagrindinis diagnostinis tyrimas yra sonoskopija, ieškoma stazės biliardiniame medyje. Kasos ar ekstrahepatinių tulžies latakų navikai. Būdinga ryški gelta bei neryškus skausminis sindromas. Pacientai, skirtingai nuo latakų akmenligės, pirma pastebi, kad pagelsta akys ar / ir oda. Skausmas būna neryškus, nelokalizuotas. Pirmojo pasirinkimo tyrimas – sonoskopija. Jos metu įvertinami tulžies latakai, kasa. Esant navikų, sonoskopuotojas ras intrahepatinių latakų stazę, matys kasos galvos naviką.

 

Ūminis apendicitas

 

Ūminis apendicitas – tai kirmėlinės ataugos uždegimas. Dažniausia ūminė pilvo ertmės organų liga, apie kurią, atrodytų, viskas seniai pasakyta, ir visiems aišku, kaip gydyti. Ūminio apendicito klinikinės eigos įmantrybės, padaromų diagnostikos klaidų pobūdis verčia gydytojus kaskart apžiūrint ligonius turėti galvoje ir šią ligą. Geriau apsirikti apendicito hiperdiagnostikos prasme nei pražiopsoti ligą. Klaida nėra lemtinga – be reikalo padaryta apendektomija nenusineša žmogaus gyvybės. Didesni pavojai tyko, kai nediagnozuojamas apendicitas. 70 % atvejų tiksliai diagnozei nustatyti pakanka vien kruopščiai surinktos anamnezės duomenų. 90 % atvejų diagnozė grindžiama anamnezės ir klinikinių tyrimų duomenimis. Laboratorinių tyrimų duomenys neretai neatitinka anamnezės ir klinikinių tyrimų duomenų.

Klinikos įvairovę lemia kirmėlinės ataugos padėtis:

 • ileoinguinalinė;
 • dubens;
 • kepenų;
 • tarpžarninė;
 • retrocekalinė.

 

Ūminio apendicito klinika

 

Pagrindinis simptomas – lokalus skausmas dešiniojoje klubinėje srityje. Kaip parodyta lentelėje, klasikinis simptomų derinys pasitaiko tik 50 proc. sergančiųjų.

 Diagnozė dažniausiai pagrindžiama anamneze ir klinikiniu apžiūrėjimu. Nėra nei vieno specifinio ūminiam apendicitui laboratorinio tyrimo. Laboratoriniai tyrimai gali tik PADĖTI diagnozuoti ūminį apendicitą, tačiau lemiamo vaidmens nevaidina. Laboratoriniai tyrimai (leukocitozė) tik patvirtina diagnozę. Bet leukocitozės nebuvimas nepaneigia ūminio kirmėlinės ataugos uždegimo. Rečiau diagnostikai naudojamas ultragarsinis tyrimas. Jo metu patyręs sonoskopuotojas gali pamatyti sustorėjusią kirmėlinę ataugą. Bet dažniausiai sonoskopija naudojama diferencinei diagnostikai.

 

Atipiniai ūminiai apendicitai

Kirmėlinės ataugos empiema

Nebūna teigiamo Kocherio simptomo. Skausmai stiprėja palaipsniui (3–5 d.). Šalčio krėtimas, temperatūra – 38–39 oC. Pilvo siena neįsitempusi. Giliai palpuojant skauda. Leukocitozė – N 20,0 x 109/l.

Periapendicitinis infiltratas

3 % ligonių, sergančių kirmėlinės ataugos uždegimu. Pirmomis paromis – tipinė klinika. Savijauta pagerėja, bet išlieka subfebrili temperatūra. Infiltrato simptomai atsiranda tik 3–5 dieną. Palpuojant pilvą nėra raumenų tempimo. Čiuopiamas infiltratas.

Retrocekalinis ūminis apendicitas

25 % visų ūminių apendicitų. Klinika priklauso nuo topografinės padėties (prie kepenų, deš. inksto, juosmens raumenų). Retrocekalinis ūminis apendicitas. Skausmas epigastriume. Pereina į dešinį lateralinį kanalą arba juosmens sritį. Viduriavimas. Dizurijos reiškiniai. Pilvaplėvės dirginimo nebūna. Temperatūra aukšta, kraujyje leukocitozė.

Dubenyje esančios kirmėlinės ataugos uždegimas

Moterys – 21 %, vyrai – 11 %. Skauda epigastriume arba visą pilvą. Skausmas lokalizuojasi virš simfizės arba virš dešiniojo kirkšninio raiščio. Viduriavimas, dizurija. Pilvaplėvės dirginimo simptomų nebūna. Tarpvietės skausmai (n.pudendus). Kairiojoje pilvo pusėje esančios kirmėlinės ataugos uždegimas

Ūminis apendicitas ir gastroduodeninių opų prakiurimas

Suklystama, kai ūminis apendicitas prasideda staigiais skausmais. Įvyksta pridengta perforacija, klinikinė eiga panaši į Kocherio simptomą. Stiprus skausmas, prakiurus kirmėlinei ataugai – opos prakiurimo skausmas. Gangrenavus kirmėlinei ataugai, išnyksta skausmas. Trumpalaikio pagerėjimo įspūdis.

Senyvo amžiaus žmonių apendicitas vystosi be raiškios klinikos. Bendro pobūdžio negalavimai: pilvo pūtimas, pykinimas, dujų, išmatų susilaikymas. Paskyrus klizmą, savijauta pagerėja, skausmai sumažėja. Senyvo amžiaus žmonėms gali nebūti ryškesnio apsauginio priekinės pilvo sienos raumenų įtempimo. Paprastai būna normalus leukocitų skaičius ir normali temperatūra.

 

Rekomendacijos

Kiekvienas ūmių pilvo skausmų atvejis turi būti konsultuotas pilvo chirurgo. Bendras kraujo ir šlapimo tyrimas turi būti atliekamas, nes tai gali padėti diagnozuoti ūminį apendicitą kai kuriais atipiniais jo eigos atvejais.

 

Žymos: aiškuaišku gydytiaišku gydyti ūminioakmenisakmenis tulžiesakmenis tulžies pūslėjeakmenligėakmenligė tulžiesakmenligė tulžies pūslėsakmenligėsakmenligės klinikosakmenligės klinikos operacinioakmenligės pirmaakmenligės pirma pastebiakmenysakmenys tulžiesakmenys tulžies pūslėjeakysamžiaus žmonėmsamžiaus žmonėms nebūtiamžiaus žmonių apendicitasanamnestiškaianamnezėanamnezę kantrybėanamnezę kantrybė ligonioanamnezę pradžiojeanamnezę pradžioje leistianamnezę reiktųanamnezę reiktų atkreiptianamnezę renkant anamnezęanamnezėsanamnezės duomenų diagnozėanamnezės klinikiniųanamnezės klinikinių tyrimųanemijaapatinėjeapatinėje virškinamojoapatinėje virškinamojo traktoapendektomijaapendicitąapendicitaiapendicitai kirmėlinėsapendicitai kirmėlinės ataugosapendicitasapendicitas gastroduodeniniųapendicitas prasidedaapendicitas prasideda staigiaisapendicitas skausmasapendicitas skausmas epigastriumeapendicitas tiksliaiapendicitas tiksliai diagnozeiapendicitas ūminisapendicitas ūminis apendicitasapendicitas visųapendicitas visų ūminiųapendicitas vystosiapendicitas vystosi raiškiosapendicitoapendicito hiperdiagnostikosapendicito hiperdiagnostikos prasmeapendicito klinikaapendicito klinika pagrindinisapendicituapendicitų klinikaapendicitų klinika priklausoapendicituiapimtisapnašomapnuoginamaapnuogintapnuogint pilvąapnuogint pilvą apnuoginamaapnuogintiapsauginioapsauginio priekinės pilvoapsiribojamaapsiriktiapsirikti apendicitoapsirikti apendicito hiperdiagnostikosapžiūraapžiūrėjimuapžiūrėtiapžiūrimaapžiūrimasapžiūrimas vertinamas vienapžiūrintapžiūrint ligoniusapžiūrint ligonius turėtiapžiūrint pacientą lokalusapžiūrint pacientą stebimiapžiūrint pilvąapžiūrint pilvą pacientąapžiūrint stebimasapžiūrint stebimas akiųascitasataugaataugaiataugai išnykstaataugai išnyksta skausmasataugai oposataugai opos prakiurimoataugosataugos empiemaataugos empiema nebūnaataugos padėtisataugos padėtis ileoinguinalinėataugos šokasataugos šokas išblyškęsataugos uždegimasataugos uždegimas dažniausiaataugos uždegimas moterysataugos uždegimas ūminisataugos uždegimoataugos uždegimo rečiauataugos uždegimuataugos uždegimu pirmomisatipiniaiatipiniaisatipiniais eigosatipiniais eigos atvejaisatkreiptiatliekamasatlikusatlikus patikrinamąjąatlikus patikrinamąją sonoskopijąatrodytųatskiriantatskiriant šias ligasatskirtiatstatytasatstatytas tulžiesatstatytas tulžies nutekėjimasatvejisatvejis konsultuotas pilvoaukštaaukšta kraujyje leukocitozėbambosbendrasbendras kraujobendras kraujo šlapimobendribendrobendro pobūdžiobendro pobūdžio negalavimaibereikalingobesikartojantbiliardiniamebiliardiniame medyje kasosblyškumasbūdingabūdinga klinikabūdinga klinika prodromaibūdinga ryškibūdinga ryški geltabūdingichirurginęchirurginėschirurginiochirurginio profilio stacionarąchirurginiuchirurgochirurgo bendraschirurgo bendras kraujocholangitocholangito klinikacholangito klinika laboratoriniaicirozėscirozės požymiaicirozės požymiai išsiplėtusiosčiuopiamasčiuopiamas infiltratasčiuopiamas infiltratas retrocekalinisdalyjedalyje kraujavimuidalyje kraujavimui būdingidalyje paguldžius pacientądalyvavimasdarėdarytųdažnadažniausiadažniausia ūminėdažniausia ūminė pilvoderinysderinys pasitaikodešinėjedešinėje pusėjedešinėje pusėje diagnozėdešinįdešiniojodešiniojojedešiniojoje klubinėjedešiniojoje klubinėje srityjedešiniojoje pašonėje epigastriumedešiniojoje pašonėje teigiamasdiagnostikadiagnostika paprasta fegdsdiagnostikaidiagnostikai atipiniaidiagnostikai atipiniai ūminiaidiagnostikosdiagnostikos klaidųdiagnostikos klaidų pobūdisdiagnostinisdiagnostinis tyrimasdiagnozėdiagnozė grindžiamadiagnozė grindžiama anamnezėsdiagnozę kalbant pilvodiagnozė pagrindžiamadiagnozė pagrindžiama anamnezediagnozę patvirtinadiagnozę patvirtina sonoskopinisdiagnozė patvirtinamadiagnozė patvirtinama sonoskopiniudiagnozė ūminis pilvodiagnozeidiagnozei nustatytidiagnozei nustatyti pakankadiagnozuojadidesnįdieną palpuojantdieną palpuojant pilvądiferencineidiferencinei diagnostikaidiferencinei diagnostikai atipiniaidirbodirginimodirginimo nebūnadirginimo nebūna temperatūradirginimo simptomųdirginimo simptomų nebūnadisfagijosdizurijadizurija pilvaplėvėsdizurija pilvaplėvės dirginimodizurijosdubensdubenyjedubenyje esančios kirmėlinėsdujųduomenimis laboratorinių tyrimųduomenų diagnozėduomenų diagnozė grindžiamaduomenų klinikosduomenų klinikos įvairovęduomenys neretaiduomenys neretai neatitinkadvylikapirštędvylikapirštė žarna oposdvylikapirštėseigaeigoseigos atvejaisekstrahepatiniųekstrahepatinių tulžiesekstrahepatinių tulžies latakųekstrahepatiniusekstrahepatinius tulžiesekstrahepatinius tulžies latakusempiemaendokrininėsendoskopiškaiendoskopiškai atstatytas tulžiesepigastriumeepigastriume lydymasepigastriume lydymas pykinimoepigastriume pereinaepigastriume visąepigastriume visą pilvąerozijoserozijos skausmaserozijos skausmas epigastriumeertmėsertmės organųertmės organų ligaesamiesančiosesančios kirmėlinėsesančios kirmėlinės ataugosetapasfegdsfegds nepamirštifegds reikalingagaligali sukeltigalį sukelti opaligėgalimegalime nustatytigalimosgalimybęgalvojegalvos navikągalvos naviką ūminisgalvos navikaigalvos navikai ūminisgalvotigangrenavusgangrenavus kirmėlineigangrenavus kirmėlinei ataugaigastroduodeniniųgaususgausus vėmimasgausus vėmimas šviežiugeltageltą anamnestiškaigeltą anamnestiškai atskirtigeriau apsirikti apendicitogiliaigiliai palpuojantgiliai palpuojant skaudagriaužimasgriaužimas melenagriaužimas melena vemtigrindžiamagrindžiama anamnezėsgrindžiama anamnezės klinikiniųgulėtiguligydymasgydymas priklausogydymas priklauso ligosgydymas siūlomasgydymas siūlomas besikartojantgydyti ūminiogydyti ūminio apendicitogydytojaigydytojai susiduriagydytojai susiduria pilvogydytojusgydytojus kaskart apžiūrintgyvybėshepatitamhepatitam būdingahepatitam būdinga klinikahepatitashepatitas sukeltihepatitas sukelti panašiushepatitas tulžieshepatitas tulžies latakųhiperdiagnostikoshipotonijaįdubęsįdubęs nekvėpuojantis pilvasieškomaileoinguinalinėįmantrybėsįmantrybės padaromų diagnostikosinfiltratasinfiltratas retrocekalinisinfiltratas retrocekalinis ūminisinfiltratoinfiltrato simptomai atsirandainkstoinksto juosmens raumenųintrahepatiniųintrahepatinių latakųintrahepatinių latakų stazęintrahepatiniusintrahepatinius ekstrahepatinius tulžiesiradiacijaišblyškęsišblyškusįišeitisįsivaizduojamasįsivaizduojamas organasišlieka subfebrili temperatūraišmatosišmatųišnykstaišnyksta skausmasišnyksta skausmas trumpalaikioįspūdisišsiplėtusiosišsiplėtusios pilvoišsiplėtusios pilvo sienosišsipūtęsišsipūtęs pilvasišvaržosišvaržųišvaržų vartųišvengiantišvengiant nereikalingųišvengiant nereikalingų konsultacijųįtartiįtempimoįvairovėįvairovę lemia kirmėlinėsįvertinamiįvertinami tulžiesįvertinami tulžies latakaiįvykstaįvyksta pridengta perforacijajaučiamasjautrumasjautrumas dešinėje pusėjejuodosjuosmensjuosmens raumenųjuosmens raumenų retrocekalinisjuosmens sritįjuosmens sritį viduriavimaskairiojojekairiojoje pilvokairiojoje pilvo pusėjekalbantkalbant pilvokalbant pilvo organųkanaląkanalą juosmenskanalą juosmens sritįkantrybėkantrybė ligoniokantrybė ligonio apžiūrakardinėskardinės ataugos šokaskasakasą diagnostikakasą diagnostika paprastakaskartkaskart apžiūrintkaskart apžiūrint ligoniuskasoskasos ekstrahepatiniųkasos ekstrahepatinių tulžieskasos galvoskasos galvos navikąkasos galvos navikaikasos ligoskasos ligos šeimoskasos skausmokasos skausmo priežastyskeitėsikepeniskiekvieną ūmią pilvokiekvienaskiekvienas ūmių pilvokilposkirkšninėskirkšniniokirkšninio raiščio viduriavimaskirmėlinėkirmėlineikirmėlinei ataugai išnykstakirmėlinei ataugai oposkirmėlinėskirmelinės ataugoskirmėlinės ataugos empiemakirmėlinės ataugos padėtiskirmelinės ataugos uždegimaskirmėlinės ataugos uždegimokirmėlinės ataugos uždegimukitokskitoks gydymas priklausokitos ligoskitos ligos virusinisklaidaklaida lemtingaklaida lemtinga reikaloklaida netinkama pacientoklaidųklaidų pobūdisklaidų pobūdis verčiaklasikinisklinikaklinika laboratoriniaiklinika laboratoriniai tyrimaiklinika pagrindinisklinika pagrindinis simptomasklinika priklausoklinika savijautaklinika savijauta pagerėjaklinikinėklinikinėsklinikinių tyrimų duomenųklinikos bendroklinikos bendro pobūdžioklinikos įvairovęklinikos įvairovę lemiaklizmaklizmą savijautaklizmą savijauta pagerėjaklubinėjeklubinėje srityjeklubinėje srityje parodytakocheriokocherio simptomąkocherio simptomą stipruskokiekokie skundai ligoskokiųkokių organųkokių organų ligoskokiuskolegųkolegų laiką išvengiantkolikoskonsultacijųkonsultuotaskonsultuotas pilvokonsultuotas pilvo chirurgokraujaskraujas tiesioji žarnakraujavimąkraujavimaskraujavimokraujavimuikraujo šlapimo tyrimaskraujukrauju disfagijoskrauju disfagijos požymaikrauju erozijoskrauju erozijos skausmaskrauju melenakrauju melena apžiūrintkrauju plonasiskrauju plonasis žarnynaskraujyje leukocitozėkraujyje leukocitozė dubenyjekrėtimaskruopščiaikruopščiai surinktoskruopščiai surinktos anamnezėskūnaskuriaiskuriais atipiniais eigoskvalifikuotąkvėpavimaskvėpavimas įdubęskvėpavimas įdubęs nekvėpuojantiskvėpavimelaboratoriniailaboratoriniai tyrimai leukocitozėlaboratoriniolaboratorinio tyrimo laboratoriniailaboratoriniųlaboratorinių tyrimųlaboratorinių tyrimų duomenyslaiką išvengiantlaiką išvengiant nereikalingųlankąlatakailatakųlatakų akmenligėlatakų akmenligė tulžieslatakų akmenligėslatakų akmenligės pirmalatakų kasos galvoslatakų kasos ligoslatakų kasos skausmolatakų navikailatakų navikai būdingalatakų stazęlatakų stazę matyslatakuslatakus pacientąlatakus pacientą siųstilateralinįlateralinį kanalą juosmensleistileisti pacientuileisti pacientui pačiamlemia kirmėlinėslemia kirmėlinės ataugoslemiamolemtingalengvailentelėjeleukocitozėleukocitozė dubenyjeleukocitozė dubenyje esančiosleukocitozėsleukocitųliekalieka nepastebėti randailiežuvisligą geriauligą geriau apsiriktiliga įtartiliga įtarti vienligą klaidaligą klaida lemtingaliga kuriąliga kurią atrodytųligas apsiribojamaligas apsiribojama diagnozeligas negaliligas negali pagrindinisligoniailigonio apžiūraligonio apžiūra svarbusligonių sergančių kirmėlinėsligoniusligos išeitisligos išeitis kiekvienąligos pradžiojeligos pradžiosligos pradžios laikoligos šeimosligos šeimos gydytojailigos sukeltiligos sukelti skausmusligos virusinisligos virusinis hepatitaslokalizacijalokalizaciją viršutinėje apatinėjelokalizuojasilokalizuojasi viršlokalizuojasi virš simfizėslokalūslokalus skausmaslokalus skausmas dešiniojojelokalus skausmingumas dešiniojojelydimalydymaslydymas pykinimolydymas pykinimo skausmasmatysmatys kasosmatys kasos galvosmaudimomechaninismechaninis žarnųmechaninis žarnų kilposmedikamentusmedyjemedyje kasosmedyje kasos ekstrahepatiniųmelenamelena apžiūrintmelena apžiūrint pacientąmelena storasismelena storasis žarnynasmelena vemtimelena vemti šviežiumelenosmenamasmetųmiegojomoterysmoterys vyrai skaudanaudojamanaudojama diferencineinaudojama diferencinei diagnostikainaudojamasnaudojamas ultragarsinis tyrimasnaudojonavikąnaviką ūminisnaviką ūminis apendicitasnavikainavikai būdinganavikai būdinga ryškinavikai ūminisnavikai ūminis virusinisnavikai vėmimasnavikai vėmimas šviežiunavikųneapvirškintasneapžiūrėjusneapžiūrėjus pilvoneapžiūrėjus pilvo suklystineatitinkaneatitinka anamnezėsneatitinka anamnezės klinikiniųnebūnanebūna tarpvietėsnebūna tarpvietės skausmainebūna temperatūranebūna temperatūra aukštanebūtinebūti navikai vėmimasnebūti ryškesnionebūti ryškesnio apsauginionebuvimasnebuvimas nepaneigia ūminionediagnozuojamasnediagnozuojamas apendicitasnediagnozuojamas apendicitas tiksliainegalavimainegalavimai pilvonegalavimai pilvo pūtimasnegalavimusnegali pagrindinisnegali pagrindinis diagnostinisneįsitempusineįsitempusi giliai palpuojantnejudanekvėpuojantisnekvėpuojantis pilvasnekvėpuojantis pilvas perforacijanelokalizuotasnelokalizuotas pilvonelokalizuotas pilvo skausmasnelokalizuotas pirmojonelokalizuotas pirmojo pasirinkimonenusinešanepamirštinepaneigianepaneigia ūminionepaneigia ūminio kirmėlinėsnepastebėtinepastebėti randainepraeinanepraeinamumasnereikalingųnereikianeretai neatitinkaneretai neatitinka anamnezėsneryškusneryškus nelokalizuotasneryškus nelokalizuotas pirmojonesantnesant skrandžionesant skrandžio dvylikapirštėsnetinkamanetinkama pacientonetinkama paciento apžiūranevaidinanevaidina laboratoriniainevaidina laboratoriniai tyrimainormalinormali temperatūranormali temperatūra rekomendacijosnormalusnpudendusnpudendus kairiojoje pilvonugarosnugaros pilvąnugaros pilvą apnuogintinugaros visadanugaros visada apnuogintnukraujavimonuotraukanurimtinurodonurodo skausmonurodo skausmo priežastįnustatyta ūmausnustatyta ūmaus pilvonustatyti pakankanustatyti pakanka viennutekėjimasodos pageltimasodos pageltimas palpuojantodos pageltimų skausmasopaligėopaligė fegdsopaligė fegds reikalingaopaligėsopaligės oposopaligės opos penetracijosopaligės tulžiesopaligės tulžies latakųoperacijų svarbiausia renkantoperaciniooperacinisoperacinis gydymasoperacinis gydymas siūlomasoposopos penetracijosopos prakiurimoopos prakiurimo skausmasopos skausmasopos skausmas epigastriumeorganąorganasorganų ligaorganų liga įtartiorganų liga kuriaorganų ligasorganų ligas apsiribojamaorganų ligosorganų ligos sukeltiortnerioortnerio simptomasortnerio simptomas diagnozęortnerio simptomas lengvaipačiampacientąpacientą lokaluspacientą lokalus skausmingumaspacientą patogiaipacientą siųstipacientą stebimipacientą stebimi cirozėspacientaipacientai skausmųpacientai skausmų priepuoliopacientai skirtingaipacientaspacientas ramiaipacientas ramiai gulipacientopaciento apžiūrapacientuipacientui pačiampacientui pačiam papasakotipacientui sunkupacientui sunku gulėtipadaromųpadaromų diagnostikospadaromų diagnostikos klaidųpadarytapadarytipadėtiespadėties prie kepenųpadėtispagalbapagelstapageltimaspageltimas palpuojant lokaluspageltimųpageltimų skausmaspageltimų skausmas stipruspagerėjapagerėja skausmaipagerėja skausmai sumažėjapagerėjimopagrindinis diagnostinispagrindinis diagnostinis tyrimaspagrindinis simptomas lokaluspagrindžiamapaguldytipaguldžiuspaguldžius pacientąpaguldžius pacientą patogiaipakankapakanka vienpakanka vien kruopščiaipaklaustipaklausti pacientopalaipsniuipalpuojantpalpuojant lokaluspalpuojant lokalus skausmingumaspalpuojant pilvąpalpuojant pilvą raumenųpalpuojant skaudapalpuojant skauda leukocitozėpalpuotipamatytipanašipanašiuspanašius skausmuspanašius skausmus dešiniojojepanašuspapasakotipaprastapaprasta fegdspaprasta fegds nepamirštiparalyžinisparalyžinis išsipūtęs pilvasparodytaparomisparomis tipinė klinikapasakytapasikartojimopasirinkimopasirinkimo tyrimaspasirinkimo tyrimas sonoskopijapasitaikopasiteirautipaskyruspaskyrus klizmą savijautapašonėjepašonėje epigastriumepašonėje epigastriume lydymaspašonėje kokių organųpašonėje teigiamaspašonėje teigiamas ortneriopašonėspašonės srityjepašonės srityje teigiamaspastebėjępastebipastebimaipatikrinamąjąpatikrinamąją sonoskopijąpatikrinamąją sonoskopiją rastipatikslintipatogiaipatvirtinapatvirtina diagnozępatvirtinamapatvirtinuspatvirtinus tulžiespatvirtinus tulžies pūslėspatyręspatyręs sonoskopuotojaspatyręs sonoskopuotojas pamatytipatys nurodo skausmopaviršinispaviršinis kvėpavimas įdubęspavojaipenetracijospereinaperforacijaperforacija klinikinėperforacija klinikinė eigaperiapendicitinisperitonitasperitonitas ramiaiperitonitas ramiai guliperitonitas vertinama pilvopilvąpilvą apnuoginamapilvą apnuoginama apžiūrimapilvą apnuogintipilvą pacientąpilvą pacientą paguldytipilvą raumenųpilvą raumenų tempimopilvą skausmaspilvą skausmas lokalizuojasipilvaplėvėspilvaplėvės dirginimo nebūnapilvaplėvės dirginimo simptomųpilvaspilvas perforacijapilvas perforacija žarnųpilvopilvo apimtispilvo apimtis simetriškumaspilvo chirurgopilvo chirurgo bendraspilvo dalispilvo ertmėspilvo ertmės organųpilvo organųpilvo organų ligapilvo organų ligaspilvo pusėjepilvo pusėje esančiospilvo pūtimaspilvo pūtimas pykinimaspilvo reiškiniųpilvo reiškinių priežastispilvo reiškinių skubiaipilvo sienąpilvo siena neįsitempusipilvo sienospilvo sienos raumenųpilvo sienos venospilvo skausmaispilvo skausmais epigastriumepilvo skausmaspilvo skausmas melenapilvo skausmas ūmuspilvo skausmupilvo skausmų atvejispilvo srityjepilvo suklystipilvo suklysti apžiūrintpirmąpirma pastebipirmojopirmojo pasirinkimo tyrimaspirmomispirštinespirštinės liekaplaučiuplonasispobūdispobūdis verčiapobūdis verčia gydytojuspobūdžiopobūdžio negalavimaipobūdžio negalavimai pilvopogleiviopooperacinėspožymaipožymiaipožymiai išsiplėtusiospožymiai išsiplėtusios pilvopradėtaspradėtipradžioje leisti pacientuipradžiosprakaitasprakaitas peritonitasprakaitas peritonitas ramiaiprakaituotąprakiurimasprakiurimoprakiurimo skausmasprakiurimo skausmas gangrenavusprakiuruspranykstaprašauprašau pilvoprasideda staigiais skausmaisprasiplėtusiusprasmepravartupražiopsotipražiopsoti ligąpražiopsoti ligą klaidapridengtapridengta perforacijapridengta perforacija klinikinėprieprie kepenųpriekinėspriekinės pilvopriekinės pilvo sienospriepuoliopriešingojepriežasčių pacientuipriežasčių pacientui sunkupriežastįpriežastyspriežastys tulžiespriežastys tulžies pūslėspriklauso ligospriklauso ligos išeitispriklausomaiprodromaiprofilioprofilio stacionarąprogresuojantiprogresuojanti pilvoprogresuojanti pilvo ertmėspusėjepusėje diagnozėpusėje diagnozė patvirtinamapusėje esančiospusėje esančios kirmėlinėspūslėjepūslėje akmenligėspūslėje akmenligės klinikospūslėspūslės akmenligepūslės akmenligėspūslės akmenligės diagnostikapūslės latakųpūslės latakų akmenligėpūtimaspykinimaspykinimopykinimo priežasčių pacientuipykinimo skausmaspykinimo skausmas kolikosradusradus akmenis tulžiesradus prasiplėtusiusradus prasiplėtusius intrahepatiniusraiščioraiščio viduriavimasraiščio viduriavimas dizurijaraiškiosraiškios klinikosraiškios klinikos bendroramiairandairastirasti akmenys tulžiesraudonasraumenų įtempimoraumenų įtempimo paprastairaumenų retrocekalinisraumenų retrocekalinis ūminisreikalingareikalingoreikaloreiktųreiktų atkreiptireiktų atkreipti dėmesįreiškiniaireiškiniųreiškinių priežastisreiškinių priežastis priklausoreiškinių skubiai tiksliairekomendacijosrėmensrėmens griaužimas melenarenkantrenkant anamnezęrenkant anamnezę kantrybėrenkant anamnezę pradžiojerenkant anamnezę reiktųrentgenologinįretrocekalinėretrocekalinė ūminioretrocekalinė ūminio apendicitoretrocekalinisretrocekalinis ūminisretrocekalinis ūminis apendicitasryškesnioryškišalčiošaltinįšaltiniaišaltiniosaugosausassavijautasavijauta pagerėja skausmaišeimos gydytojai susiduriaseniaisenyvosenyvo amžiaus žmonėmssergančių kirmėlinėssergančių kirmėlinės ataugossergančiųjų diagnozėsergančiųjų diagnozė pagrindžiamasergantįšiasšias ligasšias ligas negalisienąsienossienos raumenųsienos raumenų įtempimosienos venossienos venos ascitassilpnumassimetriškumassimfizėssimfizės viršsimfizės virš dešiniojosimptomąsimptomą stiprussimptomą stiprus skausmassimptomaisimptomai atsirandasimptomassimptomas diagnozęsimptomas diagnozę patvirtinasimptomas lengvaisimptomas lengvai stuksenantsimptomas lokalussimptomas lokalus skausmassimptomosimptomų derinys pasitaikosimptomų nebūnasimptomų nebūna tarpvietėssindromassindromas pacientaisindromas pacientai skirtingaišioješioje pilvošioje pilvo srityjesiūlomassiunčiantsiunčiant pacientąsiuntinėjimosiųstiskaičius normali temperatūraskaudaskauda epigastriumeskauda epigastriume visąskauda leukocitozėskausmą galį sukeltiskausmą sukeltiskausmą sukelti kitosskausmaiskausmai npudendusskausmai npudendus kairiojojeskausmai sumažėjaskausmai sumažėja senyvoskausmaisskausmais epigastriumeskausmais įvykstaskausmais įvyksta pridengtaskausmamsskausmasskausmas dešiniojojeskausmas dešiniojoje klubinėjeskausmas dešiniojoje pašonėjeskausmas epigastriumeskausmas epigastriume pereinaskausmas epigastriume rėmensskausmas gangrenavusskausmas gangrenavus kirmėlineiskausmas kolikosskausmas kolikos pobūdžioskausmas lokalizuojasiskausmas lokalizuojasi viršskausmas melenaskausmas melena storasisskausmas neryškusskausmas neryškus nelokalizuotasskausmas prakiurusskausmas prakiurus kirmėlineiskausmas stiprusskausmas stiprus nepraeinaskausmas trumpalaikioskausmas trumpalaikio pagerėjimoskausmas ūmusskausmas ūmus pilvasskausmingasskausmingumasskausmingumas dešiniojojeskausmingumas dešiniojoje pašonėjeskausminisskausminis sindromas pacientaiskausmo priežastįskausmo priežastį pavyzdžiuiskausmo priežastysskausmo priežastys tulžiesskausmo pykinimoskausmo pykinimo priežasčiųskausmuskausmų atvejisskausmų atvejis konsultuotasskausmų dešiniojojeskausmų dešiniojoje pašonėjeskausmų priepuolioskausmų priepuolio pagelstaskausmusskausmus dešiniojojeskausmus dešiniojoje pašonėjeskausmus šioje pilvoskirstomasskirtingaiskrandįskrandisskrandžio dvylikapirštėsskrandžio dvylikapirštės žarnosskrandžio kepenųskrandžio kepenų tulžiesskubiaiskubiai tiksliaiskubiai tiksliai nustatytiskundaiskundai ligosskundai ligos pradžiojeskundųskundusskystįšlapimošlapimo tyrimasšlapimo tyrimas atliekamasšlauninėsšlauniniųšlauninių išvaržųšlauninių išvaržų vartųšokąšokassokolovasšonkauliosonoskopijąsonoskopija naudojamasonoskopija naudojama diferencineisonoskopiją rastisonoskopiją rasti akmenyssonoskopinissonoskopinis tyrimas radussonoskopiniusonoskopiškaisonoskopiškai patvirtinus tulžiessonoskopuotojassonoskopuotojas pamatytisonoskopuotojas pamatyti sustorėjusiąspazmolitikųspazmolitikų apžiūrintspazmolitikų apžiūrint pacientąspazmolitikusspecifiniosritįsrityje parodytasrityje parodyta lentelėjesrityje teigiamassrityje teigiamas ortneriostacionarąstacionarostaigiaisstaigiais skausmaisstaigiais skausmais įvykstastazęstazę matys kasosstazėsstebimasstebimas akiųstebimistebimi cirozės požymiaistemplęstiprausstiprėjastipriustiprių skausmų dešiniojojestiprumasstiprus skausmasstiprus skausmas prakiurusstorasisstorasis žarnynasstorasis žarnynas šviežiasstuksenantsubfebrilisubfebrili temperatūrasubfebrili temperatūra infiltratosuformuluojasukelti kitossukelti kitos ligossukelti opaligėsukelti opaligė fegdssukelti panašiussukelti panašius skausmussuklystamasuklystisuklysti apžiūrint pilvąsumažėja senyvosumažėja senyvo amžiaussunkusurinktossurinkussusiduriasusiduria pilvosusiduria pilvo skausmaissusilaikymassusirgosustorėjusiąsutaptisutapti cholangito klinikasutaupytisuteiktasuteiktisutrumpintisvarbiausia renkantsvarbiausia renkant anamnezęsvarstytinasvarstytina operacinis gydymasšviežiasšviežias kraujasšviežiųšviežiu krauju disfagijosšviežiu krauju erozijosšviežiu krauju plonasisšviežiu veniniušviežiu veniniu kraujutachikardijataktikątamsustarpvietėstarpvietės skausmaitarpvietės skausmai npudendustarpžarninėteigiamasteigiamas ortnerio simptomasteigiamotemperatūratemperatūra aukštatemperatūra aukšta kraujyjetemperatūra infiltratotemperatūra infiltrato simptomaitemperatūra rekomendacijostemperatūra rekomendacijos kiekvienastempimotempimo čiuopiamas infiltratastiesiaitiesiojitiesioji žarnatiesioji žarna šviežiastiksliaitiksliai diagnozeitiksliai diagnozei nustatytitiksliai nustatytitiksliai nustatyti ligątinkamai neapžiūrėjus pilvotipinėtipinė klinikatipinė klinika savijautatopografinėstrakto dalyjetrakto dalyje kraujavimuitrakto kraujavimastrumpalaikiotulžiestulžies latakaitulžies latakai kasatulžies latakų akmenligėtulžies latakų navikaitulžies latakustulžies latakus pacientątulžies nutekėjimastulžies nutekėjimas panašiustulžies pūslėjetulžies pūslėje akmenligėstulžies pūslėje nereikiatulžies pūslėstulžies pūslės akmenligetulžies pūslės akmenligėstulžies pūslės latakųtykotyrimaityrimai leukocitozėtyrimastyrimas atliekamastyrimas patyręstyrimas patyręs sonoskopuotojastyrimas radustyrimas radus prasiplėtusiustyrimas sonoskopijatyrimo laboratoriniaityrimo laboratoriniai tyrimaityrimų duomenųtyrimų duomenų klinikostyrimų duomenystyrimų duomenys neretaityrimuiultragarsinisultragarsinis tyrimasultragarsinis tyrimas patyręsūmausūmaus pilvoūmaus pilvo reiškiniųūmiąūmią pilvoūmią pilvo organųūmineūminė pilvoūminė pilvo ertmėsūminėsūminįūminiaiūminiai apendicitai kirmėlinėsūminiamūminioūminio apendicito klinikaūminio kirmėlinėsūminio kirmėlinės ataugosūminisūminis apendicitasūminis apendicitas gastroduodeniniųūminis apendicitas prasidedaūminis apendicitas skausmasūminis apendicitas ūminisūminis apendicitas visųūminis pilvoūminis pilvo skausmasūminis virusinisūminis virusinis hepatitasūminiųūminių apendicitų klinikaūmiuūmių pilvoūmių pilvo skausmųūmūsuždegimasuždegimas dažniausiauždegimas dažniausia ūminėuždegimas moterysuždegimas moterys vyraiuždegimas ūminisuždegimas ūminis apendicitasuždegimuvaidmensvaidmens nevaidina laboratoriniaivalgėvalgiovartaivartųveidąveidasveidas prakaitas peritonitasvėmimasvėmimas šviežiu veniniuvemtivemti šviežiuvemti šviežiu kraujuveniniųveniniu kraujuveniniu krauju melenavenosvenos ascitasvenos ascitas skrandisvenos gausus vėmimasverčiavertinamavertinama pilvovertinama pilvo apimtisvertinamasvertinamas vienvertingasvertingas tyrimasviduriavimasviduriavimas dizurijaviduriavimas dizurija pilvaplėvėsvien kruopščiai surinktosvienovienoksviršvirš dešiniojovirš dešiniojo kirkšniniovirš simfizėsvirš simfizės viršvirškinamojovirškinamojo trakto dalyjevirškinamojo trakto kraujavimasviršutinėviršutinė pilvoviršutinė pilvo dalisviršutinėjeviršutinėje apatinėjeviršutinėje apatinėje virškinamojovirusiniamvirusiniam hepatitam būdingavirusinisvirusinis hepatitas sukeltivirusinis hepatitas tulžiesvisą pilvąvisą pilvą skausmasvisada apnuogintvisada apnuogint pilvąvisada paklausti pacientovisasvisiemsvisiems aišku gydytiviskasvyraivyrai skaudavyrai skauda epigastriumevystosivystosi raiškios klinikosžarnąžarna oposžarna opos skausmasžarna šviežiasžarna šviežias kraujasžarnosžarnos opaligės oposžarnos opaligės tulžiesžarnųžarnų kilposžarnų kilpos sausasžarnynasžarnynas nelokalizuotas pilvožarnynas šviežiasžarnynas šviežias tamsusžmogųžmonėms nebūtižmonėms nebūti ryškesniožmonių apendicitasžmonių apendicitas vystosi
Anekdotai

archyvas