Uolinių kalnų dėmėtoji karštligė

Ūminė riketsijų sukeliama liga. Jai būdinga bendra intoksikacija ir gausus (makulo-papulinis) bėrimas, kuris kartais virsta hemoraginiu.

 

Etiologija

 

Sukėlėjas Ricketsia ricketsii, turi hemolizinių ir toksinių savybių, yra viduląstelinis parazitas. Greitai žūva virinant ir veikiant dezinfekantams.

 

Geografinis paplitimas ir užsikrėtimo būdas

 

Liga nustatoma JAV, Kanadoje, Brazilijoje, Kolumbijoje. Gamtoje šios ligos sukėlėjo rezervuaras yra laukiniai ir naminiai gyvuliai (šunys). Sukėlėją žmogui perneša erkė. Pagrindinės erkių rūšys yra Dermacenter andersoni, Dermacentor variabilis ir Amblyomma americanum. Po erkės įkandimo sukėlėjas iš įkandimo vietos limfiniais takais patenka į kraują ir lieka kraujagyslių endotelio, mezotelio ląstelėse bei raumeniniuose sluoksniuose. Toje vietoje ląstelės nekrotizuojasi, susidaro priesieniniai trombai ir ląstelinė infiltracija.

 

Klinikiniai požymiai

 

Inkubacinis laikotarpis trunka 3–14 dienų, kartais tik 3 dienas. Liga prasideda ūmiai, temperatūra padidėja iki 39 °C, krečia šaltis, skauda galvą, raumenis ir sąnarius. 3–4 dienomis atsiranda ryškus spalvotas (makalopapulinis) bėrimas, iš pradžių – kojų ir rankų, vėliau viso kūno, įskaitant delnus ir pėdas. Sunkios ligos eigos atveju būna trombohemoraginis sindromas, sukeliantis kraujavimą iš nosies, vėmimą „kavos tirščiais“, kraujosruvas infekcijų vietose. Akių ragenoje ir burnos gleivinėje būna bėrimų. Per 4–6 dienas bėrimai ima blykšti ir palengva išnyksta.

Kartu nustatoma bendra intoksikacija: galvos skausmai, nervingumas, miego sutrikimai, haliucinacijos. Kartais – parezės, paralyžiai, meninginiai simptomai. Liga trunka 2–3 savaites, sveikimo laikotarpis ilgas, mirštamumas 5–8 %. Netipiškos formos: ambulatorinė (be bėrimų), trumpa (abortyvioji) ir žaibiška.

 

Diagnostika

 

Ligos diagnozę patvirtina serologinė Veilio ir Felikso hemagliutinacijos reakcija su OX19 ir OX2 potipių antigenais ir netiesioginė imunofluorescencijos reakcija, 1993 m. pasiūlyta PSO.

 

Gydymas

 

Veiksmingiausiai gydoma tetraciklinu po 0,5–4 kartus per dieną, gydymo trukmė – 5–7 dienos. Sunkiais atvejais vaisto švirkščiama į veną. Norint apsaugoti nuo tromboembolinių komplikacijų, skiriama heparino, simptominis gydymas.

 

Profilaktika

 

Kovojama su erkių išplitimu. Endeminiuose rajonuose atliekama žmonių vakcinacija.

 

Svarbu žinoti:

 

  • Uolinių kalnų dėmėtoji karštligė yra riketsijų sukeliama liga, kurios sukėlėją perneša erkės.
  • Liga pasireiškia karščiavimu ir makulopapuliniu bėrimu.
  • Diagnozė nustatoma serologiniais tyrimais, gydoma tetraciklinu.

Alvydas Laiškonis "Tropinės ir keliautojų ligos", Kaunas, 2009

Anekdotai

archyvas