Jei dažnai kraujuoja iš nosies

Mano sūnui gana dažnai kraujuoja iš nosies. Ar dėl to reikia kreiptis į
gydytoją?
Karolina

Apatinėje nosies pertvarėlės dalyje yra kapiliarų rezginys, supintas iš daugybės
smulkių kraujagyslių, išsidėsčiusių palei pat plonos gleivinės paviršių.
Dėl menkiausio jos pažeidimo ar kraujagyslių išsiplėtimo iš nosies pasipila
kraujas. Dažniausiai taip atsitinka vaikui pakrapščius nosytę, ypač žiemą, kai
nosies gleivinė perdžiūva nuo dirbtinai šildomų patalpų oro.

Kad taip neatsitiktų, reikia stengtis atpratinti vaiką nuo atgrasaus nosies
krapštymo. Be to, reikia drėkinti dirbtinai šildomų patalpų orą. Kad “atsigautų”
vaiko nosies gleivinė, reikia leisti jam ilgiau pabūti gryname ore.

Žiemą ir pavasarį iš nosies gali dažniau kraujuoti ir dėl vitamino C trūkumo. Į
nosies kraujavimus linkusiam vaikui reikia 3 kartus per dieną duoti po 0,5
stiklinės erškėtuogių užpilo (20 g susmulkintų uogų termose užpilama 1 stikline
verdančio vandens ir palaukiama keletą valandų).

Jeigu iš vaiko nosies bėga ne grynas kraujas, o sumišęs su vandeningomis
išskyromis, tikriausiai tokius kraujavimus lemia nestabilus arterinis spaudimas,
pavyzdžiui, priklausomas nuo meteorologinių sąlygų. Staiga jam “šoktelėjus”,
kraujagyslės neišlaiko ir plyšta. Šiuo atveju praverstų terapeuto konsultacija.
Paauglėms mergaitėms gali kraujuoti iš nosies prieš menstruacijas.

Visais atvejais dėl dažnų kraujavimų verta kreiptis į specialistą –
otorinolaringologą. Jis gali padėti pats arba patarti, į kokį specialistą
geriausia kreiptis. Delsti neverta, nes dėl dažnų kraujavimų gali susiformuoti
mažakraujystė.

Tėvelių klaidos
– Suglumę tėvai dažniausiai pataria vaikui atsilošti. Bet tuomet kraujavimas dar
labiau sustiprėja ir kraujo srautas gali patekti į kvėpavimo takus. Pasitaiko,
kad jis sukelia net plaučių uždegimą.
– Neteisinga guldyti vaiką ant lygaus paviršiaus, o kojas truputį pakelti. Tokia
kūno padėtis taip pat sustiprina kraujavimą iš nosies.
– Jeigu pavyksta sustabdyti kraujavimą, tėveliai suskanta “stiprinti” vaiką
saldžia stipria arbata, kakava ar net kava. Bet karšti gėrimai išplečia
kraujagysles ir padidina arterinį spaudimą, todėl iš nosies vėl pasipila
kraujas…

Kraujavimą stabdo įvairūs nuovirai ar antpilai:
– putino žievės: 50 g džiovintos žaliavos užpilama 1 l karšto vandens ir 30
minučių pavirinama;
– dirvinio asiūklio: 2 šaukštai džiovintos žolės užpilami 1 stikline karšto
vandens ir 15 minučių pavirinama.
– Reikia nuovire (antpile) suvilgyti vatos tamponą ir atsargiai įterpti į nosies
landą.