+3
-0
+3
Kodėl vyrai gyvena trumpiau?

Yra žinoma, kad vyrai gyvena vidutiniškai 5 metais trumpiau nei moterys. Mokslininkai vardija daugybę galimų šio skirtumo priežasčių. Viena iš jų yra netikėta: kaltas yra machizmas –  varžymasis dėl vyriškumo. Išvertus iš ispanų kalbos macho – vyriškasis pradas, vyras individas, kitaip tariant, patinas.  Šiuolaikiniame žodyne tai reikštų „šimtaprocentinis vyras“. Tai vyriška jėga, drąsa, ir jausmų uraganas.

Tačiau pradėkime nuo šaltakraujiškų medicininės statistikos duomenų. 2015 m. spalio mėn. pristatyti Europos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligų epidemiologiniai tyrimo duomenys atskleidė, kad 28 Europos šalių gyventojų vidutinė gyvenimo trukmė siekė 80,6 m.: 83,3 m. moterims ir 77,8 m. vyrams . Mažiausia vyrų vidutinė gyvenimo trukmė – 68,5 m. fiksuota Lietuvoje, didžiausia Italijoje – 80,3 m. Per analizuojamą 2003–2013 m. laikotarpį vyrų vidutinės gyvenimo trukmės pokytis (padidėjimas) mažiausias buvo Lietuvoje – 2,1 m., didžiausias Estijoje – 6,4 metų. 

Populiacijoje gimsta daugiau berniukų nei mergaičių – vidutiniškai 106  berniukai 100 mergaičių. Pavyzdžiui, 2017 m. pradžioje Lietuvoje gyveno 510,4 tūkst. vaikų iki 18 metų amžiaus ir jie sudarė 17,9 proc. visų šalies gyventojų. Berniukų buvo 13,1 tūkst. daugiau negu mergaičių. Laikui bėgant,  vyksta pokytis, naudingas silpnajai lyčiai. Iki 30 metų vyrų ir moterų skaičius tampa lygus, tada proporcija palaipsniui keičiasi moterų naudai.

Kas tampa lemiamu veiksniu, mažinančiu vyrų gyvenimą?

„Machizmas“, – kategoriškai skelbia Diana Sanchez ir jos kolegos iš Rutgerso universiteto (JAV). Jie atliko įdomią 500 studentų apklausą. Pagrindinė užduotis buvo išsiaiškinti nuomonę apie vyriškumą ir  kaip žmonės supranta lyčių skirtumus. Tyrime visi apklausos dalyviai užpildė išsamų klausimyną apie jų sveikatos būklę, ir perėjo medicininį patikrinimą. Išaiškėjo atvirkštinis santykis tarp vyriškumo ir sąžiningumo, atsižvelgiant į savo silpnas vietas. Kuo „kietesniais“ ir „vyriškesniais“  studentai  laikė save, tuo mažiau faktinių sveikatos skundų pateikė medicininiam patikrinimui. Pagal užpildytus klausimynus mažiau informacijos apie „kietuolių“ ligas aptiko gydytojai  apžiūros metu. Pasak tyrimo autorių, „macho“ nusiteikimas neleidžia vyrams atrodyti silpniems , net jei priešais juos yra žmonės baltais chalatais. Anot daugelio vyrų, skundų ir ypač lėtinių ligų buvimas daro juos silpnais ir  mažiau patraukliais moterų akyse, griauna būtiną autoritetą aplinkinių vyrų tarpe. Todėl daugelis vyrų iki paskutinės galimybės bando paslėpti savo blogos sveikatos detales netgi nuo gydytojų. Dėl šios priežasties teisinga diagnozė būna paskelbta dažnai per vėlai.

Simptomų slėpimas yra ne vienintelis „stipraus žmogaus”, simptomas, sutrumpinantis jo gyvenimą. Psichologai sako, kad didžioji dauguma pradedančiųjų rūkyti paauglių turi viltį „kiečiau“ atrodyti  bendraamžių akyse. Pirmasis piktnaudžiavimas alkoholiu įvyksta tuo pačiu tikslu ir siekiant įveikti drovumą.  Laikui bėgant šis mechanizmas užsifiksuoja ir siejasi su moteriškos lyties užkariavimu. Gaila, bet siejasi ir su ankstyva mirtimi: kraujagyslių ateroskleroze,  vedančia miokardo infarkto ir insulto link, plaučių ir skrandžio vėžiu ir  traumomis, patirtomis apgirtus, kepenų ciroze.

2015 m. spalio mėn. pristatyti Europos sergamumo ŠKL epidemiologiniai tyrimo duomenys atskleidė, kad vyrai kraujotakos sistemos ligomis, sudarančiomis 45 proc. visų mirčių,  pradeda sirgti maždaug 10 metų anksčiau nei moterys, todėl darbingo amžiaus vyrų miršta beveik triskart daugiau nei šio amžiaus moterų.

Remiantis Eurostat informacija, išskyrus krūties vėžį, 2014 m. ES 28 standartiniai vyrų mirtingumo nuo visų pagrindinių priežasčių rodikliai buvo didesni nei moterų. Šie mirtingumo nuo piktnaudžiavimo alkoholiu, tyčinių susižalojimų ir priklausomybės nuo narkotikų rodikliai apytiksliai keturis kartus viršijo moterų rodiklius, o vyrų mirtingumo nuo plaučių vėžio rodiklis buvo tris kartus didesnis nei atitinkamas moterų.

„Vyriški reikalai“ tokie kaip rūkymas, stresas, riebus maistas, piktnaudžiavimas alkoholiu, negydomos ligos kerta pamatinę macho šaką. Erekcijos sutrikimai vis dažniau kamuoja ne tik vyresnius, skųstis erekcijos disfunkcija pradeda ir jaunesni nei 40 metų vyrai. Tai gal bent šio “vyriškumo“ vardan vyrai privalo susirūpinti savo sveikatos būkle?
Ir, žinoma, niekas neatsisako žygdarbių savo mylimosios labui. Bandydami atrodyti  mikliais, stipriais ir drąsiais vyrai imasi adrenalino pilnų hobių: užsiima buriavimu ar aviaciniu sportu, laksto motociklais. Neretai ir laksto automobiliais ar apskritai renkais ekstremalias sporto rūšis. Deja, šiuolaikinis macho ne visada išeina iš šių nuotykių nugalėtoju: traumos, nelaimingi atsitikimai ir smurtinės mirtys sudaro beveik 50% priešlaikinių vyrų mirčių darbingame amžiuje.

Parengė: L.Varanavičienė