+3
-0
+3
9 būdai, kaip užkirsti kelią padidėjusiam rūgštingumui skrandyje

Su padidėjusiu skrandžio sulčių rūgštingumu tikriausiai yra susidūręs daugelis mūsų. Dažniausiai šį sutrikimą gali sukelti stresas, netinkama ar nereguliari mityba, valgymas paskubomis bei daugybė kitų priežasčių. Vis dėlto padidėjęs skrandžio rūgštingumas dažnai pranašauja ir apie rimtas sveikatos problemas.

Higienos instituto Sveikatos informacijos centras pateikia duomenis apie sveikatos statistiką šalyje. Remiantis jų informacija matyti, jog pernai Lietuvoje gastritu ir duodenitetu sirgo maždaug 85 tūkst., o skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ir gastrojejuninė opa kamavo beveik 19 tūkst. gyventojų.

Žmonėms, kurie skundžiasi „rėmens ėdimu“, dažniausiai yra siūloma keisti mitybą, atsisakyti žalingų įpročių (jei tokių turima), pradėti sportuoti, daugiau laiko skirti poilsiui. Taip pat siūloma nepamiršti ir liaudies medicinos, kuri gali išgelbėti nuo nemalonių pojūčių. Kita vertus, jei minėtieji būdai nepadeda – reikėtų nepabijoti apsilankyti pas gydytoją, kuris padės nustatyti tikrąsias rūgštingumo priežastis bei paskirs tinkamą gydymą.

Kasdieniai įpročiai, kuriuos reikia keisti

Prasidėjus skrandžio negalavimams, dar prieš kreipiantis į gydytoją ar perkant vaistus, patartina pabandyti išsigydyti pačiam: keisti gyvenimo būdą, mažinti įtemptų situacijų skaičių ar net rinktis patogesnę aprangą.

Mitybos pokyčiai. Skrandžio rūgštingumas dažniausiai kankina tuos, kurie valgo retai, maitinasi sausu maistu, vartoja daugiau konservuotų produktų. Norint išvengti nemalonių pojūčių, reikia atrasti pusiausvyrą: vartoti daugiau natūralių, šviežių bei maistingų produktų, kurie turi baltymų. Baltymai reikalingi dėl to, nes šarmina per daug „užrūgštintą“ organizmą.

Mažinti stresą. Stresas yra dažniausias padidėjusio skrandžio rūgštingumo kaltininkas. Taip yra dėl to, nes stresinės situacijos metu vegetatyvinė nervų sistema siunčia signalą skrandžiui – pagaminti didesnį kiekį rūgšties. Siekiant išvengti šių skrandžio negalavimų, reikia mokytis valdyti stresą, ieškoti harmonijos, daugiau ilsėtis, atsisakyti chaotiško gyvenimo būdo.

Keisti aprangą. Kai graužia rėmuo, reikėtų rinktis laisvo stiliaus drabužius, kurie nevaržytų skrandžio srities ar pilvo. Korsetai, liemenį veržiantys diržai bei kita ankšta ar per daug aptempta apranga toliau dirgins ir kels nemalonius pojūčius skrandyje.

Priemonės, kurias galima rasti virtuvėje

Jau minėtieji būdai norimo rezultato iškart neduos, todėl sveikatai gerinti galima galima pasitelkti natūralius medikamentus, randamus daugelio mūsų namų virtuvėse.

Ajero šaknis. Padidėjus rūgštingumui, patartina lėtai sukramtyti ajero šaknies gabaliuką ir tada nuryti. Siekiant greitesnių rezultatų, reikėtų pasigaminti mišinį: sumaišyti šaukštelį smulkintos ajero šaknies su keturiais šaukštais anglies ar kreidos. Šaukštelį šios masės suberti į 120 ml vandens ir išgerti prieš valgį. Taip apdorota ajero šaknis padeda nuo rėmens, pykinimo ir dieglių pilve.

Soda. Ši priemonė taip pat mažina rūgštingumą. Tam reikėtų žiupsnelį sodos išmaišyti stiklinėje šilto vandens. Gerti patartina lėtai, po 2–3 gurkšnius per minutę. Vis dėlto, sodos ir vandens mišinys yra trumpalaikio poveikio, todėl labiausiai tinka tiem žmonėms, kuriuos rūgštingumo problema kankina retai.

Linų sėmenų aliejus. Šis produktas, dažnai naudojamas kaip kosmetinė priemonė, pasitarnauja ir skrandžio negalavimų atveju. Linų sėmenų aliejus gerina virškinimą, gydo rėmenį, gastritą, kovoja su vidurių užkietėjimu. Vartoti patariama ryte, prieš valgį išgeriant 1–2 arbatinius šaukštelius. 

Gydymo būdai išėjus iš namų

Skrandžio negalavimai dažnai išgydomi ir pasitelkiant virtuvėje rastus produktus. Tačiau, jei minėti produktai nepadeda, o skausmas kartojasi ar stiprėja, reikia imtis kitų priemonių.

Aktyvi veikla. Reguliarus judėjimas, pavyzdžiui – vaikščiojimas, pagerina medžiagų apykaitą, padeda nuo vidurių užkietėjimo ar nemalonių pojūčių skrandyje. Pavalgius, ypač 2-3 valandas po valgio, patartina rinktis lengvą pasivaikčiojimą, tačiau jokiu būdu nepersistengti sporto salėje ar, priešingai, neiti meigoti. Bėgant laikui, aktyvi veikla padeda sustiprinti virškinamąjį traktą, todėl jis dirba veiksmingiau.

Konsultacija su vaistininku. Dažnas žmogus, nenorėdamas stovėti eilėse, laukiant šeimos gydytojo, užsuka į vaistinę. Čia pardavėjai-konsultantai siūlo nemalonius pojūčius mažinančius medikamentus. Vienas tokių – tai vaistas „Raniberl“, kuris mažina skrandžio rūgštingumą, gydo rėmens sukeltą skausmą, taip pat padeda išvengti atsirūgimo rūgščiu turiniu.

Apsilankymas pas šeimos gydytoją. Kaip jau minėta, padidėjęs skrandžio rūgštingumas dažnai pranašauja apie rimtesnes sveikatos problemas. Jei rėmuo graužia dažnai ir šio negalavimo nepavyksta išsigydyti pačiam, būtina apsilankyti pas gydytoją bei pasikonsultuoti, esant poreikiui, atlikti tyrimus ar gydytis paskirtais medikamentais.