+3
-1
+2
Apžiūrėk liežuvį – diagnozuok ligą

Sutaupyti laiko ir laiku užsiregistruoti pas gydytoją, padeda … reguliari  savo liežuvio patikra. Ar atsimenate laikus,  kai buvote vaikas, ir gydytojas prašydavo iškišti liežuvį? Tai buvo ne tik būdas patikrinti jūsų gerklę: apnašų pasikeitimas liežuvyje taip pat svarbus diagnozei ir gali reikšti daugelį ligų.

Sveikas liežuvis

Apžiūrėk liežuvį – diagnozuok ligą

Sveikiems žmonėms liežuvis yra lankstus, drėgnas, vienodos rožinės spalvos, gali turėti ploną sluoksnį baltų apnašų.  Apnašos lengvai nusiima dantų šepetėliu arba tiesiog nusiplauna, skalaujant burną vandeniu.

 

Baltos apnašos ant liežuvio- norma?

Apžiūrėk liežuvį – diagnozuok ligą

Populiarus mitas, kad baltos apnašos yra normalu. Iš tikrųjų, ir sveikiems žmonėms po nakties miego dažnai atsiranda šviesios, greitai pranykstančios apnašos. Tačiau storas balkšvas  apnašų sluoksnis gali reikšti virškinimo trakto ligas, pavyzdžiui, enterokolitą ar gastritą. Virusinės infekcijos požymis yra tankus baltų apnašų sluoksnis, atsiradęs kartu su aukšta temperatūra. Ant šoninių liežuvio paviršių išryškėjusios baltos apnašos- tai inkstų ligų ženklas.

Kur kreiptis

Neignoruokite ligos simptomų! Jei matomas storas  baltų apnašų sluoksnis, pirmiausia kreipkitės į terapeutą, reikalui esant- į gastroenterologą ir infekcinių ligų specialistą.

Geltonos liežuvio apnašos- tikrinkite kepenis

Apžiūrėk liežuvį – diagnozuok ligą

Šviesiai geltonos apnašos ant liežuvio nurodo kepenų ir tulžies pūslės ligas. Geltonai žalios signalizuoja apie cholecistitą arba cholestazę (tulžies užsilaikymą). Priekinė liežuvio dalis geltonuoja sergant hepatitu. Kur kreiptis Jei matote geltonas apnašas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ir atlikite kraujo biocheminius tyrimus, ypač aminotransferazei (AsT, AlT) ir bilirubinui nustatyti. 

Pilkos liežuvio apnašos- opos ženklas

Apžiūrėk liežuvį – diagnozuok ligą

Paūmėjus skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei, balta liežuvio danga tamsėja iki pilkos spalvos. Kur kreiptis Pacientams, sergantiems sunkiomis virškinimo trakto ligomis, reikia atidžiai stebėti burnos gleivinės būklę ir laiku susisiekti su gastroenterologu. 

Juodos liežuvio apnašos- prasta žinia

Apžiūrėk liežuvį – diagnozuok ligą

Juodos liežuvio apnašos, sergant  skrandžio ir žarnyno ligomis, pasitaiko  labai retai ir rodo labai sunkią paciento būklę. Apnašos juoduoja nuo choleros, apsinuodijimo ir stiprios dehidratacijos.

Kur kreiptis

Tokios ligos reikalauja skubios medicininės pagalbos! Skambinkite greitajai pagalbai.

 

Rudos liežuvio apnašos- priklausomybių pranašės

Apžiūrėk liežuvį – diagnozuok ligą

Rudos apnašos dažnai atsiranda blogų įpročių turėtojams. Pirmiausia, užkietėjusiems rūkaliams, dėl dažančių cigarečių dervų. Antra, rudos dėmės ant liežuvio šaknies dažnai pastebimos pas lėtinius alkoholikus. Trečia, geriantiems daug kavos ir stiprios arbatos. Kur kreiptis Jei esate tikri, kad rudos apnašos nesusijusios su vakarykščiu vakarėliu, be to, jas lydi karščiavimas, kosulys ir silpnumas, kreipkitės į gydytoją ir atlikite kraujo tyrimą, ypač baltųjų kraujo kūnelių- leukocitų nustatymui. Taip pat vertėtų padaryti plaučių rentgenogramą, diagnozuojant plaučių uždegimą. 

Žalios liežuvio apnašos- grybelinė infekcija

Apžiūrėk liežuvį – diagnozuok ligą

Žalsvos spalvos apnašas ant liežuvio galite aptikti grybelinių infekcijų atveju – kandidozės ir  glosito. Tokia padėtis pasireiškia labai retai, dažniausiai dėl stiprių antibiotikų, sukeliančių burnos ertmės disbakteriozę, vartojimo. Be to, esant stomatitui, taip pat kyla žalių apnašų rizika.

Kur kreiptis 

Laikykitės burnos higienos ir reguliariai lankykite dantų specialistus, kad patogenezė jūsų burnoje jaustųsi nepatogiai. Jei atsiranda žalios apnašos, kreipkitės į terapeutą.

Antibiotikų ir antidepresantų įtaka

Liežuvio gleivinės išvaizda ir apnašos  gali  priklausyti nuo vaistų vartojimo. Žinomas yra vadinamasis „penicilino liežuvis”: dėl kraujo užsilaikymo jis tampa bordo spalvos, o paviršius būna lygus ir blizgus. Pacientai, kuriems yra paskirtas ilgas psichotropinių vaistų kursas, dažnai skundžiasi baltomis liežuvio apnašomis ir burnos gleivinės sausumu. Vartojant antidepresantus, kartais pasireiškia nepageidaujama reakcija, vadinama „lakuotu liežuviu”.  Švelnaus aviečių ar bordo spalvos paviršiaus sindromas yra susijęs su liežuvio skonio receptorių atrofija.

Jei jaučiate šalutinius poveikius, jokiais būdais neužsiimkite savigyda, pasitarkite su gydytoju.

Parengė: L.Varanavičienė