+3
-0
+3
Kas yra ekonominės klasės sindromas?

Kraujo užsilaikymas  apatinėse galūnėse skrydžių  metu yra žinomas kaip „ekonominės klasės sindromas”. Ar tikrai pavojinga skristi ekonomine klase? Britė  Emma Christoffersen domėjosi sportu. Būdama 28 metų ji  skrido į Sidnėjaus olimpines žaidynes. Po trijų kelionės savaičių, skrendant atgal į Londoną, mergina lėktuve pasijuto blogai. Emma kažkaip išlaukė nusileidimo, bet atvykimo salėje prarado sąmonę  ir mirė pakeliui į ligoninę. Emma yra labiausiai žinoma giliųjų venų trombozės auka. Kraujo krešulys, susidaręs jos kojoje, atsiskyrė nuo kraujagyslių sienelės ir pasiekė plaučių arteriją. Tai pažeidė įprastą oro mainų tarp kraujo ir plaučių procesą ir sukėlė mirtį. Kraujo krešulio susidarymas gali būti asimptominis arba lydimas ūmaus  kojos skausmo, tinimo, mėlynavimo, karščio jausmo. (Jei nesate lėktuve, pajutę šiuos simptomus, turite skubiai kreiptis į gydytoją, kuris atliks reikalingus širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimus ir parinks tinkamą vaistą su minimaliu šalutiniu poveikiu) .

Kartais trombas (kraujo krešulys, susidarantis kraujagyslės viduje) ištirpsta pats savaime, nepalikdamas pasekmių, arba lieka neapibrėžtą laiką venoje. Nepalankiomis aplinkybėmis trombas gali ne tik sukelti skausmą galūnėse, bet ir atitrūkti nuo kraujagyslių sienelių, pradėti judėti krauju ir galiausiai sutrikdyti kraujotaką plaučiuose. Plaučių embolijos simptomai: krūtinės skausmas, dusulys, kosulys. Pasak mokslininkų iš Italijos Padujos universiteto, plaučių embolija, kaip giliųjų venų trombozės rezultatas – yra viena iš labiausiai paplitusių staigios mirties priežasčių. Nuo jos  miršta 20 procentų iš pažiūros sveikų žmonių.

Grėsmė daug sėdintiems

Emilija mirė nuo „ekonominės klasės sindromu” pavadintos ligos. Esmė ta, kad nebrangūs lėktuvo bilietai reiškia mažą atstumą tarp sėdynių eilių. Tai atima galimybę judinti kojas arba tiesiog jas ištiesti ilgo skrydžio atveju ir sudaro sąlygas giliųjų venų trombozei susidaryti. Tačiau ar tik ekonominėje klasėje gali iškilti ši problema?

2012 m Amerikos  plaučių tromboembolijos tyrimo specialistai paskelbė  oficialų pareiškimą. Jie pareiškė: nėra priežasties susieti giliųjų venų trombozę su skrydžiais ekonomine klase. Liga gali grėsti ir verslo klasės keleiviams, taip pat tiems, kurie važiuoja autobusais, automobiliais bei traukiniais arba ilgai sėdi namuose. Mokslininkai išvardijo devynis veiksnius, didinančius giliųjų venų trombozės riziką:

  • ankstesnė tapačių ligų istorija;
  • onkologija;
  • neseniai atlikta operacija ar trauma;
  • nemobilumas;
  • amžius (kuo vyresni- tuo didesnė rizika);
  • estrogenų vartojimas (įskaitant geriamuosius kontraceptikus);
  • nėštumas;
  • antsvoris;
  • kelionės atveju – vieta po langu.

Rekomendacija nesėdėti prie lango atrodo dar labiau stebinanti, negu patarimas pirkti bilietus į verslo klasę. Kaip  venas gali paveikti mėgavimasis debesų vaizdais? Pasirodo, kad keleiviai yra gerai išauklėti žmonės ir nenori trukdyti  kaimynų. Todėl, net jei kojos nutirpo ir keleiviai nori pavaikščioti, jie susilaikys nuo šio noro įvykdymo – ir laimė, jei tai praeis be pasekmių. Gydytojai sako: jūsų sveikata yra svarbesnė už kaimynų komfortą. Vaikščiokite salone kas valandą. Sėdėdami – judinkite kojas: darykite apskritus kojų judesius, lenkite pirštus. Skrydžio metu gerkite daugiau skysčių (vandens, sulčių) ir venkite alkoholio bei stiprios kavos. Kūnui dehidratuojant kraujas tirštėja, todėl padidėja kraujo krešulių rizika. Žmonėms su  varikozinėmis venomis būklės pablogėjimas gali atsirasti ne tik skrydžio metu, bet  ir atostogaujant. Todėl pravartu po ranka turėti Lioton gelį. Jis vartojamas vienas arba derinamas su kitais vaistais esant skausmui, uždegimui arba trauminiams pažeidimams tais atvejais, kai, veikiant per odą, reikia sumažinti eksudaciją, patinimus, audinių infiltraciją ir kraujo krešumą.

Parengė: L.Varanavičienė