+5
-0
+5
Dantukų dygimas – ir džiaugsmas, ir skausmas

Tikriausiai nei vienas nepamename akimirkos, kuomet mums išdygo pirmasis dantukas, tačiau tą puikiai atsimena mūsų tėveliai, kuriems pirmasis jų mažylio dantukų dygimas buvo ir džiaugsmas, ir skausmas. Širdį jiems skaudėjo dėl savo nuolat verkiančio mažylio, kuriam dantukų dygimas buvo ne pati maloniausia patirtis…

„Iš ko sudarytas mano dantukas?“ – ar žinotumėte atsakymą į šį klausimą? 

Jei vaikas Jūsų paklaustų, iš ko yra sudarytas jo dantukas, ar žinotumėte atsakymą į tokį, gana paprastą, klausimą? Ir nors apie danties sandarą sužinome dar mokykloje arba apsilankę pas stomatologą kabinete, visgi, daugumai galbūt dar būtų sunku paaiškinti iš ko tas dantukas sudarytas. Taigi, dantų dalys yra tokios: vainikas, kaklelis ir viena ar kelios danties šaknys. Dantis yra sudaryta iš emalio (pačio kiečiausio žmogaus organizmo audinio), cemento, dentino, o danties viduje, žinoma, yra pulpa, dar kitaip vadinamas danties nervu.

Ar žinojote, jog dantų užuomazgos pradeda formuotis 6-7 nėštumo savaitę? Tuo metu atsiranda taip vadinamoji dantų plokštelė, ima formuotis dantų vainikėlių užuomazgos. O štai 14-15 nėštumo savaitę vyksta dantų užuomazgų diferenciacija, 18-19  nėštumo savaitę pradeda mineralizuotis pieniniai kandžiai ir iltys, 20– 26 savaitę mineralizuojasi krūminiai dantys.  Be to, svarbu nepamiršti, jog tam, kad tinkamai susiformuotų dantų užuomazgos, gerai mineralizuotųsi, motinos mityba turi būti visavertė, joje turėtų netrūkti fosforo ir kalcio.

Nemalonus, bet būtinas – pirmasis dantuko išdygimas

Tėveliai su didžiausiu nekantrumu stebi savo mažylio vystymąsi, laukia, kada gi išdygs pirmasis dantukas. O jis ima ir pasirodo maždaug šeštą mėnesį ar net vėliau. Prasikala pirmasis pieninis dantukas, kuris dažniausiai būna apatinio žandikaulio centre. Nesunku tą pastebėti, nes prieš prasikalant dantukui dantenose tėveliai pamato baltą gumbelį, kuris netrukus iškyla į paviršių, vaikas tampa neramus, dirglus, jam skauda. Be to, mažylį gali varginti šiek tiek pakilusi temperatūra, išsiskiria daugiau seilių nuo kuriu gali raudonai išberti ir niežėti oda apie burnytę bei smakrą.

Dar vienas požymis, kuris rodo, jog vaikui kalasi dantukai – tai noras čiulpti pirštelį, vaikas nori kandžiotis, viską graužti. Dėl į burną patekusių bakterijų, grybelių ir virusų gali atsirasti stomatitas – burnos gleivinės uždegimas. Stomatito simptomai – pakilusi temperatūra, opelės, žaizdelės burnoje. Vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, gelinis tepalas „Anaftin“, padės sumažinti nemalonius stomatito simptomus, paspartins žaizdelių gijimą.

Ką daryti, kad mažylio dantys būtų sveiki?

Dantukų priežiūra yra būtina jau nuo pat mažų dienų. Tėveliai neturėtų pamiršti dantukus bei dantenas valyti vos tik pradeda kaltis pirmieji dantukai, tuo pačiu nepamiršti pamasažuoti mažylio dantenų. Taip pat tėveliai turėtų atidžiai skaityti maisto produktų, kurie yra skirti kūdikiams, etiketes: kuo mažiau sacharozės, gliukozės yra maisto produktuose, tuo geriau mažylio dantims.

Klaidinga manyti, jog neverta nerimauti dėl to, kad pieniai dantukai ne laiku išdygs, mat jie vis tiek anksčiau ar vėliau iškris ir juos pakeis nauji, nuolatiniai dantys. Žandikaulio taisyklinga padėtis sukandus bei pieninis sąkandis formuojasi būtent dėl laiku išdygusių pieninių dantukų. Jei mes tuo nesirūpiname, tuomet ateityje gali tekti nešioti nemalonias dantų plokšteles arba breketus nuo kurių kartais atsiranda žaizdelės burnoje ir visa tai sukelia diskomforto jausmą.

Taigi, dantukų dygimas retai kada būna vien tik džiaugsmas, tačiau verta truputį pakentėti, kad vėliau – ir tėveliams, ir kitiems būtų galima dovanoti gražią šypseną!

Parengė: L.Rimgailė