+2
-0
+2
Vaikų tinkama mityba ir sportas

Dar vaikystėje tėveliai stengiasi formuoti teisingus vaikų mitybos įpročius. Jie nori, jog vaikai būtų sveiki ir fiziškai aktyvūs, tad nevengia leisti jų į sporto būrelius. Tiesa, ne visiems vaikams patinka sportas, ne visi jie mieliau renkasi obuolį nei šokoladą…Taigi, ką daryti, kad vaikų mityba būtų tinkama jau nuo pat mažens, o sportas – veikla, be kurios sunkiai būtų įsivaizduojamas jų gyvenimas.

 

Pradėkite nuo savęs

Vaikai – tai tėvų atspindys. Sakoma, jog nieks kitas taip neišauklės vaikų, kaip tinkamas ir teisingas tėvų elgesys. Faktas, jog visi pokyčiai – tiek teigiami, tiek ir neigiami pirmiausiai prasideda šeimoje. Jei vaikai matys, kad jų tėveliai yra fiziškai aktyvūs, mieliau vakarais žiūri ne televizorių, bet dirba sode, darže, jie ir patys norės prie jų prisijungti, aktyviai ir prasmingai leisti savo laisvą laiką. Tad netingėkite vakarais su vaikais pasportuoti – ir tikrai nebūtina daryti alinančių pratimų, užtenka paimti badmintono raketes į rankas ir sportą paversti malonia, aktyvia veikla.

Labai svarbu nieko nedaryti prieš vaiko valią. Kiek daug yra pavyzdžių iš gyvenimų tuomet, kai tėvai nori, jog jų vaikai taptų šokėjais, dailininkais ar sportininkais, nors patys vaikai tam nerodo jokio polinkio. Tad tėvai turėtų įsigilinti į mažųjų norus, žinoti, kas vaikams tiktų ir patiktų, nedaryti nieko per prievartą, nes tai gali sukelti priešingus jausmas – vaikas ims to vengti.

 

Atsakingas požiūris į kasdieninę mitybą

Sakoma, jog geriau nuo stalo pakilti šiek tiek alkanam, negu su pilnu, prikištu pilvu. Būtent besaikis valgymas, netaisyklinga mityba padidina riziką atsirasti skrandžio ligoms, virškinimo sutrikimai tampa neatsiejama žmogaus gyvenimo dalimi….Rodos, iš nepritekliaus laikų atėjęs sotumo kultas, deja, vis dar Lietuvoje yra perduodamas šeimose iš kartos į kartą. Tačiau sulig persivalgymu pradeda kamuoti daugybė sveikatos problemų: atsiranda skrandžio skausmai, rėmuo, pilvo pūtimas…

Jau nuo pat mažų dienų raginame vaikus valgyti, kad jie augtų stiprūs ir sveikti, tačiau kodėl kartais peržengiame ribą ir verčiame vaiką suvalgyti daug daugiau nei jis gali, nei jam reikia? Liaukimės tai darę, nebijokime, jei vaikas kartais ir nesuvalgo, palieka maisto lėkštėje. Jau geriau šiek tiek alkanas vaikas, nei persivalgęs.

Jei persivalgymo išvengti visgi nepavyko, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimus, tuomet yra rekomenduojama vartoti „Mezym 10000“. O štai rėmens sukeltam skausmui ir atsirūgimui rūgščiu turiniu gydyti – „Raniberl“. Jei vargina pilvo pūtimas, tuomet simptominiam gydymui rekomenduojama vartoti „Espumisan“ kapsules ar miltelius.

 

„Noriu bulvių traškučių, gazuoto gėrimo ir šokolado.“

Tai frazė, kurią dažnai galima išgirsti iš vaikų. Tačiau tėveliai turėtų žinoti, jog net jei vaiko organizmas ir reikalauja nesveiko maisto, svarbu suprasti, kad visa tai yra ne jo noras, o tiesiog sugadintas mažojo santykis su maistu, todėl ir čia labai svarbus tėvelių atsakingas požiūris į mitybą.

Neskubėkite pildyti tokių vaikų norų, palaukite, duokite jam sveikus ir subalansuotus maisto produktus. Vietoj šokolado ar bulvių traškučių pasiūlykite vaikui vaisių.

Retas kuris vaikas norės valgyti sveiką maistą, tačiau tėveliai turėtų nenuleisti rankų, raginti vaiką suvalgyti ne bulvinius traškučius, bet vaisių. Reikėtų vaikams vengti duoti ir gazuotų gėrimų nuo kurių atsiranda meteorizmas. Vietoj gazuotų gėrimų geriau vaikui pasiūlykite vandens.

Lengva nebus, bet pasakymas – lenk medį, kol jaunas itin tinka tuo atveju, kuomet kalbame apie teisingus mitybos įpročius, kurie susiformuoja dar vaikystėje.

Autorius:  Laura Rimgailė (recenzavo gastroenterologė Roma Uogelienė)