Kodėl per šventes geriau susilaikyti nuo komentarų apie aplinkinių valgymo įpročius?

Artėja didžiosios metų pabaigos šventės ir dauguma mūsų nemažai laiko praleisime keliaudami iš vienų artimųjų namus į kitus bei sėsdami kartu prie stalo. Nelengva rasti bendrą, visiems tinkamą pokalbių temą, tačiau vis daugiau žmonių supranta, kad geriau nekalbėti apie politiką, religiją ir pan. Atrodo, galima pakalbėti apie maistą. Vis dėlto, giminaičių valgymo įpročių patariama nekomentuoti. Taigi, pasistenkite prie stalo nesakyti: „ar tu tikrai tai valgysi?“, „aš maniau, kad tu laikaisi dietos“, „ar tu laukiesi ar čia tik alus, chacha!“, “tu privalai suvalgyti šio pyrago gabalėlį”, o taip pat „tu tokia liekna, žaviuosi tavo valia“.

Dažnai žmonės laido tokius ir panašius komentarus norėdami tik gero, rūpindamiesi ir, neva, juokaudami, bet, iš tiesų, tokių komentarų taikiniai jaučiasi gėdinami ir iš jų tiesiog yra šaipomasi, pastebi psichoterapeutė Alisa Ruby Bash iš Kalifornijos. Geriausiu atveju į tokius komentarus nebus sureaguota, blogiausiu – asmuo pasijus nemaloniai ir liks įžeistas. Psichoterapeutės nuomone, sakydami kitiems, kad privalo tą ar tą suvalgyti, gėdindami juos už tai, kad valgo kažką, kas jums atrodo netinkama, šaipydamiesi iš aplinkinių valgymo įpročių ar kūno sudėjimo tiesiog reiškiate savo emocinę viršenybę ir smurtaujate psichologiškai.

Be to, manote, kad galite padėti, bet toli gražu nepadedate – įvairių tyrimų rezultatuose aiškiai pastebima, kad artimųjų gėdinimas dėl svorio nepadėjo sugėdintiems asmenims, o tik nugramzdino juos į dar gilesnį nepasitenkinimą savimi ir depresiją.

Kodėl gi dar verta per šventinius pietus susilaikyti nuo komentarų apie valgymo įpročius?

Nematote bendro paveikslo

Žmonės linkę greitai pasmerkti kitų žmonių valgymo įpročius nesuvokdami, kad nežino visos situacijos, pastebi dietologė Michelle Pillepich. Galbūt jūsų giminaitis ar draugas šiuo metu bando įveikti sunkią ligą, lemiančią jo valgymo pasirinkimus? Galbūt ir taip bando numesti svorio, o gal šiuo metu nori priaugti svorio? Komentuodami jų maisto pasirinkimus tiesiog juos teisiate – net ir tada, kai, manote, jog sakote komplimentus, pavyzdžiui: „kaip tau gerai, kad gali nevalgyti desertų“.

Galite paskatinti valgymo sutrikimus

Žmonėms, turintiems valgymo sutrikimų, šventinis laikotarpis – tikras išbandymų metas, o kartais vienas neapgalvotas komentaras nubraukia jų ilgas pastangas kovojant su tomis ligomis. Gydytoja M. Pillepich teigia ne kartą girdėjusi iš savo klientų, jog jų lieknos kūno linijos buvo pagirtos būtent tuomet, kai jie kovojo su anoreksija, tad toks komentaras sugriovė visą pasiektą darbą, liga vėl grįždavo. Komentuodami kitų maisto pasirinkimus ir kūno sudėjimą verčiame juos jaustis kaltais, o kaltę dažnas mūsų vis dar kartais malšiname nesveiku maistu – turime užburtą ratą.

Blogiau jausitės patys

Gali būti, kad reikšdami pastabas apie kitų žmonių valgymo įpročius, iš tiesų norite sumenkinti savo asmenines valgymo problemas ir vengiate tam skirti dėmesio. Specialistai pastebi, kad lengva komentuoti, kaip valgo kiti. Galime net pagalvoti, kad taip pasijausime geriau ir patys, sukontroliuosime asmenines valgymo bėdas, bet taip nebus – komentuojami asmenys pasijus taip pat blogai, kaip jūs, o jūs patys ir toliau nenustosite galvoti apie maistą ir save graušite.

Atimate džiaugsmą mėgautis skaniu maistu

Vienas didžiausių švenčių džiaugsmų – skanus, šventinis maistas, tad būtų puiku, jei visi galėtų juo kaip reikiant pasimėgauti, o klausdami „ar tau tikrai reikia 3 desertų?“ ar garsiai stebėdamiesi, kaip asmuo galėjo tiek daug suvalgyti, tiesiog kitus smerkiate ir atimate iš jų džiaugsmą mėgautis skaniu maistu.

Jūs – ne gydytojas

Dažnai žmonės savo artimiesiems sako: „Tau tikrai reikia numesti svorio, tiesiog noriu, kad būtum sveikas“, o tai reiškia, kad jūs turbūt žinote jų sveikatos būklę ir esate gydytojas, kas, dažniausiai, nėra tiesa. Net jei kas nors ir bando įveikti antsvorio ar maisto pasirinkimo sukeltą ligą, jūs nežinote, ar jų atveju tą ligą būtent ir sukėlė antsvoris ar maistas, tad komentarai šia tema nėra pageidaujami.

Skatinate nesveiko grožio sampratą

Grožis pasireiškia įvairiausiomis formomis, slypi įvairiausiuose dydžiuose ir nors socialiniuose tinkluose matome vis daugiau įvairiausio grožio pavyzdžių, specialistai pastebi, kad neretai daugeliui vis dar yra suprantama, kad grožis – liesas kūnas, dietos, sportas. Atminkite – grožis slypi visur, todėl gėdindami žmogų dėl genetikos nulemtos išvaizdos iš tiesų skatinate nesveiko grožio sampratą.

Tai nemandagu

Šiais laikais tinkamo elgesio manieros vis labiau laisvėja, bet išliko sena gerų manierų taisyklė pasilaikyti savo nuomonę sau, jei jos niekas neklausia. Komentuodami kitų žmonių valgymo įpročius ar kūną tiesiog esate nemandagūs, teigia psichologė Perpetua Neo, pridurdama: „Taip kalba tik nemandagus, ribų nejaučiantis žmogus. Jūs nežinote, kodėl kitas asmuo valgo tai, ką valgo ar kodėl staigiai kito jų svoris, todėl taip kalbėti yra tiesiog nepagarbu ir nepriimtina.“

Galite sugriauti santykius

Kai kuriose šeimose komentarai apie maistą suprantami kaip rūpinimasis artimuoju, bet taip nėra, tikina psichologė P. Neo: „Laidydami tokias pastabas santykius nuodijate gėda, nerimu, o ne puoselėjate meile. Kaip žinia, nerimą neretai malšiname nesveiku maistu. Galbūt tokie komentarai ir nesugriaus santykių čia ir dabar, bet nuoskaudos kaupsis ir vieną dieną žmogus gali pratrūkti,“ – primena psichologė.

Straipsnio autorius – Giedrė Izabelė Janušaitė (Šaltinis – THE HEALTHY)