+2
-0
+2
Dantų dygimo metas sunkus ir vaikams, ir tėvams

Šeimoje gimęs kūdikis – didžiulė laimė jo tėvams ir visiems artimiesiems. Pirmosios maudynės, pirmasis pasivaikščiojimas lauke, pirmoji šypsena ir… pirmasis dantukas. Kūdikiui, kaip ir tėvams, reikia patirti nemažai išbandymų, nors mažylio gyvenimas dar tik prasideda.

Jei paskutinėmis dienomis vaikas irzlus, neramus, viską kandžioja ir kišasi pirštus, kumščius, įvairius daiktus sau į burną, sutriko jo miegas bei, atrodo, visai pranyko apetitas ir vis dažniau kyla klausimas, kas jam nutiko, verta švariomis rankomis apžiūrėti burnos ertmę – galbūt jau ryškėja pirmųjų dantukų dygimo požymiai. Šiuo laikotarpiu būtina apsišarvuoti kantrybe ir stengtis kuo daugiau padėti savo kūdikiui. Visada verta atsiminti, kad mažyliui daug sunkiau, nei jo tėvams – taip bus lengviau suprasti vaiko patiriamus pirmuosius gyvenimo iššūkius.

Dantukų dygimo laikas

Kiekvieniems tėvams verta žinoti, kada reikėtų laukti pirmųjų dantukų. Konkretaus laiko nėra, tačiau pastebima, kad pirmieji dantukai dažnai pasirodo apie pusės metų sulaukusiam mažyliui. Žinoma, kad dantys gali pradėti kaltis ir trečiąjį gyvenimo mėnesį, tačiau galimas ir vėlesnis pirmųjų dantukų dygimo laikas, pavyzdžiui, devintas gyvenimo mėnesis. Pasitaiko atvejų, kai kūdikiai gimsta jau su dantimis. Svarbu suprasti, kad konkretaus dantų dygimo grafiko nėra. Vis dėlto pastebima, kad dažniausiai pirmieji išdygsta apatiniai kandžiai (apie šeštą – devintą gyvenimo mėnesį). Būtina žinoti, kad vaikui visi dvidešimt pieninių dantukų turėtų pasirodyti iki trečiojo gimtadienio. Jei taip neatsitinka, būtina kreiptis į gydytoją odontologą ir išsiaiškinti, kokios galimos dantų dygimo vėlavimo priežastys, mat daug reikšmės turi genetika.

Dantukų dygimo požymiai

Kitas svarbus dalykas, kurį būtina žinoti kiekvienam tėveliui, tai kaip pakinta vaiko elgesys, kai jam pradeda kaltis dantukai. Paprastai kūdikis tampa irzlus, sumažėja jo normalus apetitas, gali sutrikti miegas, ypatingai naktinis. Taip pat pastebimas žymiai padidėjęs seilėtekis – rūbelius tenka keisti bent kelis kartus per dieną arba pradėti naudoti specialius seilinukus. Seilės gali sukelti  jautrios veido odos bėrimus, todėl būtina stengtis jas kaip galima dažniau nuvalyti virintu vandeniu arba sausu natūraliu audiniu. Pirštų, kumščių, įvairių daiktų kišimas į burną gali rodyti ne tik padidėjusį kūdikio domėjimąsi aplinka, bet ir būti dantukų dygimo požymis – vaikas tarsi stengiasi pasikasyti niežtinčias dantenas. Dantenos patinsta, parausta, tampa jautresnės, jas gali skaudėti ir vaikas tai parodo kartais net labai graudžiu verkimu. Taip pat būdinga nežymiai pakilusi temperatūra, galimas viduriavimas (išmatos dažnai įgauna žalsvą spalvą). Būtina žinoti, kad dantukų dygimo periodu susilpnėja vaikelio imunitetas.

Kaip sumažinti dantukų dygimo sukeliamus nepatogumus

Yra keletas priemonių, kurios gali padėti paskatinti dantukų dygimą ir sumažinti šio laikotarpio kančias. Mažyliai dažnai nusiramina, kai jiems atliekamas dantenų masažas – specialiu antpirščiu arba švariais pirštas galima švelniai pamasažuoti jautrias bei paraudusias dantenas. Taip pat galima vaikeliui duoti specialių kramtukų (kai kurie tinkami atšaldymui šaldytuve). Jeigu vaikelis jau valgo ne tik motinos pieną, dantukų dygimą gali paskatinti rupesnis maistas, pavyzdžiui, kietesnis riestainis arba vaisiaus gabalėlis. Labai palankiai veikia specialus gelis, padedantis sumažinti dantukų dygimo keliamą skausmą. Anaftin Baby gelio tūbelė turi švelnų antgalį su specialiais šereliais, kuriuo galima maloniai pamasažuoti mažylio dantenas ir kartu jas padengti apsauginiu gelio sluoksniu, primenančiu nematomą pleistrą. Gelio sudėtyje esančios natūralios medžiagos, tarp jų ir alavijo ekstraktas, padeda sumažinti patiriamą skausmą ir dygstančių dantukų sukeliamą diskomfortą.   Jame nėra vietinių nuskausminamųjų, cukraus ar alkoholio. Anaftin Baby yra malonaus bananų skonio, todėl neabejotinai patiks kiekvienam mažyliui. Jeigu mažyliui dantų dygimas sukelia itin stiprų skausmą ir pakyla temperatūra, rekomenduojama papildomai vartoti paracetamolio arba ibuprofeno, tačiau dėl jų vartojimo būtina pasitarti su vaikelio gydytoju.

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.