+4
-0
+4
Nemalonu, bet pasitaiko: žarnyno dujų kaupimosi priežastys ir gydymas

Kiekvienam žmogui yra tekę pajusti tą nemalonų jausmą, kuomet žarnyne ima kauptis dujos, kurios paskui yra pašalinamos. Kartais atrodo, jog dėl tokių nemalonių simptomų norėtųsi išnykti, bet ne, – su jais tenka susigyventi arba imtis priemonių, kurios padėtų jų išvengti. Taigi, šįkart domimės ir klausiame, kaip kuo rečiau patirti tą nemalonų dujų kaupimąsi žarnyne?

Kodėl žarnyne ima kauptis dujos? 

Žarnyno dujos kaupiasi gaubtinėje arba storojoje ir tiesiojoje žarnose. Svarbu pabrėžti, jog tai – ne liga, bet simptomas, tačiau labai nemalonus ir jį būtina malšinti. Dujų kaupimosi žarnyne priežasčių yra labai daug ir įvairių. Pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas gali būti viena iš priežasčių, kodėl atsirado tas nemalonus dujų kaupimasis. Kai persitaltika (ritmiški žiediški vamzdiškų organų sienelių lygiųjų raumenų susitraukimai, stumiantys organų turinį) yra vangi, tuomet gaubtinėje žarnoje ima kauptis dujos.

Ar žinojote, jog organizme dažniausiai pasigamina ir pasišalina net apie du litrai dujų? Jos yra šalinamos įvairiais būdais: judant, vaikštant, valgant arba geriant, tuštinantis arba bet kuriuo  metu, spontaniškai. Jei dujos yra nepašalinamos, tuomet jų susikaupia per daug.

Žmogaus organizme, suvalgius netinkamo maisto, panašiai kaip alkoholiniame gėrime – aluje, vyksta fermentacija: mielių ar grybelių poveikis angliavandeniams sukelia fermentaciją, gaminasi alkoholis ir dujos, pasireiškia nemalonūs simptomai – dujų kaupimasis, pilvo pūtimas… Be to, bakterijos, veikdamos baltymus arba azoto turinčius produktus, sukelia puvimą. Tuomet gaminasi ypač nepageidautinos dujos, tokios kaip amoniako ir vandenilio  sulfido, kurios turi itin nemalonų kvapą ir primena supuvusio kiaušinio smarvę.

Tad jei norite išvengti dujų kaupimosi žarnyne, venkite valgyti dideliais kiekiais tokius maisto produktus, kurie skatina šį procesą: venkite mielinių produktų, ribokite kavos, brokolių, žiedinių kopūstų suvartojamą kiekį. Vartokite mažiau konservuotų produktų, cukraus. Drąsiai valgykite burokėlius, gerkite imbiero arbatą, morkas – visi šie produktai linkę mažinti dujų kaupimąsi žarnyne.

Jei nemalonus dujų kaupimas niekaip nepraeina, sukelia nepatogumo, gėdos jausmą, tuomet imkitės medikamentinių priemonių, kurios efektyviai pašalins šį nemalonų simptomą. Pavyzdžiui, vaistai nuo pilvo pūtimo „Espumisan“ kapsulės arba milteliai yra rekomenduojami vartoti tuomet, kai virškinimo trakte kaupiasi dujos, vargina meteorizmas, yra atsiradęs pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis. Vaistas naudojamas simptominiam gydymui.

Tiems, kurie nori išvengti ne tik rėmens, bet ir dujų kaupimosi žarnyne, vertėtų atsisakyti gazuotų gėrimų

Žmonės, kurie rūpinasi savo sveikata jau seniai negeria gazuotų gėrimų, nes žino, jog juose gausu cukraus, sintetinių medžiagų, skonio stipriklių, jie sukelia rėmenį.  Be to, tokie gėrimai ne tik kad nenumalšinama troškulio, bet dar ir sukelia meteorizmą. Tad jei norite išvengtų dujų kaupimosi žarnyne, venkite gazuotų gėrimų.

Taip pat nepamirškite pakankamai judėti. Jei visą dieną dirbote biure, sėdėjote, natūralu, jog atėjus vakarui ir pakeliui iš darbo namo, suvalgius maisto, gali prasidėti tas nemalonus dujų kaupimasis žarnyne. Taip nutiks dėl kelių faktorių – dėl netinkamo maisto bei per mažos fizinės veiklos, kurią jūsų kūnas gavo per dieną. Neleiskite žarnynui aptingti, judėkite, raskite tokį aktyvų pomėgį, kuris būtų tikra atgaiva ne tik jūsų širdžiai  ir protui, bet ir žarnynui.

Nenaikinkite savo gerųjų žarnyno bakterijų

Disbektariozė – gerųjų žarnymo bakterijų trūkumas taip pat gali sukelti meteorizmą. Tad pasistenkite nepiktnaudžiauti alkoholiu, prastu maistu, antibiotikais, iš mitybos raciono išbraukite greitą maistą, kuriame gausu sintetinių maisto priedų. Jei norite savo žarnyno mikroflorą praturtinti gerosiomis bakterijomis, tuomet nepamirškite valgyti raugintų produktų, tokių kaip rauginti kopūstai, gerti kefyro.

Parengė: L.Rimgailė