+4
-0
+4
Metabolizmas. Ar galima jį pagerinti?

Metabolizmas yra paslaptingas dalykas. Mes kaltiname jį dėl daugelio  problemų ir esame įsitikinę, kad jis nulemia mūsų sveikatą. Tiesą sakant, tiesa yra priešinga: mūsų medžiagų apykaita pirmiausia priklauso nuo mūsų pačių. Mainai yra mūsų egzistavimo būdas. Mes įkvepiame deguonį – iškvepiame anglies dvideginį, geriame vandenį – išskiriame prakaitą, ryjame maistą – ir gaminame  daug šilumos. Yra daug mainų tipų ir, atitinkamai, yra  daug jų pažeidimų. Nors metabolizmas apima cheminių reakcijų, vykstančių kiekvienoje ląstelėje, visumą ir įgalina ląsteles augti, daugintis, reaguoti į aplinką, judėti, tačiau mums abejonių dėl jo  daugiausia kyla tuo metu, kai nebepatinka atspindys veidrodyje.

Ar tai paveldima?

Kai džinsai nebeužsisega, mes dažnai guodžiame save: „Ką padarysi, mano lėta medžiagų apykaita!” Sėdime su pyragu rankoje  priešais televizorių ir žiūrime į kino žvaigždes, kurios teigia: „Koks sportas, kokia dieta? Aš paveldėjau gerą metabolizmą! ” Paveldimumas yra visuotinis pasiteisinimas, bet šiuo atveju klaidingas. Žinoma, egzistuoja genetiniai veiksniai, reguliuojantys medžiagų apykaitą. Pirmiausia, genai yra atsakingi už sotumo ir apetito hormonų gamybą. Hormonas leptinas yra atsakingas už sotumo jausmą, o kai pažeistas genas nesukuria jo, smegenys tiesiog negauna sotumo signalo,  ir žmogus toliau per daug valgo. Nutukimą sukelia ir geno proopiomelanokortino pažeidimas, kuris yra atsakingas už visos hormonų grupės gamybą. Tačiau žmonių, kurie iš tikrųjų kenčia nuo genetinių medžiagų apykaitos sutrikimų, procentas yra nereikšmingas. Taigi būkime sąžiningi: jei turime bet kurį iš 430 viršsvorio faktorių (tiek šiuo metu žinoma), kaltė bus ne paveldėjime, o kokį gyvenimo būdą mes gyvename. Po daugelio  tyrinėjimo metų mokslininkai priėjo prie aiškios išvados: mūsų išvaizda 90% priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo ir tik 10% nuo paveldėjimo.

Kalbėdami  apie gyvenimo būdą, mes pirmiausia kalbame apie santykį, kiek energijos su maistu gauname ir kiek sunaudojame. Pakanka suvartoti daugiau kalorijų nei sudeginti, ir organizmas pradeda kaupti riebalų perteklių. Įžymybės, kurios viešai deklaruoja apie savo puikią medžiagų apykaitą, iš tiesų griežtai laikosi dietos ir praleidžia visą laisvą laiką sporto salėje. Ir ką mes priskiriame  paveldimumui (atseit visi šeimoje buvo „storuliai”), dažniausiai – šeimos įpročio pasekmė valgyti daugiau nei reikia, ir mankštintis mažiau nei būtina.

Moteriškumo energija

Gydytojai turi bazinę pagrindinės medžiagų apykaitos  koncepciją: energijos kiekis, kurį mūsų organizmas išeikvoja, kad išgyventų ramybės būsenoje. Vyrams šis skaičius paprastai yra 1 kcal 1 kg per valandą (tai yra, kai svoris 70 kg – apie 1700 kcal per parą); moterims tai yra 5-10% mažiau. Toks moteriško organizmo taupumas  gresia papildomomis kilogramais.

Laimei, moterims ši problema gali būti ištaisyta. Specialistai pataria: auginkite raumenis! Kuo daugiau jų, tuo aukštesnis yra pagrindinės medžiagų apykaitos lygis, kuris leidžia numesti svorį  ir ramybės būsenoje. Treniruota moteris, sverianti 60 kg, sudegina apie 1500 kalorijų, net jei parą guli  ant sofos. To paties svorio nesportiška  moteris  sudegina mažiau kalorijų- 1200. Jei abi praleis visą dieną lovoje ir tuo pačiu metu valgys 1400 kalorijų turintį maistą, pirmoji numes svorio, o antroji priaugs.

Tuo pačiu metu per valandą sporto salėje pilnesnė moteris sudegins daugiau kalorijų, nes treniruotės sunkumą lems jos pačios svoris. Štai kodėl, kai viršsvorio turinti moteris eina į treniruoklių salę, iš pradžių svoris labai greitai krenta, o paskutiniai papildomi kilogramai tirpsta sunkiausiai.

Dėl ko metabolizmas gali sulėtėti?

Visų pirma, dėl mūsų neteisingų įpročių ir eksperimentų savo organizmo atžvilgiu. Dažniausiai pasitaikančios priežastys:

Griežtos dietos ar badavimas

Atrodytų, nėra paprasčiau – valgyk mažiau arba iš vis nevalgyk ir numesi svorio. Tačiau, norint palaikyti tinkamą medžiagų apykaitą, organizmui reikia šimtų ar net tūkstančių cheminių junginių. Jei reikiamos medžiagos negaunamos,  atsiranda medžiagų apykaitos sutrikimas, dėl kurio kenčia visas organizmas. Ir jis pereina į „sulėtintą režimą”.

Bioritmų pažeidimas

Esant naktiniam gyvenimo režimui (pamaininis darbas ar naktiniai klubai), metabolizmas labai sulėtėja. Faktas yra tas, kad medžiagų apykaitos procesai paklūsta bioritmams – cirkadiniams dienomis, o moterims – infradianiniams kas mėnesį. Jų pažeidimas sukelia hormonų, įskaitant greliną, gamybos sutrikimus.

Baltymų- riebalų dietos

Organizmui yra lengviausia išgauti energiją iš angliavandenių. Jei valgiaraštyje yra jų  mažai, metabolizmas sulėtės, nes tokį pat kiekį energijos išgauti iš riebalų ar baltymų yra daug sudėtingiau.

Per didelis fizinis aktyvumas

„Draskytis“ sporto salėje dėl svorio metimo yra labai dažna klaida. Pernelyg aktyviems veiksmams yra išnaudojama energija, kurią organizmas daugiausia gauna iš angliavandenių. Jei angliavandenių mažai, aktyvuojamas energijos taupymo režimas. Todėl svorio kritimas yra efektyvesnis prie vidutinio intensyvumo treniruočių ir būtinai aerobinių. Galų gale riebalų deginimas yra oksidacijos procesas, ir tam reikalingas deguonis.

Tačiau yra gera žinia: metabolizmas gali būti paskatintas. Labiausiai malonus būdas- įsimylėti. Įsimylėjusieji dažnai liesėja. Šį jausmą lydi  reali hormoninė audra, dėl ko paspartėja riebalų suskaidymas. Metabolizmas paprastai pagreitėja, kai nuotaika yra šviesi, o tonusas- aukštas. Patikimas būdas pasiekti šią būseną yra sportas, dėl kurio sintezuojami endorfinai – „džiaugsmo hormonai”.

Figūros rodikliai

Jei moteris  pilnėja sėdmenų ir klubų dalyje („kriaušės” tipo figūra), tai yra nemalonu, bet mažiau kenksminga. Tačiau figūra „obuolys”, kai riebalai kaupiasi ant pilvo, – signalas apie rimtos ligos vystymąsi – metabolinį sindromą. Tą patį galima teigti apie vyrų „alaus pilvą“. Pagrindinis rodiklis yra liemens apimtis. Jei moters jis yra daugiau kaip 80 cm, o vyro – 94 cm, tai yra medžiagų apykaitos sutrikimo ženklas. Beje, neseniai norma buvo aukštesnė  8 cm, tačiau specialistai turėjo ją sumažinti: paaiškėjo, kad rizikos sritis prasideda anksčiau, negu manyta. Tyrimų metu nustatyta, kad 68% riebalinį sluoksnį liemens srityje turintiems žmonėms,  per  5 metus išsivysto arterinė hipertenzija, o 77% per 8 metus- 2-ojo tipo cukrinis diabetas.

Šiuo atveju mes vėlgi galime įtakoti medžiagų apykaitai. Net jei talija viršija  grėsmingą ribą, tiesiog pradėkime  sveikai mitintis ir daugiau judėti, ir rizika prisišaukti rimtą ligą sumažės. Škotijos mokslininkai apskaičiavo: jei žmogus atsikrato bent 10 kg viršsvorio, ankstyvos mirties rizika sumažėja 20%, o  diabeto pasekmių – 30%. Be jokių vaistų padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje sumažėja 50%, o riebalų metabolizmo rodikliai artėja prie normos. Ir tai yra dar viena priežastis išlaikyti svorį normaliu.

TYRIMAS.  AR JŪSŲ MEDŽIAGŲ APYKAITA NORMALI?

Už kiekvieną atsakymą „taip” skaičiuokite sau 1 tašką.

1. Turite antsvorio ar sveriate per mažai?
2. Badaujate, laikotės dietų?
3. Laikotės vegetarizmo principų?
4. Mėgstate riebų, saldų ir / arba sūrų maistą?
5. Valgote mažai vaisių ir daržovių?
6. Retai būnate gryname ore?
7. Mažai judate?
8. Ar rūkote?
9. Kūno temperatūra yra nuolat šiek tiek didesnė (apie 37 °) ar mažesnė (apie 36 °) nuo normos?
10. Ar turite pastebimą celiulitą?
11. Akių baltymai su  raudonais ruoželiais, oda probleminė, veido odos spalva nedžiugina?
12. Nerimaujate dėl  blogo kvapo iš burnos ir (arba) kūno?
13. Geriate mažai skysčių (mažiau nei 1,5 litro per dieną)?
14. Plaukai neblizgūs, lūžinėja ir krenta?
15. Nagai sluoksniuojasi, lūžinėja, matomi juose brūkšneliai ?
16. Pastaruoju metu ženkliai praradote svorį (ar priaugote)?
17. Neturite jėgų?
18. Pulsas ramybės būklėje  yra pagreitintas arba sulėtintas (norma yra apie 70 smūgių per minutę)?
19. Susirūpinę dėl ūmaus skausmo priepuolių nykščių ir (arba) kituose sąnariuose?
20. Ar skundžiatės dusuliu?
21. Nevartojate vitaminų-mineralų kompleksų?
22. Ar kenčiate nuo maisto netoleravimo?

REZULTATAI

0-3 taškai. Viskas yra normalu. Pagrindinis uždavinys  neišbalansuoti medžiagų apykaitos procesų: venkite staigių svorio svyravimų, valgykite teisingai ir nebadaukite.

4-9 balai. Turite visas būtinas sąlygas medžiagų apykaitos sutrikimams. Visų pirma peržiūrėkite maisto racioną, gerkite vitaminų ir mineralų kompleksus ir užsiimkite sportu. Stenkitės pakankamai kasnakt miegoti ir nepamirškite pasivaikščioti gryname ore.

10 taškų ar daugiau. Galimas medžiagų apykaitos sutrikimas. Konsultuokitės su gydytoju, endokrinologu, mitybos specialistu, atlikite rekomenduojamus tyrimus. Jei šeimoje pasitaikė  1 tipo cukrinis diabetas , podagros ir kitų paveldimų metabolinių sutrikimų atvejų, būtina konsultuotis su genetikais.

Parengė: L.Varanavičienė