+2
-1
+1
Blogas kvapas iš burnos. Kaip spręsti?

Specifinis burnos kvapas yra būdingas kiekvienai gyvai būtybei. Tiesiog žmogaus kvapas yra daug silpnesnis negu daugelio gyvūnų. Tačiau iškilus sveikatos sutrikimams, jis gali tapti išties nemaloniu. Tuomet turite rimtai spręsti šią problemą. Sunku nustatyti, ar  nuosavas kvėpavimas yra nemalonus. Bet būdų yra. Jūs galite pauostyti dantų šepetėlį iš karto po naudojimo: jo kvapas panašus į burnos. Bet patikimesnis būdas yra pasinaudoti svetima nosimi. Kreipkitės į ką nors artimą.

Nagi papūsk!

Pasak odontologų . Halitozė kankins asmenį, jei jis negydo ėduonies pažeistų dantų, jei plombos sudėvėtos, jei prasidėjęs dantenų uždegimas bei  komplikacija po danties ištraukimo, jei sunkiai kalasi proto dantys, prie įvairių  gleivinės ligų – stomatito, grybelinės infekcijos, žaizdų, erozijų, opų. Gali būti kaltas ir banalus sausumas burnoje, kurį sukelia  nepakankama seilių liaukų veikla. Dar viena priežastis- netinkama  išimamų protezų priežiūra. Todėl pirmas žingsnis pajutus halitozę yra apsilankymas pas stomatologą.

Pasak LOR specialistų ir pulmonologų. Halitozė gali būti frontito,  haimorito, otito, tonzilito, rinito (slogos) priežastis. Specifinis kvapas iš burnos sklinda pacientams, sergantiems pneumonija, bronchitu. Sergant plaučių ligomis kvapas paprastai ryškėja iškvėpiant ar kosint.

Pasak  gastroenterologų. Specialios rūšies nemalonus kvapas atsiranda, kai diafragmoje atsiranda išvarža, kai skrandžio rūgštis kyla aukštyn į stemplę (rėmuo). Prie žarnyno ligų (enterito, kolito, gastrito, skrandžio opos, dvylikapirštės žarnos opos, disbakteriozės) blogą kvapą gali lydėti  raugėjimas vandenilio sulfido kvapu (primenantis pūvantį kiaušinį). Specifinį kvapą kvėpuodami skleidžia žmonės, sergantys hepatitu, hepatoze, cholecistitu, cholangitu.

Pasak kitų gydytojų. Acetono kvapas sklinda prie cukrinio diabeto arba inkstų ligų (nefrozės, glomerulonefrito, pielonefrito, cistito). Pagal kvapą iš burnos galite spręsti apie ligos sunkumą. Kuo stipresnis ir nemalonesnis, tuo greičiau reikia kreiptis į gydytoją.

Kvapo kaltininkai

Tik pasakose sekama, kad  gražuolės  lūpose rožės dygsta, o iš pikčiurnos burnos rupūžės iššoka. Iš tiesų viskas yra daug sudėtingiau.

  • Kartais visiškai sveikas žmogus jokiu būdu negali atsikratyti blogo kvapo, o sunkiems pacientams jis gali neatsirasti. Galbūt priežastis yra tai, kad burnos ertmės imuninė sistema gali dirbti savarankiškai ir gana gerai susidoroti su problemomis.
  • Bakterijos, kurios gyvena burnoje, dauginasi be oro. Deguonimi turtingos seilės susilpnina jų dauginimąsi. Kai miegate, seilių įplaukos lėtėja. Sukuriamos puikios sąlygos bakterijoms, kurios gamina vandenilio sulfidą – taip paaiškinamas klasikinis rytinis kvapas iš burnos. Bet užtenka suvalgyti pusryčius ar išgerti stiklinę vandens, kaip seilės nuplauna daugumą bakterijų. Alkoholis, alkis, kvėpavimas per burną fizinių pratimų metu, stresas – viskas, kas džiovina burną, skatina nemalonų kvapą.
  • Su amžiumi seilių antplūdis palaipsniui mažėja. Štai kodėl vyresnio amžiaus žmones halitozė kankina dažniau nei jaunus. Tačiau kūdikiams, kuriems gaminasi daug seilių, o bakterijų burnoje yra palyginti nedaug, yra būdingas švarus kvėpavimas.
  • Ilgalaikis vaistų vartojimas gali turėti įtakos kvėpavimo šviežumui. Antihistamininiai preparatai, dekongestantai, antidepresantai, raminamieji preparatai ir antihipertenziniai vaistai mažina seilių antplūdį, o tai padidina bakterijų skaičių.
  • Kai kurioms moterims kvapas iš burnos keičiasi prieš kritines dienas – tai yra dėl hormoninių pokyčių.
  • Gausūs mėsos asortimento patiekalai, cigaretėmis, padauginta alkoholio norma, kvapnūs česnakai ir svogūnai – visiems žinomi blogo kvapo kaltininkai
  • Ironiška, nemalonaus kvapo atsiradimo priežastimi gali tapti liekninančios dietos. Priežastis yra ne tik burnos sausumas, bet ir tai, kad riebalų deginimas organizme išskiria charakteringą acetono kvapą. Todėl, mažindami svorį, atkreipkite ypatingą dėmesį į burnos higieną ir gerkite kuo daugiau skysčių.

4 šviežio kvapo paslaptys

  • Ryte ir vakare, valykite ne tik dantis, bet ir liežuvį. Naudokite dantų siūlą ir dantų skalavimo skystį: jų derinys yra ypač efektyvus.
  • Daugeliui padeda burnos skalavimas kas dvi valandas. Tam geriausia naudoti baktericidinius tirpalus (žalios arbatos, ramunėlių, ajero šaknų, ąžuolo žievės nuovirus, tujos arba muskato aliejaus preparatus) arba   mikroelementais gausius skysčius (mineralinis vanduo, medaus tirpalas).
  • Jei esate per daug užsiėmę, kad ruoštumėte nuovirus, naudokite gaivinimo priemones , kurių gausu parduotuvių lentynose: mėtines tabletes, saldymedžio pastiles, kramtąją gumą … Tik jomis nepiktnaudžiaukite. Per didelis pastilių vartojimas gali pakelti cukraus lygį. O jei nesiskirsite su kramtomąja guma net tuščiu skrandžiu, tai įsitaisysite pepsinę opą.
  • Trumpam atnaujinti burnos kvapą įmanoma įvairiausiomis sultimis. Ar pakramtykite citrinos žievelę.

 Parengė: L.Varanavičienė