+3
-0
+3
Kankina virškinimo sutrikimai?Atkreipkite dėmesį į savo eiseną!

Eisena apie jus pasako viską – kuo sergate, koks temperamentas, nuotaika.  O gal šleivoja mama ar tėtis? Pirmieji bandymai išanalizuoti, kaip tiksliai žmogus vaikšto, mokslininkų buvo pradėti  XIX amžiuje. Įsitikinta, kad eisena yra individuali, taip kaip išvaizda. Nėra dviejų žmonių, kurie judėtų vienodai. Tai patvirtina šiuolaikiniai modernūs kinematiniai ir biodinaminiai testai. Jie atliekami ant galios platformų, naudojant giroskopą ir įvairius jutiklius. Įrenginiai fiksuoja apkrovos pasiskirstymą ant pėdos, kūno padėties kaitą erdvėje, sąnarių sulenkimo kampą.

Vaikščiojimą mokslininkai dažnai vadina „kontroliuojamu kritimu”. Žengdamas žingsnį, žmogus pasvyra į priekį ir iš tiesų krenta – tačiau į priekį atkišta koja to nedaleidžia. Ant jos perkeliamas  kūno svoris,  kelis  sulenkiamas, mažinant atraminę apkrovą, ir vėl ištiesiamas. Lyg ir nieko ypatingo. Mes einame ir einame. Iš tikrųjų tai reikalauja suderinto daugelio įvairių raumenų ir kūno sąnarių darbo. Visą sudėtingą procesą reguliuoja centrinė nervų sistema.

Diagnozuoti ligą

Eisenos ypatybės gali rodyti kai kurias ligas. Šį klausimą nagrinėja klinikinė biomechanika. Pavyzdžiui, žinoma, kad parkinsonizminė eisena netvarkinga ir nesaugi. Žmogus tai vos slenka, tai pagreitėja, tarsi bando pasivyti nuolat judantį į priekį savo svorio centrą. Juosmens – kryžmens radikulitas sukausto žingsnius, kurių kiekvienas skauda. Judėjimo koordinavimo (ataksija) pažeidimai verčia eiti zigzagais, kaip girtam,  plačiai statant kojas. Esant plokščiapėdystei, žmogus žingsniuoja nepatogiai ir šleivoja. Dėl išsėtinės sklerozės vaikščiojama lėtai, mažais spyruokliniais žingsniais, nepakeliant kojų nuo grindų. Vaikščiojimą gali paveikti ir perteklinis svoris – šiuo atveju asmuo lėtai stato koją į priekį.

Eisena ir amžius

Su amžiumi eisena pasikeičia, tampa mažiau stabili, todėl vyresnio amžiaus žmonės  taip dažnai susižeidžia  krisdami. Jungtinių Amerikos Valstijų ir Čekijos mokslininkų grupė bandė atsakyti į šį klausimą. Jie studijavo  klubų, kelių ir čiurnų judėjimo kinematiką, vaikštant jaunesnio ir vyresnio amžiaus moterims. Kaip ir tikėtasi, tyrimai parodė, kad vyresnio amžiaus moterims sąnarių, ypač klubo, judrumas yra labai ribotas. Tačiau ši situacija dalinai gali būti ištaisyta  jėgos pratimais, kurie stiprina  probleminius  sąnarius palaikančius raumenis bei specialia gimnastika.

Kenkia sveikatai

Vaikščiojate įdubusia krūtinės ląsta, pakumpusiais pečiais ir atsikišusiu pilvu- reiškia esate sau priešas.  Dėl vidaus organų suspaudimo ilgainiui jums atsiras kvėpavimo, kraujotakos, virškinimo sutrikimų, smarkiai deformuosis stuburas, išsivystys rimti stuburo iškrypimai.

Nevaikščiokit kaip aukos

Šiurpūs, tačiau įdomūs tyrimai buvo atlikti 80-aisiais Niujorko psichologų Batty Grayson ir Morriso Steino. Jie bandė suprasti, kaip piktadariai pasirenka galimą auką. Psichologai nufilmavo keletą trumpų vaizdo įrašų miesto gatvėse ir parodė kaliniams, vykdantiems bausmę  dėl sunkių nusikaltimų, ypač nužudymo. Lengviausias grobis – nepriklausomai nuo lyties ir išvaizdos – „plėšrūnams” yra žmonės su nekoordinuota eisena. Pasak mokslininkų, evoliucijos metu žmonės išmoko skaityti iš kitų gaunamus nežodinius signalus. Tuo yra  šiek tiek panašūs į gyvūnus.

Tyrimus šioje srityje tęsė psichologė Lucy Johnson iš Naujosios Zelandijos. Ji patvirtino: nuo eisenos daug priklauso, ar žmogus taps  auka. Psichologė domėjosi, kaip sumažinti „pažeidžiamumo reitingą”. Testuojamiesiems buvo suteikta galimybė praktikuoti savigynos kursus arba mokytis pasitikinčios energingos eisenos. Taigi, pirmuoju atveju reitingas beveik nepasikeitė. Bet antruoju – asmenybė nebeliko suvokiama kaip auka!

Basas ar su avalyne?

„Tik tada, kai žmogus vaikšto basomis, kojos funkcionuoja pagal prigimtį! Jei dėvite batus, jūs turite būti tikri, kad jie suteikia visišką laisvę pėdos kaulams ir raumenims. „, – teigia mokslininkas Pol Bregg. Kokie turėtų būti tinkami batai? Pirma, turi atitikti pėdą. Siauri neleis spyruokliuoti einant.  Jei laisvi batai smukčioja, teks instinktyviai lenkti pirštus prilaikant. Avalynės platforma  smarkiai riboja pėdos judesį, kausto  natūralų lankstumą ir didina traumų galimybę.  3-4 centimetrų kulnas teikia pastovumą.

Rasti porą, atitinkančią visus kriterijus ir džiuginančią akis, nėra taip paprasta. Tačiau yra optimalių sprendimų. Pavyzdžiui, Valensijos  biomechanikos instituto mokslininkai sukūrė „protingus” batus moterims, kurie tiksliai  suformuojami pagal užsakovės  koją, todėl nespaudžia ir netrina. Portatyvinis skaitytuvas dirba parduotuvėje. Jo pagalba sudaromas trimatis moters pėdos modelis. Parduotuvėje avalynės pora įgauna galutinę individualią formą. Geros naujienos – eiseną  galima patobulinti!  Verta tuo domėtis, stengtis ir daug dirbti.

Parengė: L.Varanavičienė