+2
-0
+2
Išsiplėtusias kojų venas gydyti būtina

Išsiplėtusios kojų venos nėra vien tik su grožiu susijusi problema. Sergant venų varikoze sutrinka kraujotaka: kraujas užsilaiko ir dėl to atsiranda varginantys simptomai. Tuomet kamuoja kojų mėšlungis, tinimas, skausmas, nuovargis, o po oda tampa matomas ryškus venų tinklas. Tai yra liga, kurią gydyti būtina tam, kad neatsirastų pavojingų komplikacijų, susijusių su lėtiniu kojų venų kraujotakos nepakankamumu. Šių dienų medicina itin pažangi – yra ne vienas būdas, padedantis kovoti su kojų venų varikoze. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo didesnė tikimybė sėkmingai pagerinti ne tik gyvenimo kokybę, bet ir estetinį vaizdą. 

Kodėl atsiranda venų varikozė? 

Pastebima, kad kojų venų varikozės pasireiškimą itin lemia genetiniai faktoriai. Jei tėvai, seneliai bei kiti artimi žmonės sirgo ar serga šia liga, tai ligos tikimybė ypač padidėja. Statistika rodo, kad dažniau šia liga serga moterys, tačiau vyrų sergamumas irgi reikšmingas. Venų varikozės progresavimą lemia ir gyvenimo būdas. Kuo daugiau laiko praleidžiama statiškoje padėtyje, tuo didesnė tikimybė, kad venos plėsis. Per mažas fizinis aktyvumas arba, priešingai, per aktyvus konkrečių sporto šakų praktikavimas, per didelė kūno masė, sėdimas ar stovimas darbas, nėštumai ir gimdymai, nesubalansuota mityba ir žalingi įpročiai, kai kurių vaistų vartojimas, netgi nepatogių drabužių nešiojimas gali padidinti venų varikozės progresavimo riziką. 

Kokios priemonės padeda pažaboti venų varikozę? 

Lėtinio kojų venų kraujotakos nepakankamumo progresavimą gali reikšmingai pristabdyti kompresinės terapijos taikymas. Tinkamai parinktos kompresinės kojinės skatina kojų venų kraujotaką, padeda kraujui lengviau tekėti, todėl sulėtėja venų plėtimasis, o tuo pačiu ir su venų plėtimusi susijusių komplikacijų vystymasis. Ypač naudinga kompresines kojines dėvėti ilgų kelionių ar nėštumo metu. Rekomenduojami išoriškai vartojami vaistiniai preparatai su heparino natrio druska. Lioton gelis gali sumažinti nemalonius pojūčius, pavyzdžiui, skausmą ir patinimą bei pagerinti vietinę mikrocirkuliaciją. Kartais pacientai renkasi sistemiškai vartojamus venotonikus, kurie taip pat mažina nemalonius su kraujotakos sutrikimais susijusius simptomus. Kompresinės terapijos taikymas ir vaistų vartojimas priskiriami konservatyviems venų varikozės gydymo metodams.

Svarbus ir gyvenimo būdo koregavimas. Rekomenduojamas lengvas fizinis aktyvumas – vaikščiojimas, plaukiojimas, specialūs jogos pratimai. Negalima rinktis tokių sporto šakų, kurias praktikuojant reikalinga ypatinga ištvermė, patiriamas labai didelis krūvis, nes kraujotakos nepakankamumo vystymasis gali įgauti tik dar didesnį pagreitį. Pavyzdžiui, nerekomenduojamas svorių kilnojimas ar labai aktyvi aerobika. 

Kokius gydymo metodus siūlo šiuolaikinė medicina? 

Kuo anksčiau kreipiamasi į kraujagyslių chirurgą, tuo didesnė tikimybė, kad bus galima pasirinkti patį saugiausią ir labiausiai tausojantį gydymo metodą. Gydymo tikslas yra pašalinti išsiplėtusias ir tinkamai nefunkcionuojančias venas ir kraujo tekėjimą nukreipti sveikomis venomis. Pacientai baiminasi, kad pašalinus dalį venų bus tik blogiau, bet taip tikrai nėra. Išsiplėtusios venos savo funkcijų tinkamai neatlieka ir tik daro žalą kraujotakos procesui – užsistovėjus kraujui jos kraujagyslės tik dar labiau plečiasi ir pažeidžiama vis daugiau sveikų venų vožtuvų. Kraujui vėl tekant sveikomis venomis pagerėja kojų estetinė išvaizda ir paciento savijauta.

Pirmiausiai būtina išsamiai apžiūrėti pacientą ir tiksliai nustatyti pažeistas sritis. Šiuolaikiniai metodai, pavyzdžiui, dvigubas ultragarsinis skenavimas, yra labai pažangūs ir padeda tai padaryti greitai bei neskausmingai. Kraujagyslių chirurgas nusprendžia, kokia gydymo strategija yra pati tinkamiausia. Atviros venų operacijos skalpeliu pasirenkamos vis rečiau, tačiau kartais tai vienintelis konkrečiam pacientui tinkamas gydymo būdas. Daug pažangesnės yra venų operacijos, atliekamos lazeriu. Jų metu naudojamas didelis karštis, dėl kurio poveikio pažeista vena susitraukia ir kraujas ta tekėti nustoja. Lietuvoje vis labiau populiarėja gydymas biologiniais klijais, kuomet jais „suklijuojamos“ nepageidaujamos kojų venos. Nors tai mažiausiai traumuojantis išsiplėtusių venų gydymo būdas, kol kas šio metodo kaina pati didžiausia.

Venų plėtimasis yra nuolat progresuojantis procesas. Operacijos ir pooperacinio laikotarpio tikrai nereikėtų bijoti, mat šiuolaikinės technologijos tokios pažangios, kad paciento darbingumas beveik nesutrikdomas. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.