Specialistai: atsisakykite šių atgyvenusių vaikų auklėjimo metodų

Visi tėvai sutiks: atžalų pykčio priepuoliai – nieko malonaus. Vis dėlto, vaikus auklėkite vengdami fizinio ar emocinio atskyrimo metodų – tokie metodai, vaikų psichologės, rašytojos Vanessos Lapointe teigimu, padaro daugiau žalos nei naudos.

„Moksliškai įrodyta, kad vaikai jaučiasi gerai tik tada, kai jaučia emocinį ryšį su tėvais. Atskirdami vaiką nuo savęs, kenkiate jo savivertei ir vystymuisi,“ – teigia specialistė, patarianti gerą vaikų elgesį skatinti kuriant pasitikėjimu paremtus tvirtus santykius. Emociškai savo tėvams artimi vaikai jų klauso noriai – galbūt ir nepavyks išvengti vaikiškų paslydimų (juk jie – vaikai), tačiau vaikai supras taisykles.

„Svarbu prisiimti lyderio vaidmenį, nusistatyti ribas ir tvirtai, bet atlaidžiai ir geranoriškai, jų laikytis. Tereikia pasakyti: „Ne, žinau, kad tau pikta“, „Ne, suprantu, kad tau liūdna“.“

Kokių auklėjimo būdų reikia vengti?

1. Mušimo

Daugybė mokslinių tyrimų įrodė – mušdami vaiką, tėvai „išmuša“ iš jo norą klausyti. „Ilgainiui mušami vaikai elgiasi vis blogiau ir blogiau – tėvams su jais vis sunkiau susitvarkyti,“ – pastebi psichologijos mokslų daktarė Elizabeth Gershoff.

2. „Pasekmių“

V. Lapointes nuomone, vaikams struktūra – būtina, tačiau tėvai žino, ko jų vaikai daryti nemėgsta ir dažnai baudžia vaikus versdami juos daryti būtent tai. Tėvai šitaip piktnaudžiauja savo padėtimi, nyksta emocinis vaikų ir tėvų ryšis.

3. Malonumų panaikinimo

Vieni specialistai mano, kad atėmus telefoną ar kompiuterį, vaikas pasimokys, tačiau kiti teigia, kad vaiku šitaip tėra manipuliuojama.

4. Statymo į kampą

Psichologų Tina Payne Bryson ir Daniel J. Siegel įsitikinimu, statymas į kampą dažnai norimo rezultato nesuteikia. „Stovėdami kampe ar kitoje nuošalioje vietoje, vaikai pradeda galvoti, kodėl jiems teko toks piktas, neteisingas tėtis ar mama, todėl nesimoko empatijos, nėra skatinami galvoti, kaip išspręsti iškilusią problemą. Būtent tai jie ir pataria daryti: paklauskite savo vaikų: kaip galėtum viską ištaisyti?

5. Apdovanojimų

Rodos, įprasta ir normalu skatinti gerą vaikų elgesį apdovanojimais, tačiau neapsigaukite. „Vienoje pusėje – apdovanojimas, kitoje – jokio apdovanojimo. Negavę apdovanojimo vaikai vistiek jausis nubausti,“ – tikina V. Lapointe.

6. Gėdinimo

Tikriausiai ne kartą ir ne du iš tėvų girdėjote „susiimk“, „surimtėk“ ir pan., bet, iš tiesų, liepdami vaikui užgniaužti savo jausmus, galime smarkiai jam pakenkti. 2010 m. atlikto tyrimo išvadose rašoma, kad vaikystėje gėdinti vaikai suaugę dažniau jautė nerimą. „Turbūt visi norime, kad mūsų vaikai sąmoningai suprastų, ką jaučia. Nurodydami nejausti tam tikrų emocijų, leidžiame jiems suprasti, kad tos emocijos nevertingos ir vaikai nebežino, kas tuomet yra vertinga ir tikra,“  – primena V. Lapointe.

Straipsnio autorė – Giedrė Janušaitė (šaltinis – Good Housekeeping)