+1
-0
+1

Ne be reikalo vienas dažniausių palinkėjimų vaikų susilaukusiems tėvams yra susijęs su ramiomis naktimis. Posakis „miega kaip kūdikis“ paprastai nebetenka prasmės po šeimos pagausėjimo, nes kūdikių miegas gali būti itin neramus. Tuomet kyla tikrai daug klausimų – galbūt kažkas daroma ne taip? Nors vaikų miego įpročiai labai skiriasi, už jų formavimus nuo pirmųjų gyvenimo dienų atsakingi tėvai. Ne paslaptis, kad sveikatos specialistai gerą miegą išskiria kaip labai svarbų puikios sveikatos faktorių.

Pateiksime keletą patarimų, skirtų vaiko miego kokybei pagerinti – galbūt dar išbandėte ne visus, o gal apie kai kuriuos net nežinojote. 

Kuo svarbus geras miegas?

Kokybiškas miegas svarbus kiekvienam žmogui, nes padeda atsigauti po sunkios dienos, jo metu vyksta organizmo atsinaujinimo procesai. Kūnas pailsi ir pasiruošia naujiems iššūkiams. Negaluojant miegas tiesiog būtinas – jis padeda greičiau pasveikti.

Vaikams geras miegas dar svarbesnis – juk mažylių organizmas auga ir vystosi, vaikams reikia išmokti daug naujų dalykų ir nuolat tobulėti. Kokybiškas miegas reikalingas gerai vaiko nuotaikai, jo susikaupimui, sėkmingai raidai. Miego trūkumas ypatingai atsispindi vaiko elgesyje. Nepailsėję vaikai yra nervingesni, su jais sunkiau susitarti, nes emocijas neišsimiegojusiems vaikams sukontroliuoti daug sunkiau. Jei vaikas nuolat blogai miega, ilgainiui prastai jaustis pradės visi šeimos nariai. Tuomet visai nesunku patekti į užburtą pervargimo ir nelaimingumo ratą. 

Kiek laiko turėtų trukti naujagimių, kūdikių ir vaikų miegas?

Naujagimių miegas užima didžiąją paros dalį – net iki 18 valandų, kartais ir ilgiau. Miego periodai išsidėsto įvairiai. Gali atrodyti, kad vos gimęs kūdikis keletą savaičių tik valgo ir miega – tai visiškai normalu. Palaipsniui bendras miego kiekis per parą mažėja ir atsiranda šioks toks miego režimas – naktimis miegama nuo 8 iki 12 valandų, o dienomis – nuo 2 iki 4 ar 5 valandų. Mažesniems kūdikiams paprastai reikia numigti bent 4 kartus, vyresniems (nuo 6 iki 12 mėnesių) dienos pogulių skaičius sumažėja iki maždaug 2-3 kartų. Pusantrų metų vaikas per dieną dažniausiai miega jau tik popiečio miego.

Su amžiumi per parą reikalingo miego laikas mažėja, tačiau vaikams iki 18 metų reikia daugiau miego, nei suaugusiesiems. Vaikams iki 3 metų amžiaus rekomenduojama miegoti nuo 12 iki 14 valandų per parą. Vaikai nuo 3 iki 5 metų amžiaus turėtų miegoti bent 12 valandų per parą. Vėliau šis miego laikas sutrumpėja, tačiau net ir aštuoniolikmečiams rekomenduojama pamiegoti bent 9 valandas per parą. Tikroji praktika, ypač tarp paauglių, yra visai kitokia – paūgėję vaikai dažniausiai miega per mažai. Svarbu pabrėžti ir tai, kad svarbi ne tik miego trukmė, bet ir jo kokybė. 

Šiek tiek patarimų, padedančių pagerinti vaiko miego kokybę

  • Lengvas fizinis aktyvumas gryname ore pastebimai gerina miego kokybę. Maloniai pavargę vaikai miega geriau. Būtina žinoti, kad prieš pat miegą reikėtų vengti fizinės veiklos, nes tai suaktyvina organizmą. Taip pat bent kelias valandas prieš miegą nerekomenduojama naudoti elektroninių prietaisų – jie pernelyg stimuliuoja nervinę sistemą.
  • Vaikas negali būti alkanas arba, priešingai, persivalgęs. Svarbi visos dienos mityba – ji turi būti subalansuota.
  • Visų šeimos narių miego kokybei labai svarbi tarpusavio santarvė. Jei suaugusiesiems sutrinka miegas dėl įvairių dienos įvykių ir problemų, tuomet ir vaikai – tikrai ne išimtis. Jie turi augti laiminguose namuose.
  • Svarbi saugi ir patogi miego aplinka. Geriausia, jei miegui skiriamas kambarys yra atskirtas nuo bendro naudojimo erdvių. Svarbu, kad jis būtų švarus, išvėdintas ir šiek tiek vėsesnis, nei kiti. Optimali miegamojo oro temperatūra yra apie 20 °C.
  • Miego ritualai padeda pasiruošti artėjančiam poilsiui. Tai turi būti nuraminanti ir atpalaiduojanti veikla. Nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių verta prieš miegą kartoti tuos pačius kūdikiui malonius veiksmus. Puikūs pavyzdžiai yra šilta vonia, lopšinės, perrengimas miego drabužiais, apsikabinimai. Vyresniems vaikams tai gali būti pasakos skaitymas, ramus pokalbis, apsirengimas mėgstama pižama. Svarbus netgi žodis „labanakt“.
  • Panašaus režimo laikymasis padeda vaiko organizmui priprasti prie miego rutinos. Pasiruošimą dienos ir nakties miegui reikėtų pradėti panašiu metu ir stengtis tokio grafiko laikytis. Bėgant laikui išmokstama pastebėti vaiko miego poreikius. 

Autorius:  farmacininkė Rūtelė Foktienė.