+4
-1
+3
Kompresinės kojinės: ir profilaktikai, ir gydymui

Kojų tinimas, sunkumas, kojų nuovargis ar kitoks diskomfortas, kuris ypač padažnėja šiltuoju metų laiku, neturėtų būti priskirtas nereikšmingiems sveikatos sutrikimams. Anaiptol, pajutus minėtus simptomus rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kad būtų identifikuota negalavimų priežastis. Delsti nereikėtų, kadangi tai – sutrikusios kraujotakos kojose požymiai. Pastaruosius kur kas dažniau pajunta pasyvaus gyvenimo būdo propaguotojai, nevengiantys rūkyti, dirbantys stovimą arba sėdimą darbą, tai pat turintys antsvorio – visi šie aspektai labai apsunkina kraujo tekėjimą kraujagyslėmis, todėl sudaromos palankios sąlygos kraujotakai sutrikti.

Dažnas gydytojas išgirsta klausimą, kaip užkirsti kelią kraujotakos sutrikimams? Jei simptomai dar nepasireiškė, bet gyvenimo būdas ir kiti aspektai yra tam palankūs, tuomet būtina pasirūpinti profilaktikos priemonėmis. Kompresinės kojinės, efektyviai aktyvinančios kraujotaką kojose ir fiziologiniu požiūriu taisyklingai jas apspaudžiančios, puikiai tam tiks. Dalis pacientų kompresinėmis priemonėmis susidomi tada, kai žala jau būna padaryta, tuomet vien profilaktinės priemonės nepagelbės. Diagnozavęs kraujotakos sutrikimus gydytojas, atsižvelgdamas į konkretaus paciento simptomus, diagnozę, paskirs tikslingą gydymą ir gydomąsias kompresines kojines.

Kompresinių kojinių poreikis ir nauda įrodyti tyrimais

  • Įrodyta, kad kompresinės kojinės gali reikšmingai sumažinti kojų tinimą bei nuovargį, juntamą kojose. Kiek mažiau įtakos šios kojinės turi gydant lėtinį venų nepakankamumą, bet tyrimais pagrįsta, kad nuolat dėvint kompresines kojines galima šiek tiek sulėtinti ir šios ligos progresavimą.
  • Sveikatos literatūroje dažnai akcentuojama sėdimo darbo, pasyvaus gyvenimo būdo neigiama įtaka sveikatai. Ne išimtis ir kojų kraujotakos sutrikimai. Sėdimas darbas suponuoja kojų tinimą, nuovargį kraujotakos kojose sulėtėjimą. Atveriamas kelias išsivystyti venų varikozei ir dar blogiau – susidaryti trombams. Norint užkirsti tam kelią, tikslinga nešioti profilaktines kompresines kojines.
  • Venų varikozės paplitimas įvairiose pasaulio šalyse skiriasi, dažniausiai liga neaplenkia Vakarų Europos valstybių gyventojų. Remiantis šaltiniais, venų varikozė vakarinės Europos dalies valstybėse pasitaiko net 10–30 proc. vyrų ir 25–55 proc. moterų grupėse. Taip pat tyrimai atskleidžia, kad kompresinę terapiją pacientai vertina kaip vieną efektyvesnių profilaktikos priemonių.
  • Anot literatūros šaltinių, po poodžio venų varikozės gydymo endovaskuliniu lazeriu rekomenduojama pacientams nešioti kompresines kojines.
  • Tyrimuose II kompresinės klasės kompresinės kojinės nurodomos kaip profilaktikos priemonė, sergantiems venų varikoze.
  • Tyrimų, kuriuose išryškėja kompresinės terapijos kai profilaktikos priemonių nauda, nemažai. Be jų, įrodyta ir kompresinių kojinių reikšmė keliaujant, pavyzdžiui, lėktuvu, – sumažėjusi giliųjų venų trombozės tikimybė.

Kompresinių kojinių svarba sportuojantiems

Tiek profesionaliai, tiek mėgėjiškai sportu užsiimantys asmenys irgi turėtų pasirūpinti priemonėmis, galinčiomis padėti išvengti traumų ar kitokių sveikatos pažeidimų. Tad sportuojantiems taip pat rekomenduojamos kompresinės kojinės, padėsiančios išvengtiraumenų skausmo, kuris nesvetimas daugeliui sportininkų, taip pat šios kojinės užtikrins, kad kojos galės kvėpuoti, o tai teigiamai prisidės prie sportuojančiojo savijautos bei komforto net itin aktyviai judant.

Kompresinių kojinių klasifikavimas

Kompresines kojines galima sugrupuoti pagal kompresiją, t. y. suspaudimo laipsnį, kuris matuojamas mm/Hg. Įsigyjantkompresines kojines matomas dviem skaičiais įvardytas jų kompresijos laipsnis. Ką tie skaičiai reiškia? Didesnis rodo suspaudimo laipsnį kojinės ar pėdkelnių apačioje, o mažesnis skaičius –viršuje, tad akivaizdu, jog kompresija kojinių ar pėdkelnių viršutinėje ir apatinėje dalyse skirtinga. Šis skirtumas reikalingas, kadangi silpnėjanti kompresija teigiamai veikia kraujotaką bei padeda veniniam kraujui lengvai sugrįžti į širdį.

Remiantis suspaudimo laipsniu,kompresinės kojinės skirstomos į kelias klases:

  1. profilaktinė klasė (10–14 mm/Hg);
  2. I klasė (15–21 mm/Hg);
  3. II klasė (22–35 mm/Hg).

Kurios kompresinės klasės kojines rinktis?

Jei nešioti kompresines kojines ar pėdkelnes rekomendavo gydytojas, tokiu atveju jis nurodys, kokios kompresinės klasės kojines rinktis. Kas kita, jei sprendimą nešioti kompresines kojines priėmė pacientas savarankiškai – tokiu atveju verta atsižvelgti į kelis aspektus. Profilaktinei klasei priskiriamoskompresinės kojinės bus idealus pasirinkimas tiems, kurie dirba stovimą arba sėdimą darbą, pavyzdžiui, kirpėjams, kepėjams, fabrikų darbuotojams, visą darbo dieną praleidžiantiems prie kompiuterio ir kt. Šios kompresinės klasės kompresines kojines verta rinktis ir besilaukiančioms moterims, taip pat keliaujant lėktuvu, leidžiantis į ilgesnę kelionę automobiliu.

Varginant kojų nuovargiui, jaučiant sunkumą kojose geru pasirinkimu bus I kompresinės klasės kompresinės kojinės. Pastarosios rekomenduojamos ir tada, jei vargina edemos, lengva varikozė arba jei venos buvo gydytos chirurginiu būdu. Šiai klasei priklausantys gaminiai bus puikus pasirinkimas nėščiosioms: tiek profilaktiškai, tiek ir esant lengvai varikozei.

II kompresinės klasės kompresinės kojinės rekomenduojamos mūvėti, jei pacientas turėjo giliųjų venų trombozę, taip pat jei venos buvo gydytos chirurginiu būdu, potromboflebito. Šiai kompresinei klasei priklausantys gaminiai bus naudingi ir sunkesnę venų varikozę turinčioms besilaukiančioms moterims.

Kaip išsirinkti bei kada nešioti kompresines kojines?

Kompresines kojines rekomenduojama užsimauti ryte prieš keliantis iš lovos, o nusimauti einant miegoti vakare. Šias kojines ar pėdkelnes reikia mūvėti visą laiką, kai negulima. Kompresinėskojinės ir pėdkelnės pagamintos iš kokybiškų medžiagų, leidžiančių odai kvėpuoti, nedirginančių odos, todėl net karštą vasaros dieną, kai kompresinių kojinių ir pėdkelniųsvarba ypač aktuali, nejuntamas diskomfortas.

Jei nešioti kompresines kojines ar pėdkelnes skyrė gydytojas, jis tiksliai nurodys, kokios yra tinkamiausios konkrečiam pacientui. Jei kompresines priemones nusprendė įsigyti pacientas pats, verta kai ką žinoti renkantis.

Kompresija, dydis ir modelis – ta trijulė, kurią būtina tiksliai įvertinti. Apiekompresiją jau rašėme aukščiau. Kojinių dydis paprastai parenkamas pagal čiurnos, vietos po keliu apimtis ir kojos ilgį iki kelio ar virš kelio. Kompresinėspėdkelnės parenkamos pagal apimtis per čiurną, po keliu ir šlaunies viršutinėje dalyje. Kokį modelį – kojines ar pėdkelnes, atvirais ar uždarais pirštais ir kt. – pasirinkti, priklauso nuo poreikių, patogumo ir indikacijų, jei gydytojas nenurodė konkrečiai. Tiesa, sergantiems cukriniu diabetu pacientams rekomenduojama rinktis gaminius atvirais pirštais.

Kompresinių kojinių priežiūra

Kompresines kojines, neabejotinai, reikia skalbti – galima ir rankomis, ir skalbimo mašinoje (švelni skalbimo programa, ne aukštesnė kaip 40 laipsnių vandens temperatūra, skalbiamos skalbimo maišelyje). Skalbiant nenaudojama jokių minkštiklių, chemikalų, geriausia priemonė – neutralus muilas.

Kompresinių kojinių ir pėdkelnių negalima lyginti lygintuvu, džiovinti ant radiatorius, džiovyklėje ar saulėje. Taigi, kaip tada jas teisingai džiovinti? Išskalbuskojines ar pėdkelnes patiesti reikia horizontalioje padėtyje, pavyzdžiui,ant rankšluosčio ant grindų, ir leisti joms išdžiūti natūraliai.

Svarbu: kompresijos sumažėjimą suponuoja tiesioginiai saulės spinduliai, didelis karštis, taip pat sąlytis su kremais bei aliejais.

Pabaigai…

Kompresinės kojinės ir pėdkelnės skiriasi nuo įprastų, tad ir jų mūvėjimui, tiksliau – užsimovimui ir nusimovimui, yra taikomos tam tikros taisyklės, kurių tikslinga laikytis.

  • Maunant ir nusimaunant kompresines kojines jų medžiagą gali pažeisti ant pirštų mūvimi žiedai, taip pat ilgi, aštrūs nagai, todėl tokių rizikos veiksnių reikėtų vengti ir mūvėti gumines pirštines.
  • Jei maunama kompresinė kojinė atvirais pirštais, rekomenduojama naudoti pėdos kojinaitę, pastarosios neužmaunant ant kulno. Pati kojinė, kaip minėjome, maunama naudojant gumines pirštines ir atsargiai traukiama aukštyn, kol savo vietoje įsitaiso kulnas. Svarbu: kompresinės kojinės negalima traukti suėmus už kojinės viršaus, kaip kad dažnai daroma maunantis įprastas kojines. Kompresines kojines delnais lėtai reikia slinkti į viršų link kelio, o pėdkelnes – iki pat juosmens. Kai kojinė teisingai apgaubia koją, galima pro priekinę jos dalį ištraukti pėdos kojinaitę.
  • Jei maunamos kojinės ar pėdkelnės uždarais pirštais, pėdos kojinaitė nenaudojama.
  • Kompresinėms kojinėms ar pėdkelnėms nusimauti taip pat naudojamos guminės pirštinės. Suėmus už viršaus pėdkelnės arba kojinės maunamos iki kulno, nuo jo nuslenkamos delnais.

Norint turėti sveikas kojas svarbu propaguoti aktyvesnį gyvenimo būdą, ypač tokias veiklas kaip vaikščiojimas, plaukiojimas. Itin svarbūs ir patogūs, kokybiški batai.

Rūpintis savo kojų sveikata ir komfortu Jums gali padėti „Pes Planus“ komanda, sukaupusi ilgametę patirtį individualios ortopedijos srityje ir galinti kiekvienam pacientui pasiūlyti pažangius ir profesionalius sprendimus geriausiam rezultatui pasiekti. Daugiau informacijos rasite www.pesplanus.lt.