+6
-0
+6
Tema, kurios vyrai nenori nagrinėti: dėl priešlaikinės ejakuliacijos į gydytojus kreipiasi net moterys

Priešlaikinė ejakuliacija nėra maloni tema nei vyrams, nei jų partnerėms, tačiau su šia problema susiduria daugybė vyrų. Vieni jų pagalbos kreipiasi patys, tuo tarpu kitus pasikonsultuoti ragina jų partnerės, kurios kartais į gydytojus kreipiasi ir pačios. Apie priešlaikinės ejakuliacijos priežastis bei gydymą kalba Lietuvos seksualinės medicinos draugijos prezidentas, seksualinės medicinos gydytojas urologas Robertas Adomaitis.

Pasak gydytojo, internetinių apklausų duomenimis, apie trečdalis bet kurios amžiaus grupės vyrų skundžiasi, kad lytinį aktą baigia per anksti, nors didžioji jų dalis turi normalią ejakuliacijos trukmę. „Normali ejakuliacija, pagal tyrimus, yra sėklos išsiveržimas po 2-5 minučių nuo varpos įstūmimo į makštį. Didžioji dalis lytinių aktų, atliekamų nuolatinių partnerių, baigiasi maždaug per tiek laiko. Nusiskundimas per greita ejakuliacija yra dažnas, bet skundžiasi, kad „baigia“ per anksti ir tie vyrai, kurie „baigia“ po dešimties minučių, ir tie, kurie po 10 sekundžių. „Baigiantys“ po 10 minučių gal norėtų tai padaryti po pusvalandžio, tačiau visi gali norėti nubėgti maratoną, bet ne visi gali. Pagal apibrėžimą, jei žmogus skundžiasi, kad  per greitai „baigia“, tai jau konstatuojamas sutrikimas, ir gydytojas turi vengti išankstinio nusistatymo paciento atžvilgiu nepaisant jo ejakuliacijos trukmės“, – sako R. Adomaitis.

Gydytojo teigimu, egzistuoja įgimta arba įgytos priešlaikinės ejakuliacijos formos: „Įgimtos greitos ejakuliacijos atveju, vyras visose situacijose su visomis partnerėmis dažniausiai baigia greičiau nei per 1-2 min. ir taip visą gyvenimą. Įgytos greitos ejakuliacijos formos susijusios su įvairiomis ligomis kaip, pavyzdžiui, erekcijos sutrikimas, skydliaukės veiklos sutrikimas, prostatos ligos, kartais ejakuliaciją sutrikdo ir kai kurioms kitoms ligoms gydyti naudojami medikamentai. Tiesa, greitos ejakuliacijos negalima prilyginti prostatos ligai, nors dažnai tokią klaidą daro gydytojai ir interneto „apdoroti“ pacientai. „Priklijuoti“ lėtinio prostatito diagnozę yra patogu, nes tada gali ilgai gydyti, deja, dažniausiai nesėkmingai.“

Adomaičio teigimu, taip pat nereikėtų atmesti ir paprasčiausių gyvenimo pasikeitimų, kurie taip pat trumpam gali pakeisti ejakuliacijos laiką. Jei priešlaikinės ejakuliacijos problemos vyras iki šiol neturėjo, tuomet nereikėtų iškart pulti nerimauti. Lytinio gyvenimo nereguliarumas taip pat turi įtakos ejakuliacijai. „Natūralu, kad, jei ilgesnį laiką vyras nesimylėjo, tai tikėtina, kad jis greičiau baigs lytinį aktą. Taip atsitinka po pertraukų, kai keičiasi partnerė ir vyras pajunta, kad kažkas pasikeitė“, – sako R. Adomaitis.

Dėl greitos ejakuliacijos pagalbos į gydytojus dažniausiai kreipiasi dviejų amžiaus grupių vyrai: neseniai pradėję lytinius santykius ir brandesnio amžiaus vyrai. „Vienas besikreipiančiųjų amžiaus tarpsnis yra lytinio gyvenimo pradžia, kai vyrai per 1-2 metus supranta, kad jokios seksualinės technikos nesulėtina ejakuliacijos ir jiems tikrai visą laiką greitai gaunasi, o tai skiriasi nuo to, kas internete parodyta ar aprašoma populiarioje spaudoje. Kita grupė pacientų – turintys nuolatinius santykius, kurių gyvenimo su partnere trukmės vidurkis yra apie 17 metų.

17 metų – nėra atsitiktinis skaičius. Tiesiog žmonės paaugina vaikus ir šeimos ima skirtis dėl susikaupusių nesutarimų, o dar ir greitas seksas nedžiugina. Skyrybų situacijoje greitai „baigiantys“ vyrai staiga nusprendžia, kad jei seksas būtų ne 3 sekundės, o 30 minučių, tai ir šeimos problemų nebebūtų. Bet iš tiesų greitos ejakuliacijos problema buvo visą laiką, kol galiausiai sugriuvo visi poros santykiai. Deja, realybėje tokias poras išlaikyti kartu labai sudėtinga, tačiau net išsiskyrus partneriai jaučiasi geriau, jei sužino, kaip spręsti greitos ejakuliacijos sukeliamus sunkumus. Vyrai tuomet nebijo megzti naujų romantinių santykių, o moterys mažiau bijo vėl suartėti su galimai greitai „baigiančiu“ vyru“, – sako gydytojas. Ejakuliacijos pagreitėjimą labai dažnai išprovokuoja erekcijos susilpnėjimas ar nestabilumas. Pasak R. Adomaičio, virš 45-erių metų vyrai, kurie nėra užtikrinti, kiek ilgai galės išlaikyti erekciją, pasąmoningai greičiau užbaigia lytinį aktą. „Jiems tiesiog gaunasi greičiau „pabaigti“, o tada jie ateina ir skundžiasi, kad baigia greičiau nei anksčiau, bet išsiaiškiname, kad  suprastėjusi erekcija atsirado pirmiau, o ejakuliacijos pasikeitimas atsirado vėliau, t.y. išsivystė antrinė seksualinė disfunkcija. Tokiems pacientams paprastai pakanka išspręsti erekcijos problemas geriamais vaistais ir ejakuliacija normalizuojasi“, – sako gydytojas.

 

Gydymas gali apsiriboti  ir pokalbiu

Adomaičio teigimu, kartais problema sprendžiama nepasitelkiant jokių medikamentų: „Jeigu tai yra psichologinė greita ejakuliacija ir žmogus gali mylėtis 3-5 minutes, tik jis nori ilgiau ar po pertraukos pastebėjo lytinio akto pagreitėjimą, tai konsultacijos metu tenka paaiškinti kas yra lytinio akto norma, ką galima daryti lytinio akto metu, kad nereikėtų mylėtis tris valandas norint pasiekti abiejų partnerių pasitenkinimą. Tai vadinama psichoseksualine edukacija. Iš esmės taip sprendžiame problemas, kurios kilo dėl liūdnos lytiškumo ugdymo padėties mūsų valstybėje.“

Tais atvejais, kai ejakuliacijos sutrikimų atsiranda susirgus kitomis ligomis, R. Adomaitis mini galimybę gydymo metu vartoti ir medikamentus įgimtai ejakuliacijai koreguoti. „Tarkime, nuo skydliaukės ligos juk nepasveiksi per dvi dienas, tačiau mylėtis norėsi, tad galima laikinai vartoti medikamentus ejakuliacijai koreguoti, kol bus pagydyta ir liga sukėlusi ejakuliacijos sutrikimus.“ Be medikamentų neišsiverčiama tuomet, kai greita ejakuliacija yra įgimta ir pacientas apsisprendžia siekti ilgesnės vaginalinio lytinio akto trukmės. „Čia vaistų prireiks, nors greita įgimta ejakuliacija nėra kūno liga, o greičiau nervų sistemos funkcionavimo tipas. Iki 5 procentų vyrų turi greitą ejakuliacijos refleksą, nuo to niekas nenumiršta. Vis tik visuomenėje paplitus nuostatoms, kad ilgas lytinis aktas yra didelis gėris, „greitieji“ vyrai labai kenčia emociškai, praranda pasitikėjimą savimi kitose gyvenimo srityse. Iš esmės, efektyviausia greitos ejakuliacijos gydymo strategija yra reflekso lėtinimas“,- sako gydytojas.

Kaip pažymi R. Adomaitis, yra įvairių gydymo variantų, bet pats efektyviausias – sulėtinti serotonino apykaitą centrinėje nervų sistemoje. Seniai žinoma tokia vaistų grupė – selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai.. Šioje grupėje atsirado labai greito veikimo vaistas (dapoxetinas) tinkamas ejakuliacijai lėtinti tada, kai reikia. Šis vaistas suveikia per 1 valandą nuo išgėrimo.. 

Tik keletą metų šis pirmasis preparatas platinamas ir Lietuvoje. Vaistinėje įsigytas vaistas pagal indikacijas gali būti naudojamas prieš lytinį aktą, siekiant prailginti laiką iki ejakuliacijos. Jį panaudojus padidėja serotonino koncentracija nervinių ląstelių jungtyse. Remiantis klinikiniais tyrimais ir klinikiniais pastebėjimais, vaistas yra veiksmingas panaudojus jau pirmą dozę. Vieną tabletę reikia išgerti prieš 1-3 valandas iki numatytų lytinių santykių. Kartu galima naudoti ir erekciją gerinančius vaistus, jei yra toks poreikis.

Kreipiasi ir moterys

Gydytojas neslepia, kad dėl priešlaikinės partnerių ejakuliacijos neretai kreipiasi ir moterys. „Iš tiesų lytiniai santykiai yra poros užsiėmimas, tad norint pasiekti gerą rezultatą, turi stengtis abu. Vyrai dažnai neigia greitą ejakuliaciją kaip savo problemą, ypač tie, kurie turi labai greitą lytinį aktą. Jie mano, kad gal partnerė prisitaikys, kai pastaroji nieko nesako. Tuomet jie nustumia problemos aktualumą ir nesikreipia pagalbos, o tokiu atveju partnerės pačios ieško informacijos ir, jei vyras nesutinka eiti pas gydytoją, tai pasikonsultuoti jos ateina pačios. Kartais poros gali ateiti kartu, bet visgi dažnesnis variantas, kad, paraginti savo partnerių, ateina patys vyrai.“