+8
-0
+8
Vasara: gazuotiems gėrimams – griežtas ne, vandeniui – tvirtas taip!

„Mamyte, ar gali man duoti atsigerti limonado?, – karštą vasaros dieną sūnus prašė savo mamos. Ši nenoromis ėmė iš šaldytuvo citrinų skonio gazuotą gėrimą. Vaikas jo išgėrė kelias stiklines ir prašė dar. Tuomet mama griežtai pasakė, jog „Gana“, geriau išgerk stiklinę šalto vandens. Vaikas išgėrė. Troškulys kaip mat buvo numalšintas…

Kodėl mūsų organizmui yra toks svarbus vanduo?

Visi gyvybiniai procesai yra glaudžiai susiję su vandeniu. Žolei, vabalui, paukščiui, žuviai – visiems jiems riekia vandens. Ląstelei nuolat reikia gauti skysčio, o žmogaus ląstelei – itin. Vanduo maitina ląsteles, teikdamas gyvybingumą ir kraują. Organizme yra daugiau kaip 5  litrai kraujo. Ląstelių sunaudoto maisto atliekos šalinamos iš organizmo skysčiu, vadinamu šlapimu. Vanduo sudaro apie 70 proc. Mūsų kūno, tad jei norime jį išlaikyti normalų jo lygį organizme, turime nuolat jį papildyti. Ir tai visai nesunku padaryti, o ypač dabar, vasarą.

Vasara – tai tas metų laikas, kuomet nuolat valgome vaisius ir daržoves. Juos valgydami mes taip pat papildome savo organizmą distiliuotu vandens kiekiu. Pavyzdžiui, agurkas savo sudėtyje turi net 90 proc. vandens, o štai braškės –  40 proc. Be to, ar žinojote, jog maisto negalima būtų pasisavinti be vandens? Organizme vykstantis cheminis vandens pasisavinimo procesas vadinamas hidrolize. Jis atlieka svarbų vaidmenį, paversdamas baltymus, krakmolą, riebalus normaliai organizmo gyvybinei veiklai būtinomis medžiagomis.

Vanduo yra būtinas skrandžio sekrecijos darbui žarnyne stimuliuoti, jis reikalingas virškinimo procesui. Tuo metu, kai pirmas maisto kąsnis patenka į mūsų burną, burnos skystis, vadinamas seilėmis, pradeda virškinti karbohidratus. Yra žinoma, jog skrandžio sultyse yra net 90 proc. vandens.  Maistui patekus į skrandį jis pradeda savo darbą. Skystas maistas toliau eina į dvylikapirštę žarną arba viršutinę plonojo žarnyno dalį, kur jis įsiurbiamas. Kepenų ir kasos sekrecija, kurioje taip yra yra apie 90 proc. vandens, baigia virškinti maistą. Taigi, net nėra abejonių, jog vanduo mūsų organizmui yra daug svarbesnis už maistą. Sakoma, jog be maisto mes galėtume išgyventi kelias dienas, o štai be vandens – nei vienos dienos.

Gazuotų gėrimų žala organizmui

Visi gazuoti gėrimai  – tai tik tuščios ir bereikalingos kalorijos, kurios nusėda ant mūsų kūno. TIe, kurie dažnai geria įvairius gazuotus gėrimus, turi didesnę riziką susirgti antrojo tipo cukriniu diabetu, juos dažniau vargina nutukimas. To priežastis – cukrus, kurio yra gausu gazuotuose gėrimuose. Štai paimkime daugumos taip mėgstamą ir geriamą populiarų gazuotą gėrimą „Coca Cola“. Pasirodo, viena skardinė šio gėrimo gali turėti net 23 arbatinius šaukštelius cukraus, kai tuo tarpu rekomenduojama cukraus dienos norma suaugusiam žmogui yra tik 25 gramai per dieną.

Kita sveikatos problema, kurią sukelia dideliais kiekiais geriami gazuoti gėrimai – tai pilvo pūtimas. Tikriausia ir Jūs ne kartą esate pajutę, kaip išgėrus keletą stiklinių gazuoto gėrimo pilvas tapo išsipūtęs tarsi balionėlis. To priežastis – angliarūgštė, kurios yra gausu gazuotose gėrimuose. Be to, jei dažnai atsiranda žaizdelės burnoje, to priežastis taip pat gali būti gazuoti gėrimai. Taigi, kai karštą vasaros dieną Jūsų vaikas prašys atsigerti gazuoto gėrimo, geriau jam duokite mineralinio vandens, kuris savo sudėtyje nors ir turi tos angliarūgštės, tačiau bent jau neturi cukraus, o vietoj jo yra praturtintas organizmui naudingomis mineralinėmis medžiagomis. O štai vandenį vasarą gerkite į sveikatą!

 L.Rimgailė