+6
-0
+6
Kai vien tik oksitocino nepakanka

Kodėl vieni žmonės yra švelnūs, o kiti – grubus, stokoja to mums visiems taip reikalingo švelnumo? Pasirodo, to priežastis gali būti mažas oksitocino kiekis organizme. Ir tai ne iš piršto laužta tiesa: mokslininkai nustatė, jog šio hormono poveikis žmogaus seksualumui, jo psichikai ir socialiniam elgesiui yra labai didelis. Kad tai suprastume, turime žinoti, kaip mūsų organizme atsiranda oksitocinas. Ne tik žinoti, bet ir stengtis, jog šio hormono mūsų organizme niekada netrūktų.

Viskas, ką turėtumėte žinoti apie glamonių hormoną oksitociną

Oksitocinas yra gaminamas smegenų liaukoj, jis atsiranda tuomet, kai mes intymiai suartėjame, jaučiame malonumą, aistrą. Šio hormono koncentracija kraujyje padidėja tuomet, kai žmogus patiria malonius kūniškus santykius, savo partneriui jaučia švelnumą, meilę ir pasitikėjimą, todėl nieko keisto, kad glamonių hormonas oksitocinas intensyvina žmonių tarpusavio ryšius. Oksitocino kiekis žmogaus organizme gali padidėti ne tik intymiai suartėjus vyrui ir moteriai, bet ir kitais būdais, pavyzdžiui, motinai glaudžiant prie savęs savo kūdikį.

Kodėl oksitociną naudoja nėščios moterys?

XX a. mokslininkų buvo nustatyta, jog nėštumo metu oksitocino sukelia gimdos susitraukimus ir sąrėmius, todėl nenuostabu, jog ligi šių dienų šis hormonas yra leidžiamas gimdyvėms, kurioms silpni sąrėmiai. Negana to, šis hormonas skatina pieno pritekėjimą į krūtis, todėl palengvina naujagimio žindymą, atsiranda stiprus ryšys tarp motinos ir jos vaiko.

Ar apipurškus oksitocinu vyras liks šalia moters amžiams?

Pasaulyje yra nuskambėjusi ne viena istorija, kuomet moterys, norėdamos savo vyrą išlaikyti šalia savęs, ieškodavo, kur gi galima nusipirkti to oksitocino ir juo apipurkšti vyrą. Tačiau ne vienai iš jų buvo sunku gauti šio hormono, mat jis pardavinėjamas tik su receptu. Moterys žinojo, jog šio hormono koncentracija pasiekia didžiausią lygį būtent orgazmo metu. Kraujui prisipildžius oksitocino yra patiriama didžiulė palaima. Štai kodėl daugybė moterų siekė jei ne natūraliu būdu, tai bent jau dirbtinu – apipurškiant oksitocinu – išlaikyti savo vyrą. Tačiau oksitocinas ne visada gali pagelbėti. Jei vyras moteriai nieko nejaus, gali būti, jog tokie prievartiniai būdai paskatins atsirasti tik tam tikrus seksualinius sutrikimus, pavyzdžiui, dėl psichologinių priežasčių, patiriamo spaudimo lytiškai suartėti, vyrui gali atsirasti erekcijos disfunkcija.   Tos moterys, kurios mano, jog oksitocinas gali veikti tarsi vaistai erekcijai gerinti, turėtų pakeisti savo nuomonę ir suprasti, jog toli gražu taip nėra. Oksitocinas – meilės hormonas, tačiau jis neskatina fiziologinių pokyčių vyro organizme, jis tik sukelia švelnius jausmus. Taigi, į taip dažnai kylantį klausimą: „Ką daryti, kad meilė amžinai liepsnotų?“ yra atsakymas – būkime vienas kitam švelnūs. Ne veltui kai kurie žmonės sako, jog meilei reikia ne ko kito, bet „meilės hormono“ – oksitocino. Kad nereikėtų ieškoti cheminio oksitocino, pasistenkite išsaugoti švelnumą ir meilę savo partneriui ir, žinoma, nepamirškite glamonių, kurios didina šio hormono išsiskyrimą.

Dažniau apsikabinkime

Australijoje 2001 metais kilusi nemokamų apsikabinimų diena, atrodo, lyg teigiamas virusas paplito po visą pasaulį. Ir Lietuvoje ne kartą teko matyti žmones, kurie su lentelėmis gatvėse stovėjo ir šaukė „Nemokami apsikabinimai“. Tokie apsikabinimai – tai puikus būdas skatinti oksitocino gamybą mūsų organizme. Mokslininkai nustatė, jog moterų, kurias apkabina jų vyrai ar vaikai, oksitocino lygis organizme ženkliai pakyla. Tiesa sakant, net nereikia net jokių mokslinių įrodymų, faktas jog mylimų žmonių apkabinimai išties teigiamai veikia mūsų nuotaiką – apsikabinę vienas kitą mes tampame daug laimingesni. Taigi, nestokokime vienas kitam tų nieko nekainuojančių apsikabinimų!

Parengė: L.Rimgailė