Atrofinis vaginitas

Pagrindiniai simptomai:

• deginimo pojūtis makštyje;

• dispareunija (skausmingi lytiniai santykiai);

• retais atvejais tepimas kraujingomis išskyromis iš makšties.

Tiriant makštį objektyviai, nustatomas gleivinės balkšvumas ir sausumas. Gydoma vietinio poveikio estrogenų preparatais (iki 3 mėn.) ar kitais pakeičiamaisiais hormonais. Jei kraujingų išskyrų nustatoma pomenopauzinio amžiaus pacientei, ji turi būti siunčiama pas specialistą, kad šis išsamiau įvertintų moters būklę.

 

Makšties cistos

Makšties cistos gali susiformuoti iš mezonefrinių latakų liekanų (priekiniame šoniniame makšties paviršiuje) arba po operacijos ar epiziotomijos (apatiniame užpakalinio makšties paviršiaus trečdalyje). Paprastai makšties cistos negydomos. Bet jeigu jos sukelia simptomus ar yra labai didelės, pacientė siunčiama pas akušerį ginekologą būklės įvertinti bei skirti reikiamą gydymą (neretai minėtu atveju cistos šalinamos).

 

Gerybiniai makšties navikai

Didžiausią jų dalį sudaro gerybinės lejomiomos ar fibromiomos, kurios yra šalinamos chirurginiu būdu.

 

Makšties intraepiteliė neoplazija

Makšties intraepitelinė neoplazija (VAIN) yra daugiažidininė ir lokalizuojasi viršutiniame makšties trečdalyje. Tarp VAIN ir CIN yra glaudus ryšys (žr. skyrelį „Gimdos kaklelio ligos“). VAIN gali būti besimptomė arba sukelti tepimą kraujingomis išskyromis po lytinio akto, patologines išskyras iš makšties. Nustačius VAIN, atliekama abliacija.

Iš knygos "Moterų ligos"

Anekdotai

archyvas