Čikungunijos liga

Viena iš naujausių nustatytų virusų sukeltų ligų, kurios išplitimas pastaraisiais metais labai padidėjo. Pavadinimas kilęs iš Svahili genties vietos gyventojų termino „vaikšto susikūprinęs“.

 

Etiologija

 

Ligos sukėlėjas yra arbovirusas iš Togaviridae šeimos, turintis RNR, atrastas 1952–1953 m. Tanzanijoje ir Ugandoje. Nustatyti du viruso potipiai: azijinis ir afrikinis, antrasis nuo 2004 m. nustatomas Rejunjono saloje.

 

Geografinis paplitimas ir užsikrėtimo būdas

 

Liga paplitusi tropinėje Afrikoje (Tanzanijoje, Gabone, Dramblio Kaule, Senegale) ir Pietų  Azijoje (Indijoje, Šri Lankoje, Tailande, Mianmare, Vietname, Laose, Kambodžoje, Malaizijoje ir Filipinuose). 2005 metais liga užregistruota Komorų salose ir Rejunjono saloje Indijos vandenyne, kur sirgo apie puse salos gyventojų. 2007 metais Čikungunijos liga sirgo apie 200 žmonių Italijoje, Ravenos krašte. Tai buvo pirmasis kartas, kai ši liga buvo užregistruota Europoje. Čia buvo nustatytas ir sukėlėjo pernešėjas uodas Aedes albopictus, kuris buvo pervežtas keliautojų iš Indijos. Ši uodų rūšis yra ir Pietų Prancūzijoje, todėl buvo pradėtas sustiprintas epidemiologinis stebėjimas ir gyventojų mokymas apie šią ligą.

Gamtoje šios ligos sukėlėjo rezervuaras yra beždžionės, tarp kurių perdavimą garantuoja uodai Aedes furcifer, Aedes taylori ir kt. Azijoje virusą perneša Aedes aegypti ir Aedes albopictus. Žmogui sukėlėją perneša Aedes aegypti ir Aedes albopictus, kurie išplitę tiek miškuose, tiek miestuose. Jie dažniausiai laikosi stovinčiuose vandenyse, kur yra pūvančių augalų. Manoma, kad šie uodai, patekę į Italiją, įsikūrė kapinėse, kur yra merkiamos gėlės ir vanduo yra retai keičiamas.

 

Klinikiniai požymiai

 

Po 2–10 dienų inkubacinio laikotarpio liga sukelia sąnarių skausmus. Dažniausiai čiurnų ir riešų, taip pat – kelių, rankų ir kojų, retai – klubų ir pečių. Kartais būna tik skausmai, bet gali būti ir sąnarių uždegimo požymių. Jie pablogina bendrą būklę, sukelia raumenų skausmus. Apie 50 % liemens srityje atsiradusių spalvotų (makulopapulinių) bėrimų gali niežėti. Padidėja  limfiniai sprando mazgai, būna akies junginės uždegimas. Pastebėta, kad pastaraisiais metais padaugėjo hemoraginių ligos formų, kurių metu kraujuojama iš nosies ar dantenų (apie 23 % atvejų 2007 metais Rejunjono saloje). Nustatytas ir hepatitas (2008).

Sunkios ligos formos sukelia meningoencefalitą ar poliradikuloneuritą, nustatomos  pagyvenusiems asmenims. Manoma, kad galimas sukėlėjo perdavimas iš motinos vaisiui.

Esant gerybinei eigai, per 2–3 dienas išnyksta bėrimas ir per 10 dienų normalizuojasi temperatūra. Tačiau sąnarių skausmai gali trukti ilgiau, kelis ar keliolika mėnesių ar metų, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Paskutinės ligos epidemijos metu Rejunjono saloje nustatyti tiesioginiai mirties atvejai nuo šios ligos.

 

Diagnostika

 

Liga nustatoma remiantis klinikiniais požymiais ir epidemiologiniais duomenimis. Jokių laboratorinių tyrimų nėra. Parengtas, bet dar netaikomas praktikoje kraujo tyrimas ELISA metodu. Juo IgM klasės antikūnai nustatomi po 5 d. nuo ligos pradžios. Bandomas taikyti PGR metodas ankstyvai ligos diagnozei patvirtinti.

 

Gydymas

 

Gydymas simptominis, skiriama nuo uždegimo ir skausmą mažinančių vaistų – aponilio (nimesulido). Deja, jie nestabdo lėtinės ligos. Sunkiausiais atvejais skirtini kortikosteroidai.

 

Profilaktika

 

JAV yra sukurta gyva susilpninta vakcina. Kol kas jos skyrimas yra ribotas, nes nėra pakankamų duomenų apie jos veiksmingumą. Šios ligos profilaktika atitinka visas priemones nuo uodų – tiek asmens apsaugos priemones, tiek bendrąsias. Labai svarbu nusausinti visus stovinčio vandens rezervuarus, kuriuose gali veistis uodai. Bandomas biologinis kovos su uodais būdas – auginama bacila B. thuringiensis. Ji turi geną, koduojantį insekticidinių medžiagų, veikiančių dvisparnius vabzdžius, gamybą. Šios medžiagos suardo uodo lervos žarnyno ląsteles ir lerva žūva.

 

Svarbu žinoti:

 

  • Čikungunija yra virusų sukeliama liga. Pastaraisiais metais ji išplitusi Afrikoje ir Azijoje.
  • Ligų sukėlėją virusą perneša žmogui uodai Aedes albopictus ir Aedes aegypti.
  • Kliniškai būdingi sąnarių ir raumenų pažeidimai, kartais – hemoraginis bėrimas.
  • Gydymas simptominis. Skiriama nuo uždegimo ir skausmą mažinančių vaistų.
  • Kuriami skiepai nuo šios ligos. Svarbu apsisaugoti nuo uodų įkandimo.

Alvydas Laiškonis "Tropinės ir keliautojų ligos", Kaunas, 2009

Anekdotai

archyvas