Mezym

Folikulitas

Ligos apibūdinimas

Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Ligos priežąstys ir rizikos veiksniai

Ligos simptomai ir požymiai

Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

Ligos gydymas

Ligos prevencija

Ligos esmė


Folikulitas


Ligos apibūdinimas

Folikulitas – tai plauko maišelio uždegimas, kuris gali būti paviršinis ir gilusis. Kai uždegimas apima audinius aplink folikulą, vadinama perifolikulitu. Dažnai folikulitas maišomas su paprastaisiais spuogais.
Pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Pažeidžiamas plauko maišelis, kuris sudarytas iš keleto sluoksnių, jame yra pamatinės ląstelės, kur keratinizacijos proceso metu auga plaukas. Folikulas yra odoje ir atsiveria į jos paviršių su plauku.


Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Paviršinis folikulitas yra dažna liga, tačiau kadangi pasveikstama savaime.
Giliuoju folikulitu sergama rečiau, tačiau jis linkęs kartotis.
Susirgti šia liga skatina dažnas skutimasis, silpnas imunitetas, esančios odos ligos, ilgalaikis antibiotikų vartojimas, ankšti darbužiai, cukrinis diabetas ir nutukimas.
Folikulitas gali komplikuotis šunvote, celiulitu, plaukų netekimu.
Taip pat serga įvairių rasių, amžiaus, lyties žmonės. Su paprastaisiais spuogais susijęs folikulitas būdingesnis moterims, o alerginis būdingas vyrams.


Ligos priežąstys ir rizikos veiksniai

Folikulitas išsivysto dėl įvairių infekcijų ar kaip pasėka traumos (žaizdos, nuolatinės trinties skutanti ar nuo ankštų rūbų) ar plauko folikulo užsikimšimo ( dėl didelio prakaitavimo, reibiosiomis rūgštimis kurias gamina odos bakterijos). U=degim1 sukelia bakterijos, virusai, grybelis.


Ligos simptomai ir požymiai

Pacientams su paviršiniu folikulitu pasireiškia bėrimas su plauku viduryje. Pacientai tose srityse gali jausti nemalonų jausmą, niežėjimą. Pacientams su giliuoju folikulitu pasireiškia didesnis skausmas, gali iš patinusios vietos veržtis pūliai. Toks pažeidimas gali baigtis plauko praradimu.


Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

Apžiūrint paviršinio folikulito atveju matoma papulė ar pustulė su plauku viduryje (kartais jo gali ir nebūti), giliojo folikulito atveju paraudęs, fluktuojantis (užpildytas pūliais, jaučiama apčiuopiant) mazgelis.
Dažniausiai pažeidžiama veido, galvos odos, pažasčių, šlaunų ir tarpvietės srityje. Galimos skutimosi ar nuolatinės trinties vietos.
Laboratoriniai tyrimai paprastai neatliekami, diagnozei nustatyti pakanka apžiūros.
Esant sunkiam gydymui daromos odos biopsijos, imamas pasėlis, atliekamas kalio šarmo testas grybams nustatyti. Histologiniuose tyrimuose nustatomas uždegimiškai pakitęs audinys.


Ligos gydymas

Esant paviršiniam folikulitui pakanka antibakterinio muilo ir gerų prausimosi įpročių. Jei tai nepadeda ar esti gilusis folikulitas naudojami vietiškai veikiantys antibiotikai (ofloksacinas, cefalosporinai, doksiciklinas, trimetoprimas ir sulfametoksazolis), jei sukėlėjai grybai – juos veikiantys vaistai (klotrimazolis), virusams – acikloviras, valacikloviras. Esant sunkiai gydomiems folikulitams naudojami sisteminiai antibiotikai. Esant giliajam folikulitui atliekamas pūlinio atvėrimas ir drenavimas.
Išgyjama per 2 sav, tačiau gali komplikuotis sunkesne infekcija ar plaukų praradimu.


Ligos prevencija

Norint sustabdyti folikulito atsiradimą reikėtų nutukusiems laikytis dietos, nedėvėti aptemptų rūbų, laikyti higienos, po susirgimo stengti nesiskusti bent mėnesį.


Ligos esmė

Plauko maišelio uždegimas
Bėrimas elementas su plauku viduryje
Odos patinimas, skausmas.

 

Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000