Furunkulas

 

Šunvotė. Tai ūminis pūlinis ribotas uždegimas apie plauko šaknį, apimantis plauko maišelį bei riebalinę liauką, kartais paliečia ir poodinį ląstelyną.Sukėlėjas: S.aureus, Streptokokai rečiau.

Infekcijos lokalizacija: išsivysto tik plaukuotose kūno vietose, dažniau ten, kurios nuolat trinamos (sprande, juosmenyje).

Šunvotės atsiradimą skatina: a)Vietiniai odos pakitimai: egzemos, niežai. b)Organizmo sutrikimai: cukraligė, badavimas, avitaminozė. c)Higienos nesilaikymas.

Klinika: prasideda plaukuotos odos paviršiuje gumbeliu, jo centre būna plaukas. Gumbelis kietas skausmingas (ypač išorinėje klausos landoje), kūgio formos. Gumbeliui didėjant odos spalva raudonėja iki melsvai raudonos. Aplink išsivysto uždegiminė edema (edema ypač didelė, kur oda paslanki ir poodinis ląstelynas purus – apatinis vokas, viršutinė lūpa). Per keletą dienų furunkulas pribręsta, pritvinksta ir pratrūksta, išteka kiek pūlių. Piltuvėlio formos angos centre lieka geluonis (mirusių audinių kamštis). Jis vėliau atsiskiria ir iškrinta. Likusia ertmę užpildo granuliacinis jungiamasis audinys, susidaro žvaigždinis randas.

Bendriniai reiškiniai: karščiavimas, galvos skausmas, silpnumas.

Komplikacijos: limfangoitas, limfadenitas, tromboflebitas. Pavojingiausi veido furunkulai, ten gausu venų rezginių, iš jų per v.angularis, susijusią su v.opphthalmika, mikrobai gali patekti į sinus cavernosus ir sukelti mirtį. !Todėl veido furunkulų bandyti išspausti negalima! Išplitus infekcijai  kraujo bei limfos takais, votis gali komplikuotis artritu ar osteomielitu.

Gydymas. Dažniausiai užtenka konservatyvaus:visiška ramybė tai vietai – veido furunkulo atveju negalima kramtyti kieto maisto ir kalbėti. Plauką reikia ištraukti pincetu, lokaliai dėti šilumines aplikacijas, taikyti UV spindulius, didinti organizmo reaktyvumą. Dažnai tenka vartoti antibiotikus. Esant sunkiems bendriniams reiškiniams, operuoti (išilginė arba kryžminė incizija).

            Furunkuliozė.

Tai furunkulų išplitimas visame kūno paviršiuje arba įvairiose kūno dalyse. Dažniausiai serga alkoholikai, diabetikai (nekoreguojant diabeto), badaujantys, rodo sumažėjusį organizmo atsparumą, bendrą išsekimą. Sveikam žmogui gali išsivystyti dėl blogų higienos sąlygų.

Gydant svarbiausia yra pašalinti priežastį. Kiekviena, kam išsivystė furunkuliozė, reikia patikrinti dėl diabeto. Jei  furunkuliozė išsivystė dėl badavimo, skiriamas atstatomasis gydymas bendrai būklei pagerinti, vitaminingas maistas.

Karbunkulas (piktvotė) – nekrotinis-flegmoninis odos ir poodinio ląstelyno uždegimas. Atsiranda, kai vienu metu infekuojasi eilė kaimyninių plauko folikulų, todėl keli furunkulai susilieja į vieną didesnį židinį. Jo atsiradimą irgi nulemia sumažėjęs organizmo atsparumas, dažniau išsivysto seniems žmonėms. Dažniausia lokalizacija – sprandas, kai kada nugara ar  juosmuo – tai yra, didžiausio trynimosi vietose. Uždegiminis infiltratas greit didėja (iki žąsies kiaušinio), paliečia poodį, fascijas, neretai ir raumenis, apie jį būna ryški uždegiminė edema, oda virš jo parausta, pasidaro cianotinė. Infiltrato centre atsiranda keletas mažų akučių, iš jų teka skysti, kraujuoti pūliai. Uždegimas paliečia limfagysles, kartais ir sritinius limfmazgius, jei arti venos – išsivysto tromboflebitas (būna karščiavimas su šaltkrėčiu, stiprūs galvos skausmai). Karbunkulas dažnai būna panašus į juodligės odos formą. Gydymas chirurginis: daroma kryžminė incizija -- karbunkulas perpjaunamas į plotį ir gylį iki sveikų audinių; po incizijos tvarstomas su hipertoniniu NaCl tirpalu, nekrotinėms masėms pasišalinus, taikomi tepaliniai tvarsčiai. Per 3-4 sav. defektas užsipildo granuliaciniu audiniu ir susidaro žvaigždinis įdubęs randas.

 

Anekdotai

archyvas