Gimdos kaklelio ektopija /ektropionas

Tai fiziologinės būklės. Ektopija ar ektropionas – stulpinio epitelio plotai makštyje, kai jungtis tarp plokščiojo ir stulpinio epitelio leidžiasi žemyn gimdos kakleliu. Viena iš priežasčių – padidėjęs estrogenų išsiskyrimas, pvz., nėštumo metu, vartojant sudėtines kontraceptines tabletes, pacientei lytiškai bręstant, ektropionas (kaklelio kanalo gleivinės išvirtimas) galimas ir dėl traumos, pvz., plyšus gimdos kakleliui gimdant Emeto plyšimas). Gydymas taikomas, jei yra:

• patologinių gimdos kaklelio tepinėlio pokyčių;

• kraujavimas po lytinio akto ar tarp mėnesinių;

• gausių išskyrų (minėtais atvejais pacientė gali būti siunčiama pas akušerį ginekologą, kad atliktų prideginimo procedūrą).

 

Gimdos kaklelio liaukų retencinės cistos

Tai gimdos kaklelio cistos, kurių viduje yra gleivių. Šie dariniai dažniausiai besimptomiai ir negydomi. Jei pacientė skundžiasi išskyromis, cistas galima prideginti.

 

Cervicitas

Pagrindinis ligos simptomas – išskyros iš makšties. Tiriant skėtikliais, matyti gleivingų, pūlingų išskyrų, uždegimo apimtas gimdos kaklelis. Dažniausiai ligą sukelia chlamidijos (50 proc.), gonokokai, HSV.

 

Gydymas priežastinis.

 

Gimdos kaklelio polipai

Susidaro gimdos kaklelio kanale ir pro išorinę gimdos kaklelio angą gali patekti į makštį. Dažniausiai besimptomiai, tačiau pacientė gali skųstis pagausėjusiomis išskyromis iš makšties. Apatinės polipo dalys gali išopėti ir kraujuoti, tada kraujuojama tarp mėnesinių, po menopauzės ir/ar po lytinio akto. Dauguma polipų esti gerybiniai.

 

Gydymas. Pagrindinės gydymo priemonės:

• polipo atskyrimas (svarbu po procedūros polipą ištirti histologiškai);

• prideginimas sidabro nitratu.

Gimdos kaklelio polipams būdingi dažni atkryčiai. Jei pasireiškia kraujavimas, pacientę reikia siųsti pas akušerį ginekologą.

 

Gimdos kaklelio nepakankamumas

Diagnozė remiasi ankstesnių pastojimų anamneze, kreipiant dėmesį į tai, ar anksčiau nebuvo šiai būklei būdingų simptomų, kaip antai daugiau negu vienas persileidimas antrąjį nėštumo trimestrą ar pradžioje trečiojo (tokiu atveju dažniausiai pastebimas beskausmis likvoro tekėjimas ar beskausmis palaipsnis gimdos kaklelio angos plėtimasis). Jei būklė įtariama nėščiajai, ją reikia nedelsiant siųsti pas akušerį ginekologą.

 

Gydymas. Kad gimdos kaklelis susiaurėtų, daroma siūlė viršutinėje gimdos kaklelio dalyje ir siuvama apie jį, iš siuvimo technikų galima paminėti Shirodkar siūlę. Siūlai pašalinami apie 37 nėštumo savaitę.

 

Iš knygos „Moterų ligos“

Anekdotai

archyvas