Krymo ir Kongo karštligė

Ūminė virusų sukelta liga, kuriai būdingas dvibangis karščiavimas, bendra intoksikacija ir trombohemoraginis sindromas.

 

Etiologija

 

Sukėlėjas virusas yra Bunyaviridae šeimos, Nairovirus giminės atstovas, priklausantis arbovirusams. Jis yra rutuliškas, 92–96 m skersmens, liofilizuotos būklės išlieka iki 2 metų.

 

Geografinis paplitimas ir užsikrėtimo būdas

 

Ligos sukėlėjai yra nustatyti Rusijoje, Kryme, Vidurinėje Azijoje, Kinijoje, Bulgarijoje, Serbijoje ir Juodkalnijoje (buv. Jugoslavijoje), Afrikos šalyse, esančiose nuo Sacharos į pietus (Kenijoje, Ugandoje, Nigerijoje ir kt.). Dažniausiai serga 20–60 metų žmonės. Viruso rezervuaras gamtoje yra smulkūs žinduoliai: miškų pelės, kiškiai, ausėtieji ežiai. Sukėlėją iš gyvulių žmonėms perneša Hyaloma giminės erkės. Ligai būdingas sezoniškumas: gegužės– rugpjūčio mėn. Patekęs į kraują virusas kaupiasi retikuloendotelinėje sistemoje, sukelia antrinę viremiją, pažeidžia organų kraujagyslių endotelį.

 

Klinikiniai požymiai

 

Inkubacinis laikotarpis trunka 1–14 dienų (dažniausiai 2–7 dienas). Ligos pradžia ūminė, greitai ima didėti temperatūra – iki 39–40 °C, krečia šaltis. Pradinis laikotarpis – intoksikacinis sindromas, trunka 3–4 dienas, kai kada būna silpnumas, galvos ir raumenų skausmai, gleivinės uždegimo (kataro) požymiai. Po 7–8 dienų temperatūra mažėja ir po 1–2 dienų vėl didėja. Tuo metu atsiranda hemoraginiai bėrimai odoje ir gleivinėse, gali kraujuoti iš skrandžio ir žarnyno, išorinių lytinių organų, nosies. Ligonio būklė blogėja ir taip trunka 10–12 dienų. Gali būti lengva ligos forma, nesukelianti kraujavimų. Tokia ligos forma dažniausiai nediagnozuojama.

 

Diagnostika

 

Kraujyje būna leukopenija, mažakraujystė, trombocitopenija. Svarbu epidemiologinė anamnezė ir klinikiniai ligos simptomai. Kraujyje nustatoma savitųjų IgM klasės antikūnų arba viruso RNR kraujo serume.

 

Gydymas

 

Etiotropinio gydymo nėra. Rekomenduojamas gydymas ribavirinu, iš pradžių jo skiriama į veną po 30 mg/kg kūno masės per parą, vėliau dozė mažinama. Gydymo trukmė – iki 2 savaičių. Skiriamas simptominis gydymas.

 

Profilaktika

 

Apsaugos priemonės nuo uodų. Ligos židiniuose atliekama dezinfekcija.

 

Svarbu žinoti:

 

  • Krymo ir Kongo karštligė yra sunki virusų sukeliama liga.
  • Ligos sukėlėją perneša erkės.
  • Ligai būdingas dvibangis karščiavimas ir kraujavimo požymiai.
  • Ligos gydymas yra simptominis.

Alvydas Laiškonis "Tropinės ir kelaiutojų ligos", Kaunas, 2009

 

Anekdotai

archyvas