Mezym

Laringitas

Ligos apibūdinimas

Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

Ligos esmė


Laringitas


Ligos apibūdinimas

Laringitas – tai gerklų gleivinės uždegimas, kuris gali būti lėtinis ir ūminis.


Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Gerklos yra susijusios su kalbėjimu ir kvėpavimo takais. Gerklos yra sudarytos iš įvairių formų kremzlių (tarp kurių yra balso klostės) ir garsą generuojančių raumenų. Jos yra tarsi vamzdelis su balso klosčių pertvara viduryje, kurioms judant susidaro garsas. Toliau gerklos nusitęsia į trachėją. Gerklų gleivinė yra jautri, ir kad apsisaugotų nuo maisto patekimo į kvėpavimo takus ryjant jas uždaro antgerklis.


Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Tikslus dažnis nežinomas, nes daugeliu atveju gydomasi namuose, daugeliui atveju būna kartu ir kvėpavimo organų ligos, tačiau tai dažniausia gerklų liga.
Dažniausiai serga 3 metų vaikai ir 18 – 40 metų žmonės.


Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Paprastai gerklų ir balso klosčių gleivinės uždegimą sukelia dažniausiai virusai , retai bakterijos, jos dažniau komplikuoja virusinį laringitą. Taip pat gali sukelti gastroezofaginio refliukso liga, balso klosčių trauma. Gali išsivystyti naudojant inhaliacinius kortikosteroidus.
Simptomai ir požymiai
Pagrindiniai simptomai yra viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymiai – karščiavimas, kosulys, sloga. būdingi balso sutrikimai arba lojantis balsas. Taip pat gali būti rijimo sutrikimų, kvėpavimo sutrikimų, skausminga ryklė, jos paraudimas, bendras nuovargis ir silpnumas. Balso sutrikimas paprastai trunka 7 – 10 dienų.


Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

Ūmus laringitas trunka 3 sav., jei ilgiau – tampa lėtiniu.
Gydytojas atlieka gerklų apžiūra laringoskopu (tai lankstus teleskopas). Matomas gerklų gleivinės paraudimas, patinimas, pūlingos gleivės, sumažėjęs balso klosčių judrumas.
Laboratoriniuose tyrimuose gali būti padidėję uždegiminiai rodikliai jei esti bakterinė infekcija; galima paimti pasėlį nuo gerklų bakterijoms nustatyti.
Užsitęsus laringitui galima įvertinti balso klosčių patologiją laringostroboskopija (apžiūrint gerklas mirksinčioje šviesoje, taip galima pastebėti klosčių veiklą).
Gydymas
Pirmiausiai reikėtų vengti garso eikvojimo (stengti nekalbėti garsiai, nerėkti), vengti dirginančių veiksnių kaip rūkymo, nevartoti inhaliuojamų kortikosteroidų. Reikia gydyti gastroezofaginio refliukso ligą .
Padeda drėgnų garų inhaliacijos (įkvėpimas). Jei nustatoma bakterinis laringitas vartojami antibiotikai (penicilinas V).
Esant kvėpavimo sutrikimo požymiams (dusuliui, kvėpavimo nepakankamumo) vartojami bronchus plečiantys vaistai (inhaliuojamas salbutamolis, kartais gliukokortikoidai).
Taip pat reikėtų vartoti daug skysčių.
Paprastai sergantys laringitu pagyja savaime, užsitęsus laringitas gydomas uždegimą mažinančiais vaistais. Gerklės skausmą mažina čiulpiamos tabletės nuo gerklės skausmo pvz Falimint.

Vaikams skiriama temperatūrą mažinančio ir skausmą slopinančio preparato IBUSTAR

Įrodyta, kad vaikams skirtame preparate Ibustar® esanti veiklioji medžiaga ibuprofenas (2 proc.) ypač veiksmingai slopina karščiavimą ir skausmą. Ibuprofenas (Ibustar®) greitai ir ilgam laikui nuslopina karščiavimą ir yra gerai toleruojamas. Be to, ibuprofenas (Ibustar®) veiksmingai numalšina skausmą ir pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu. Ibustar® dozuojamas priklausomai nuo vaiko amžiaus arba svorio (vienkartinė dozė - 10mg/kg kūno svorio, maksimali paros dozė - 30mg/kg kūno svorio). Tiksliam ir patogiam dozavimui Ibustar® tiekiamas su dozavimo švirkštu.


Ligos esmė

Lojantis balsas.
Užkimimas.
Karščiavimas.
Kosulys.
Gerklės skausmas.
 

Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000