Makšties vėžys

Tai reta onkologinė liga, dažniau serga 60–70 metų moterys. 90 proc. makšties vėžio atvejų diagnozuojama plokščiųjų ląstelių karcinoma, kitais – šviesiųjų ląstelių vėžys (sietinas su padidėjusiu stilboestrolio poveikiu gimdai), adenokarcinoma ar sarkoma.

 

Simptomai. Makšties vėžys iš pradžių būna besimptomis. Vėliau atsiranda kraujavimas ir išskyrų iš makšties. Augant navikui, kraujavimas intensyvėja. III stadijos vėžiui būdingi skausmai dubens srityje, sukelti naviko nekrozės ir uždegimo, skausmai kurioje nors dubens srityje, kojoje, apatinių galūnių edema, karščiavimas, maudžiantys juosmens skausmai. Navikui peraugus šlapimo pūslę bei tiesiąją žarną, iš jų pradeda kraujuoti, galiausiai susiformuoja fistulės tarp makšties ir šlapimo pūslės.

 

Gydymas. Dažniausiai taikomas spindulinis gydymas. Operuojamas I stadijos makšties vėžys (atliekama radikali histerektomija, dubens limfonodektomija. Jei gimda, pašalinta, atliekama radikali viršutinė vaginektomija ir dubens limfonodektomija). Jaunoms pacientėms prieš spindulinį gydymą atliekama kiaušidžių transpozicija, esant reikalui, šalinami limfmazgiai, jei navikas yra apatiniame makšties trečdalyje, kirkšnies ir gilieji šlaunies limfmazgiai gali būti švitinami ar šalinamo chirurginiu būdu. Metastazavęs navikas, gydomas chemoterapija. Jei kraujavimu skundžiasi pomenopauzinio amžiaus moteris, ją reikia siųsti pas akušerį ginekologą būklės įvertinti.

 

Šlaplės karunkulai

Tai gerybinis granuliamatozinis apatinės šlaplės dalies pažeidimas, kurį

dengia pereinamasis epitelis. Svarbiausias

patogenezės veiksnys – užpakalinės

šlaplės sienelės iškritimas.

Gana dažnai nustatoma pomenopauzinio

amžiaus moterims.

 

Tiriant objektyviai, užpakaliniame šlaplės angos krašte matyti rausvas plotelis. Karunkulai dažniausiai simptomų nesukelia, bet galimas kraujavimas ar skausmingi lytiniai santykiai.

 

Gydoma vietinio poveikio estrogenų preparatais. Jei taip gydant simptomai nesumažėja, atliekama chirurginė ekscizija.

Iš knygos "Moterų ligos"

Anekdotai

archyvas