Mezym

Mastoiditas

Ligos

Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Ligos simptomai ir požymiai

Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

Ligos gydymas

Ligos esmė


Mastoiditas


Ligos

Apibūdinimas
Mastoiditas – tai smilkinkaulio speninių ląstelių uždegimas. Jis gali būti ūminis ir lėtinis, kuris dažniausiai būna susijęs su lėtiniu vidurinės ausies uždegimu.


Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Smilkinkaulyje esti ertmė, kurioje išsidėsčiusi vidurinė ausis. Ji nusitęsia į speninę ataugą išklotą speninių ląstelių. Speninė atauga susijusi su kauliniu garso laidumu. Uždegimas pažeidžia spenines ląsteles, tačiau gali išplisti į greta esantį kaulą, ar venas sukeldamas jų uždegimą, pažeisti nervus.


Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Paplitimas nėra žinomas. Manoma, jog šios ligos dažnis panašus į vidurinės ausies uždegimo dažnį. Priklauso nuo rasės, dažniau serga žmonės persikėlę gyventi iš šiltų kraštų į šaltus.
Tiek moterys, tiek vyrai serga vienodai. Serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau daugiausiai serga iki 2 metų amžiaus žmonės.


Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Paprastai mastoidito priežastis būna lėtinis vidurinės ausies uždegimas ar supūliavusi cholesteatoma.
Uždegimą sukelia bakterijos (streptokokai, stafilokokai, ir kiti mikroorganizmai).
Paprastai suserga vaikai iki 2 metų, nes jų imuninė sistema yra silpna. Speninė atauga pilnai išsivysto sulaukus 10 metų, ji pilnai išsiplečia. Neišsivysčiusios speninės ataugos ląstelės greitai užburksta, sutrinka jų sekreto nutekėjimas ir taip skatinama infekcija.


Ligos simptomai ir požymiai

Dauguma atvejų pasireiškia vidurinės ausies uždegimo simptomai – karščiavimas, ausies skausmas, klausos sutrikimas. Skirtingai nuo vidurinės ausies uždegimo pasireiškia išskyrų tekėjimas iš ausies trunkanti iki 3 savaičių. Labai būdingas skausmas giliai už ausies ir sustiprėjantis naktį.


Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

Apžiūros metu galime pastebėti paraudusią, patinusią, prakaituotą odą už ausies. Esant išplitimui gali būti sutinęs, karštas darinys už ausies.
Apžiūrint išorinę ausies landą, ausies būgnelį nustatomi vidurinės ausies uždegimo požymiai, pvz. būgnelio įlinkimas į išorę, dėl susikaupusių pūlių, sumažėjęs judrumas.
Laboratoriniai tyrimai: pradūrus su sterilia adata būgnelį paimami pūliai, kraujas, audiniai ir ištiriami mikrobiologiškai. Kraujyje būna padidėjęs leukocitų, C reaktyvinio baltymo kiekis, padidėjęs eritrocitų nusėdimo greitis.
Instrumentiniai tyrimai: kompiuterinė tomografija – galima pastebėti smilkinkaulyje, speninėje ataugoje neaiškią struktūrą, skysčio susikaupimą, kaulinės plokštelės sunykimą, speninių ląstelių sunykimą. Taip nustatomas pūlinys. Magnetinio rezonanso tyrimas padeda atskirti uždegimą nuo piktybinio darinio. Rentgenograma – kaulo sunykimą, speninės ataugos užtemimą.
Audiometrija nurodo klauso sutrikimą.


Ligos gydymas

Pagrindinė terapija - tai gydymas antibiotikais (vankomicinu, ceftriaksonu, cefotaksimu). Antibiotikai gali būti geriami arba suleidžiami į ausį. Taip pat naudojamas nuskausminamasis, temperatūrą mažinantis gydymas.
Jei gydymas antibiotikais nepadeda, ar liga išplitusi naudojamas chirurginis gydymas – speninės ataugos pašalinimas ar kanalo pūliams nutekėti suformavimas.
Operacija turi savo riziką, nors ir nedidelę, be to gali išlikti kosmetinis defektas, rečiau klausos praradimas. Negydant ši liga gali sukelti pavojingų ir mirtinų komplikacijų kaip smegenų uždegimą..
Laiku pradėjus gydyti ir nesant komplikacijų visiškai pasveikstama, kitu atveju gali būti klausos sutrikimų, kosmetinių defektų, veidinio nervo paralyžius.


Ligos esmė

Ausies skausmas.
Skausmingas darinys už ausies.
Karščiavimas.
Klausos praradimas.
Išskyros iš ausies.
 

Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000