Mezym

Pilvo pūtimas

Pilvo pūtimu, arba meteorizmu, vadinamas simptomų kompleksas, pasireiškiantis nemaloniu, kartais skausmingu pilvo sienelės tempimu, veržimu, gurgėjimu. Esant meteorizmui, gali būti ir kitokių simptomų, kaip antai dieglių pobūdžio pilvo skausmas („raižymas“), raugėjimas, šleikštulys, vidurių užkietėjimas ar, atvirkščiai, viduriavimas ir kt. Pilvo pūtimas yra vienas dažniausių negalavimų, varginančių virškinimo organų ligomis sergančius pacientus. Pilvo pūtimu, bei kitų simptomų, neretai skundžiasi ir sergantieji funkcinėmis virškinimo trakto, nervų sistemos ligomis, širdies, kepenų, kasos nepakankamumu.


Pagal dujų kaupimosi lokalizaciją meteorizmą sąlygiškai galima skirstyti į: 

·         viršutinės virškinimo trakto dalies (stemplė, skrandis, dvylikapirštė žarna) ir
·         apatinės virškinimo trakto dalies (storasis žarnynas; plonžarnėse dujų susikaupia mažai, nes čia labai aktyvi peristaltika).

 

Meteorizmo priežastys gali būti:
funkcinės ir
organinės.
 
Funkcinės. Svarbiausia priežastis – aerofagija arba oro rijimas. Valgant su kiekvienu maisto rijimu į virškinimo traktą patenka 2-3 ml oro, kuris jau po 20 min. pasiekia storąsias žarnas. Patekęs į žarnyną oras susimaišo su skystu jo turiniu, susiformuoja tirštos putos, sudarytos iš oro burbulų, iš kurių oras negali pasišalinti. Dėl putų padidėjęs žarnyno turinio tūris tempia žarnų sieneles, sukeldamas būdingų nemalonių pojūčių – pilvo pūtimą, dieglius ir kt. Taigi, labiausiai varginantys meteorizmo simptomai susiję ne tiek su pačiomis dujomis, o su burbulais, kuriuose kaupiasi ir iš kurių negali išsilaisvinti dujos. Meteorizmo simptominio gydymo svarbus uždavinys – suardyti burbulus, kad dujos pasišalintų iš virškinimo trakto.
Daugiau oro nuryjama geriant skysčių, čiulpiant ledinukus, kramtant gumą, taip pat „sausai ryjant“ – vien seiles. Aerofagiją gali skatinti burnos ertmės ar stemplės ligos, skatinančios rijimą: stomatitas, glositas, faringitas, aštraus danties dirginimas, būklės, pasireiškiančios burnos sausumu (kserostomija) – autoimuninis Sjegreno sindromas, neurozė, kai kurių vaistų (anticholinergikų, neuroleptikų, triciklių antidepresantų ir kt.) vartojimas ir kt.
Organinės priežastys: gastroezofaginio refliukso liga, opaligė (dujų skrandyje susidaro chemiškai reaguojant druskos rūgščiai su šarminiu duodenum turiniu), tulžies refliuksas (panaši genezė).
 
Apatinės virškinimo trakto dalies meteorizmas taipgi gali būti susijęs su funkcinėmis arba organinėmis priežastimis.
·         Funkcinės. Dažniausios – dirglios žarnos sindromas.
·         Organinės. Fermentopatijos (laktazės ar kitokių fermentų nepakankamumas), kurioms esant, maisto medžiagos reikiamai nesuskaidomos fermentų, o fermentuojamos žarnyno mikroorganizmų iki CO2, kitokių dujų.
Kitos organinės meteorizmo priežastys, sutrikdančios fiziologinį virškinimą ir skatinančios dujų kaupimąsi:
·         kasos nepakankamumas;
·         kepenų ir bilijinės sistemos patologija (kepenų cirozė, tulžies pūslės ir latakų ligos, dėl kurių sutrinka tulžies gamyba ar nutekėjimas į dvylikapirštę žarną ir visavertiškas maisto skaidymas), chirurginių operacijų pasekmės (postcholecistektominis sindromas);
·         virškinimo trakto disbiozė (dėl neracionalios antibiotikoterapijos, imunosupresinio gydymo ar kt.);
·         virškinimo trakto kraujotakos sutrikimas, dėl kurio blogėja žarnyno dujų rezorbcija (stazinis dešiniosios širdies nepakankamumas, v.portae stazė ir kt.).

Viršutinės virškinimo trakto dalies meteorizmas kliniškai pasireiškia: epigastriumo pūtimu, tempimu, atsirūgimais, po kurių palengvėja. Kartais nustatomas vadinamasis skrandžio oro pūslės sindromas – skausmingas, papūstas epigastriumas, skausmas kairiajame pašonkaulyje, perkutuojant – timpaniškas garsas.

 

Gydant meteorizmą, reikia stengtis pašalinti negalavimų priežastį, išgydyti pirminę ligą. Tai ne visada įmanoma. Įvairūs autoriai pateikia pacientams tokių patarimų:

·         neryti oro (valgyti lėtai, neskubant);
·         nevalgyti vidurių pūtimą sukeliančio maisto (lęšių, pupelių, kopūstų, svogūnų, šviežios duonos, negerti gazuotų gėrimų;
·         mažiau vartoti angliavandenių, ypač bulvių;
·         daugiau judėti;
 
Simptominiam meteorizmo gydymui veiksmingiausias vaistas – simetikonas (Espumisan). Tai jonų aktyvi medžiaga, mažinanti oro pūslelių paviršiaus įtempimą, skatina dujų rezorbciją iš virškinimo trakto ir jų pasišalinimą.
Veikiant simetikonui, oro pūslelės „sproginėja“, išsilaisvinusios dujos lengvai pasišalina raugėjant arba pro išangę. Espumisan yra visiški saugus vaistas, nesirezorbuoja iš virškinimo trakto, neveikia sistemiškai, nesukelia šalutinių reiškinių.
Espumisan efektyviausias esant meteorizmui susijusiam su viršutinės virškinimo trakto dalies (skrandžio, dvylikapirštės žarnos) funkcijos sutrikimais: efektyviai sumažina pilvo pūtimą, palengvina atsiraugėjimą, virškinimą.
Espumisanu gydomas įvairios kilmės (funkcinis ir organinis) pilvo pūtimas, aerofagija, pilvo diegliai, kūdikių pilvo skausmas. Espumisano skiriama virškinimo trakto dujingumui sumažinti prieš (ir po) pilvo ertmės operacijas, vaizdo diagnostikos tyrimus, apsinuodijus putojimą sukeliančiomis medžiagomis (skalbimo milteliais, detergentais).

Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000