Mezym

Sieros kamštis

Sieros kamštis – tai išorinės landos odos sieros liaukučių produktas, kuris, atlikęs apsauginę funkciją, džiūsta, kietėja ir, judat apatiniam žandikauliui (valgant), iš landos išbyra trupinėlių pavidalu. Dėl įvairių priežasčių (dulkėta aplinka, medžiagų apykaitos sutrikimas, amžius) sieros klampumas keičiasi, ji kaupiasi landoje prilipdama prie sienelių ir ją užkemša.


Pasitaiko 6% žmonių. Tai yra dažniausia  išorinės ausies liga.  


Jos labai įvairios. Sieros ausyje turi būti, nes ji apsaugo gilesnius ausies organus nuo dulkių, užterštumo, mikroorganizmų. Savo funkciją atlikusi siera sukietėja ir sutrupėjusi išbyra. Tačiau pasitaiko, kai sieros ausyje susikaupia daug. Tai priklauso nuo keleto veiksnių. Kai kurie žmonės turi įgimtų ausies landos defektų – landa gali būti labai siaura, kreiva, su kaulinėmis išaugomis. Šie anatominiai nesklandumai gali tapti kamščio priežastimi. Sieros ausyje kartais per daug susikaupia, jei žmogus dirba labai dulkėtoje aplinkoje. Tuomet pasikeičia sieros klampumas, ir ausyje ji užsilaiko ilgiau, be to, gaminasi toliau, todėl kamščio nebepavyksta išvengti.

Ausies užgulimo pojūtis atsiranda, kuomet susidarius sieros kamščiui jis nustumiamas gilyn į klausomosios landos kanalą. Siera gali būti nustumiama valant ausis ausų krapštukais ar jas užkemšant ausų kištukais, klausos aparatais.


. Susidarius sieros kamščiui:

 • suprastėja klausa,
 • gali svaigti galva,
 • ausies skausmas,
 • ausų užgulimo jausmas,
 • ūžimas ausyse,
 • savos kalbos skambėjimas ausyse.

Pradžioje, kol sieros kamštis visiškai neužkemša išorinės klausomosios landos ir yra bent mažytis plyšelis, žmogus jokių sutrikimų nejaučia. Jei kamštis įstrigęs, kietas, žmogus gali jausti spaudimą ausyje, labai retai – skausmą. Į landą patekus vandeniui (pvz., maudantis, plaunant galvą), siera išbrinksta ir užkemša landą, tada staiga sutrinka klausa (atsiranda prikurtimas), ausis būna užgulusi.

Užsikimšusios ausys nėra nevalyvumo požymis. Daugeliui žmonių tokių problemų nėra net kilę, o kai kuriems sieros kamštį iš ausies tenka pašalinti net kelis kartus per metus.

Į gydytoją kreiptis reikia jeigu:

 • Namuose nepavyksta pašalinti sieros,
 • Jeigu buvo trūkęs ausies būgnelis pvz., neseniai buvo ausies uždegimas, trauma, didelio triukšmo, slėgio poveikis, nardymas.
 • Iš ausies teka skystis
 • Yra stiprus ausies skausmas, karščiavimas, klausos praradimas.

Į ligoninę vykti reikia jeigu:

 • Jaučiamas stiprus galvos svaigimas, sutrikusi koordinacija,
 • Vemiate ir karščiuojate,
 • Staigiai sutriko klausa

 • Būdingi klinikiniai požymiai.
 • Anamnezė -  ankščiau buvęs sieros kamštis, svarbu išaiškinti ar nebuvo perforavęs ausies būgnelis, turėtos ausų operacijos, ar smilkinkaulio lūžiai.
 • Otoskopija. Jos metu otoskopu apžiūrima išorinė klausomoji landa, matoma rusvai juosvos spalvos masė – sieros kamštis.

Sieros kamštį turi pašalinti gydytojas. Jei siera nesukietėjusi, kamštis išplaunamas kūno temperatūros vandeniu specialiu švirkštu. Gydytojo otorinolaringologo šiuolaikinėje aparatūroje įmontuota įranga, kuri pati pašildo vandenį, padidina spaudimą. Gydytojui reikia įkišti specialų antgalį į landą, paspausti rankenėlę ir sieros kamštis yra išplaunamas. Išplovus kamštį, kurį laiką dar jaučiamas ausies užgulimas. Jį sukelia esantis prie būgnelio vanduo, kurį reikia išsausinti.

Jei kamštis įstrigęs ir jo nepavyksta iš karto pašalinti, kelias dienas į ausį lašinami minkštinantys lašai ir tik po to kamštis išplaunamas. Kartais kietą sieros kamštį gydytojas šalina užkabinęs specialiu kabliuku ar kilpele. Jei kamštis buvo kietas ir įstrigęs, landos odoje po kamščio pašalinimo gali būti pragulų, gali nežymiai kraujuoti. Minėtos žaizdos sutepamos antibiotikų ir kortikosteroidų tepalu.

Atkimšti ausį galima tik patalpoje. Po sieros kamščio pašalinimo būtina patikrinti klausą bent šnabždesiu. Po kamščio pašalinimo gydytojas landą užkemša vata, nes už kamščio ausies būgnelis turėjo kitokį mikroklimatą nei aplinka.

Retesniais atvejais landoje gali būti kaulinės išaugos (egzostozės), ir net nedidelis sieros kiekis gali užkimšti landą, ypač valant. Tokiais atvejais kaulinės išaugos šalinamos operaciniu būdu.

 


 • Venkite ausis valyti ausų krapštukais, su jais tik nustumiama siera tolyn į klausomosios landos kanalą.
 • Jei turite polinkį susidaryti sieros kamščiams vartokite sierą minkštinančius preparatus.
 • Nešiojantiems klausos aparatus reguliariai kas 3-6mėn. reikia apžiūrėti ausis otoskopu.
 • Susikaupus didesniam sieros kiekiui, jeigu klausa nėra sutrikusi, plauti ausų nereikia. Tačiau ruošiantis vykti į šiltus kraštus, būtų gerai, kad prieš kelionę gydytojas apžiūrėtų ausis. Jeigu ten jau pradėjo formuotis sieros kamštis, dėl šilto ir drėgno oro jis išbrinks ir jausite diskomfortą.

 

Keletas esminių taisyklių į kurias nereikėtų numoti ranka prižiūrint ausis.

1. Ausų valymui nenaudokite tam nepritaikytų daiktų – plaukų segtukų, vinių, šratinukų ir pan.

2. Labai atsargiai naudokitės ausų krapštukais. Stengdamiesi pasiekti giliai ausyje esančią sierą galite ne išvalyti, o atvirkščiai, sudaryti sieros kamštį.

3. Neatsargiai naudodamiesi ausų krapštuku ir per giliai jį kišdami į ausį rizikuojate pažeisti ausies būgnelį.

4. Dirbdami dulkėtoje aplinkoje apsaugokite ausis ausinėmis arba sandariais galvos apdangalais.

5. Išsimaudę išsivalykite ausis rankšluosčiu, tiek kiek pasiekia pirštas.

Ligos aprašymą parengė gydytoja Raimonda Užkuraitytė


Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000