Mezym

Uveitas

Uveitas – tai akies kraujagyslinio dangalo (arba uogenos) struktūrų uždegimas.


Kraujagyslinį dangalą sudaro rainelė, krumplynas ir gyslainė.

Rainelė (iris) – tai priekinė, skritulio formos kraujagyslinio dangalo dalis, savo centre turinti apvalią angą – vyzdį. Rainelėje yra raumeninių skaidulų kurios gali sutraukti ar išplėsti vyzdį. Taip yra reguliuojamas šviesos srautas patenkantis į akį.

Krumplynas (corpus ciliare) – vidurinė kraujagyslinio dangalo dalis, esanti tarp rainelės ir gyslainės. Jis laiko lęšiuką, keičia jo formą akomoduojant akį. Priekiniame krumplyno paviršiuje yra apie 70 krumplyninių ataugų, kuriose gaminamas akies skystis, užpildantis akies obuolio ertmes. Krumplyne yra raumuo, kurio skaidulos susitraukinėdamos gali keisti lęšiuko kreivumą.

Gyslainė (chorioidea) – tai rusvos spalvos plona, minkšta membrana išklojanti akies obuolį iš vidaus, joje yra įvairaus storio kraujagyslių, maitinančių ir palaikančių tinklainės temperatūrą.

 

Uveito klasifikacija pagal struktūros pažeidimą:

               I.      Priekinis uveitas.

Rainelės uždegimas - iritas,

Krumplyno uždegimas - ciklitas,

Rainelės ir krumplyno uždegimas – iridociklitas.

             II.      Vidurinis uveitas. Tai lėtinis ciklitas, kuomet pažeidžiama užpakalinė krumplyno dalis.

            III.      Užpakalinis uždegimas.

Tinklainės uždegimas – retinitas,

Gyslainės uždegimas – chorioiditas, 

Gyslainės ir tinklainės uždegimas - chorioretinitą.

          IV.      Panuveitas - viso uvealinio trakto uždegimas.

 


Dažniausiai serga 20-50 metų amžiaus asmenys. Vyrai ir moterys serga vienodai dažnai, išskyrus atvejus kai uveitas yra antrinis sergant sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis. Sergant sistemine raudonąja vilklige uveitas 10 kartų dažnesnis moterims, o jaunatviniu reumatoidiniu artritu dažnesnis vyrams.

Dažnumas: priekinis uveitas 90.6%, vidurinis uveitas 1,4%, užpakalinis uveitas 4,7%, panuveitas 1,4%.


Yra visa eilė skirtingų uveito priežasčių. 40-60% uveitų priežaščių lieka nenustatyta.

Endogeninis – sukeliamas organizmo vidinių priežasčių.  Sukėlėjai į akį gali patekti per kraują, sergant kitų organų ligomis. Šios rūšies uveitai:

 1. Infekciniai

Bakteriniai – tuberkuliozės, sifilio, leptospirozės bakterijos ir kt.

Virusiniai, pvz., herpes, gripo, citomegalo virusai ir kt.

Parazitiniai, pvz., toksoplazmozės, toksokarozės ir kt. parazitai

Grybeliniai, pvz., histopalzmonės, kandidozės ir kt.

 1. Neinfekcinės sisteminės ligos – sarkoidozė, Bechčeto liga ir kt.
 2. Artritai - Reiterio sindromas, reumatoidinis artritas (Stilio liga) ir kt.

Egzogeninis -  sukeliamas išorinių priežasčių. Uveitas išsivysto traumos ar operacijos metu pažeidus akies obuolį, jei infekcija patenka į kraujagyslinį dangalą.

 

 


Simptomams užėjus staiga ir trunkant iki 6 savaičių uveitas vadinamas ūminiu. Klinikai  tęsiantis nuo 6 savaičių ir ilgiau jis tampa lėtiniu.  Uveito klinika priklauso nuo to, kuri kraujagyslinio dangalo struktūra yra pažeista.

Priekinis uveitas (iridociklitas) - tai rainelės ar/ir krumplyno uždegimas, dažniausia uveito forma. Prasideda staiga. Skauda akį, skausmas plinta į kaktą, į vieną galvos pusę. Akis pradeda bijoti šviesos (tai vadinama fotofobija), ašaroti. Paburksta bei parausta akies vokai, liečiant akis skausminga. Atsiranda akies obuolio paraudimas. Pakinta rainelės spalva: žydros ir pilkos akies rainelė tampa žalsva, o rudos spalvos rainelė įgauna rūdžių atspalvį. Vyzdys siauras (dėl rainelės audinių paburkimo), silpnai reaguoja į šviesą. Sutrinka regėjimas.

Užpakalinis uveitas (chorioiditas ar chorioretinitas) - tai tinklainės ar/ir gyslainės uždegimas. Nuo priekinio uveito skiriasi tuo, kad neskauda, nėra akies paraudimo ir šviesos baimės. Jam būdingas įvairaus laipsnio regos pablogėjimas, dažnai matomas rūkas, prieš akis plaukiojantys taškeliai ar debesėliai – vadinamos drumstys. Chorioiditas dažniausiai prasideda ūmiai, trunka dvi tris savaites, kol uždegimo vietoje susiformuoja randiniai pakitimai. Liga dažnai pasikartoja, atsiranda naujų židinių kitose vietose.

Vidurinis uveitas (ciklitas) - tai užpakalinės krumplyno dalies uždegimas. Simptomai panašūs į užpakalinio užeito. Neskausmingas, pablogėjęs regėjimas, gali būti nestiprus skausmas.

Panuveitas – gali būti visi šie simptomai ar dalis iš jų.

 


Dėl gana skirtingų uveito priežasčių gali būti atliekama daug įvairių testų. Labai svarbu  nustatyti teisingą uveito tipą, kad galima būtų suplanuoti tinkamiausią gydymą.Atliekamas regos aštrumo tyrimas, įvertinami akių obuolio judesiai, matuojamas akispūdis,  akis apžiūrima su plyšine lempa (oftalmoskopija). Išplėtus vyzdį atliekama akių dugno apžiūra.

 • Apžiūrint vokus, blakstienas ir ašarų latakus pokyčių nestebima. Gali būti paburkę vokai, vokų plyšio susiaurėjimas.
 • Pažeistos akies suprastėjęs regėjimas.
 • Akis dažnai būna paraudusi.
 • Akies judesiai normalūs.
 • Apžiūrint vyzdį su šviesos šaltiniu, pažeistos akies jautrumas yra žymiai padidėjęs. Tačiau vyzdžio reakcija yra normali ( vyzdis susitraukia).
 • Tyrimas plyšine lempa – oftalmoskopija. Svarbiausia apžiūrėti priekinę akies kamerą, esančią tarp ragenos ir rainelės, paprastai ji būna pripildyta skaidraus akies skysčio. Sergant užeitu, kameros skystyje atsiranda baltymų, dėl sutrikusio akies kraujo barjero, bei kraujo ląstelių.
 • Akies lęšiukas gali būti padrumstėjęs, bet tai nėra būtinas požymis uveitui.
 • Akispūdis būna normalus ar net sumažėjęs, dėl sumažėjusios akies skysčio gamybos. Uveitui praėjus akispūdis gali padidėti.

Norint išsiaiškinti tikslią priežastį sukėlusią uveitą, yra atliekama daug įvairių tyrimų: kraujo tyrimai, ieškomi  mikroorganizmų antigenai, antikūnai, tiriami sąnariai, atliekamos plaučių ar kaulų rentgenogramos bei kt.


Norint išgydyti uveitą, reikia tiksliai išsiaiškinti jį sukėlusią priežastį. Pacientas per 24val. turi apsilankyti pas oftalmologą.

Uveito gydymo tikslai:

 1. Skausmo ir diskomforto palengvinimas.
 2. Užkirsti kelią regėjimo praradimui ir komplikacijoms.
 3. Gydyti ligos priežastį. Sisteminių ligų gydymas.

Uveitas gali būti gydomas:

  • Priešuždegiminiai vaistai. Gydytojas gali paskirti kortikosteroidų akių lašų arba geriamų.
  • Midriatikai. Tai preparatai plečiantys akies vyzdį. Jų pagalba yra mažinamas akių skausmingumas.
  • Antibiotikai ar priešvirusiniai vaistai gali būti skiriami jei uveitą sukėlė mikroorganizmai.
  • Imunosupresiniai arba citotoksiniai vaitai. Jie yra vartojami kai uveitą sukėlė sisteminė organizmo liga arba kai yra didėlė grėsmė regos praradimui.

Pastebėjus panašius simptomus, kuo greičiau kreiptis pas akių gydytoją.

Laikytis visų gydymo nurodymų.

Reguliariai plauti rankas, taip užkertant kelią infekcijos patekimui į akis.

Laiku ir tinkamai gydyti infekcines organizmo ligas.

Sergant sistemine liga, profilaktiškai lankytis pas akių gydytoją.

Ligos aprašymą parengė gydytoja Raimonda Užkuraitytė


Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000