Dispepsija – tai dėl blogo virškinimo pasireiškiantys įvairūs nemalonūs pojūčiai (po valgio juntamas skausmas ir sunkumas viršutinėje pilvo dalyje). Jie sustiprėja pavalgius paskubomis arba suvalgius tam tikro maisto.
Statistika teigia: dispepsijos simptomus jaučia apie 25 proc. žmonių, o per šventes – dar daugiau.

Virškinimas – labai sudėtingas procesas

Jis prasideda jau burnoje, veikiant seilėms, ir pasibaigia storojoje žarnoje. Ypač reikšminga yra dvylikapirštė žarna. Čia maistas veikiamas visais įmanomais būdais, t.y. skrandžio fermentų, kasos fermentų bei tulžies. Būtent dvylikapirštėje žarnoje išskiriamas cholecistokininas, skatinantis ir tulžies išsiskyrimą, ir kasos fermentų gamybą.

Sutrikus vos vieno virškinamosios sistemos komponento veiklai, galite jausti nemalonius dispepsijos simptomus: sunkumą skrandyje, skausmą, pykinimą, pilvo pūtimą ir kt. Esant ilgalaikiams virškinimo sutrikimams gali pasireikšti ir organizmui būtinų maisto medžiagų stoka.

Taigi, jei virškinimo sutrikimo simptomus patiriate nuolat, nesigydykite savarankiškai, bet kartu su gydytoju ieškokite priežasties.

Jų yra daug, viena dažniausių – sutrikęs maisto medžiagų virškinimui reikalingų fermentų balansas.

Virškinimo fermentų ypatumai

Fermentų stoka gali būti absoliuti (sutrikus fermentų gamybai ar išskyrimui) ir santykinė, pvz., persivalgius švenčių metu. Abiem šiais atvejais gali būti gydoma geriamaisiais virškinimo fermentų preparatais.

Šios paskirties preparatų sudėtyje gali būti kasos fermentų (amilazės, lipazės, tripsino), skrandžio gleivinės ekstraktų (veiklioji medžiaga – pepsinas), augalinių enzimų (papainas, proteazė ir kt.). Yra ir kombinuotų preparatų, jų sudėtyje esama, pavyzdžiui, ir kasos fermentų, ir tulžies komponentų arba augalinių enzimų, vitaminų.

Virškinimo fermentų preparatų tikslinga vartoti ir tuomet, kai sutrinka tulžies gamyba arba išskyrimas, jų (kaip pagalbinė terapija) gali būti skiriama pašalinus tulžies pūslę arba esant jos diskinezijai.

Virškinimo fermentai vartojami valgio metu ar iškart pavalgius (per 10–15 min.). Neieškokite preparatų, kuriuos galima būtų gerti vos vieną kartą per parą – nerasite. Juk virškinimo fermentai organizmui reikalingi būtent tada, kai žarnynas turi darbo, t.y. kai reikia virškinti bei pasisavinti maisto medžiagas.

Virškinamoji sistema dirba vieningai

Todėl viskas, kas vyksta žarnyne, turi įtakos ir kepenų veiklai. Kepenys – ypatingas organas. Jų funkcijos:

• Dalyvauja visų rūšių medžiagų apykaitoje (baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų).
• Yra daugelio svarbių medžiagų depas (Fe, vit. A, B12, D ir kt.).
• Neutralizuoja kenksmingas medžiagas, patenkančias iš žarnyno.
• Gamina ir išskiria tulžį.
• Jose yra sintetinami kraujo plazmos baltymai (albuminai, alfa, beta globulinai, fibrinogenas), daugelis fermentų, krešėjimo faktoriai.
• Kitos funkcijos (iš viso jų per 200).

Kas atsitinka, sutrikus virškinimui

Sutrikus virškinimui, ypač jei pasireiškia vidurių užkietėjimas, žarnyne suaktyvėja puvimo bei rūgimo procesai, kuriems vykstant pasigamina toksinės medžiagos. Šios medžiagos detoksikuojamos kepenyse ir pašalinamos iš organizmo, tačiau, jei kepenų funkcija pažeista, pavyzdžiui, sergant kepenų ciroze, nukenksminama tik dalis medžiagų, likusios lieka kraujyje ir veikia organizmą: pirmiausia – smegenis. Virškinimo fermentai netiesiogiai apsaugo organizmą nuo toksinių medžiagų susidarymo žarnyne bei jų neigiamo poveikio.

Kita vertus, kad būtų užtikrinta normali kepenų veikla, būtina gauti daugybę medžiagų: baltymų, riebalų, vitaminų ir t.t.

Stokojant virškinimo fermentų, itin dažnai pasireiškia viduriavimas, t.y. nesuvirškintos maisto medžiagos paprasčiausia pašalinamos iš organizmo. Nepaisant to, kad valgome, organizmas badauja.

Vienas populiariausių iš visų virškinimo fermentų Lietuvoje yra Mezym. Jo sudėtyje yra būtiniausių virškinimo fermentų: lipazės, (reikalingos riebalams virškinti, amilazės – angliavandeniams ir proteazės – baltymams virškinti.

Svarbu nepamiršti, kad efektyviausia ir teisingiausia virškinimo sutrikimų profilaktika – sveika ir saikinga mityba, o vaistai – tik pagalbinė priemonė.

Parengė gydytoja rezidentė Viktorija MATULEVIČIENĖ
 
Sunkumas skrandyje per šventes