+2
-0
+2
Vaikų, sergančių lėtiniu rinosinusitu, nosies ertmės gleivinės plovimas jūros vandens tirpalais

Nosies ertmės gleivinės plovimas ir priemonės (atsiurbimas) sergant nosies ir prienosinių ančių ligomis vis dažniau aprašomos ir nagrinėjamos mokslinėje literatūroje (1). Apžvelgiant naujus 2009–2014 metų straipsnius, nagrinėjančius nosies ertmės gleivinės plovimą, kaip papildomą terapiją sergant ūmine virusine sloga, alerginiu rinitu, ūminiu ar lėtiniu rinosinusitu, vis daugiau patvirtinama neabejotina nauda mažinant ligos simptomus ir atkuriant normalias nosies ertmės gleivinės funkcijas. Visa tai tiesiogiai veikia pasveikimo procesą ar lėtinės ligos aktyvumo kontrolę. Remiantis medicinine literatūra ir straipsniais, aprašome papildomą vaikų lėtinio rinosinusito gydymo taktiką, kai atliekamas nosies ertmės gleivinės plovimas jūros vandens tirpalais (2). Lėtinis vaikų rinosinusitas – tai nosies ir prienosinių ančių gleivinės uždegimas, pasireiškiantis simptomais (nosies užgulimas, rinorėja, kosulys), kurie trunka ilgiau kaip 12 savaičių (2, 3). Dažniausiai šia liga serga ankstyvojo mokyklinio amžiaus vaikai (amžiaus vidurkis – 8 metai) (2). Tai susiję su dažnesniu nei vyresnio amžiaus vaikų viršutinių kvėpavimo takų uždegimu šioje amžiaus grupėje ir

per mažu imuninės sistemos atsparumu. Atsiradus ilgalaikiam nosies ir prienosinių ančių uždegimui ir esant nepakankamam gydymui sisteminiais antibiotikais, intranazaliniais gliukokortikosteroidais ir dekongestantais, simptomai užsitęsia, o liga pereina į lėtinį rinosinusitą. Tėvai neretai nurodo, kad daugiau kaip 3 mėnesius vaiko nosis yra užgulusi, vargina pastovi sloga (užgulimo forma ar produktyvi) ir nepraeinantis kosulys. Gali būti ir papildomų simptomų: subfebrili temperatūra, silpnumas, pūlinga sloga, galvos skausmai, uoslės sumažėjimas. Tai yra ligos paūmėjimo požymiai. Kartu su ligos paūmėjimu kaip komplikacija gali pasireikšti kitų LOR organų (pvz., vidurinės ausies) uždegimas. Nesant pakankamam gydymo efektui, taikomas chirurginis gydymo būdas – endoskopinė sinusų chirurgija. Remiantis V. Pham straipsnyje pateiktomis išvadomis, nosies gleivinės kasdienis plovimas ilgiau nei 6 savaites daugiau nei pusei (57,7 proc.) sergančiųjų lėtiniu rinosinusitu padėjo visiškai pasveikti. Vadinasi, tai padėjo apsaugoti vaikus nuo chirurginio gydymo (2).

Šios išvados verčia susimąstyti dėl nosies ertmės gleivinės uždegimo gydymo taikant seniai pasauliui žinomą metodą – nosies ertmės gleivinės plovimą, kai įrodymais pagrįsta medikamentinė terapija neduoda norimo efekto. Jei lėtinio rinosinusito patogenezėje pagrindinis vaidmuo tenka gleivinės uždegimui, įrodymais pagrįsto rinosinusito gydymo rekomendacijose kaip pagrindinis vaistas nurodomas intranazalinis gliukokortikosteroidas (3). Mažėjant gleivinės uždegimui, mažėja paburkimas, atsikuria prienosinių ančių oringumas ir normali gleivinės apsivalymo funkcija (mukociliarinis klirensas). Kaip nosies ertmės gleivinės plovimas jūros vandens tirpalais gali daryti įtaką nosies gleivinės uždegimui? Kodėl rekomenduojamas nosies ertmės gleivinės plovimas sergant nosies ar prienosinių ančių ūminėmis ar lėtinėmis ligomis?

Rekomendacijos pagrįstos uždegimo mediatoriaus (IL-8) produkcijos sumažinimu (4), dėl ko sumažėjęs gleivinės uždegimas skatina greitesnį gijimą ir mukociliarinio klirenso atsikūrimą. Šis bendras kelių literatūros šaltinių išvadų derinys neprieštarauja nosies ertmės gleivinės plovimo jūros vandens tirpalais, kaip gleivinės uždegimą mažinančio efekto, pagrindimui. Remiantis pateikta informacija apie lėtinio vaikų rinosinusito gydymą ilgalaikiu (ilgiau nei 6 savaitės) nosies ertmės gleivinės plovimu, esant nepakankamai pagrindinei medikamentinei terapijai (intranazaliniais gliukokortikosteroidais, sisteminiais antibiotikais, dekongestantais), rekomenduojamas nosies ertmės gleivinės plovimas daugiau nei pusei pacientų padėjo visiškai pasveikti ir apsaugojo nuo galimų komplikacijų ir chirurginio gydymo (2). Nosies plovimas turėtų būti saugus, jei laikomasi nurodymų. Aprašomi tik minimalūs nepageidaujami reiškiniai: vietinis suerzinimas, niežulys, deginimo pojūtis ir kt. (5) Verta priminti, kad, skirtingai nei izotoninis, hipertoninis jūros druskos tirpalas dėl osmosinio slėgio skirtumo tarp nosies gleivinės ir tirpalo dar mažina ir nosies gleivinės paburkimą. Tai padeda lengviau kvėpuoti pro nosį, geriau išsivalo nosies gleivės.