Mezym

Viskas apie mėnesines

2011-03-21
Viskas apie mėnesines

Mėnesinių ciklo sutrikimai – viena dažniausių ir sudėtingiausių ginekologinių problemų, kuri vargina įvairaus amžiaus merginas ir moteris.

Kokie mėnesinių ciklo sutrikimai laikomi norma, kokie – patologija? Atsako medicinos centro MAX MEDA gydytoja akušerė-ginekologė Daiva Keršulytė.

Kokio amžiaus sulaukus prasideda mėnesinės?

Pirmųjų mėnesinių pradžia (menarchė) – 10–16 gyvenimo metai, t.y. norma laikomas gana platus amžiaus diapazonas. Susirūpinti ir kreiptis į ginekologą reikėtų, jeigu po 16-os metų mėnesinės dar neprasideda.

Dėl kokių priežasčių mėnesinių pradžia vėluoja?

Žinoma, svarbiausias veiksnys – genetinis. Tačiau didelę įtaką turi ir mažas merginos svoris, įtampa, stresai, didelis užimtumas ir pan. Dėl to neretai sportininkėms pirmosios mėnesinės šiek tiek vėluoja. Liesesnėms merginoms jos taip pat gali pasireikšti vėliau, nes mėnesinių atsiradimas susijęs su hormonų apykaita, kuri vyksta riebaliniame audinyje. Tokio audiniui nesant, susivėlina ir pirmųjų mėnesinių pradžia.

Ar mėnesinių pradžia susijusi su menopauzės pradžia, t.y. jeigu mėnesinės prasidėjo vėliau, ir menopauzė prasidės vėliau?

Nėra tiesioginio ryšio tarp mėnesinių pradžios ir menopauzės. Kiekviena mergaitė gimsta su tam tikrų kiaušinėlių kiekiu, ir vaisingas periodas priklauso nuo jų skaičiaus. Pas vieną subrendusią moterį jų gali būti daugiau, pas kitą – mažiau. Tiesioginio ryšio tarp mėnesinių pradžios ir jų pabaigos, t.y. menopauzės, nėra.

Menopauzės pradžią lemia daug dalykų, pvz., nėštumų skaičius (didesnis nėštumų skaičius turėtų atitolinti menopauzę, nes nėštumo metu kiaušinėliai nebuvo eikvojami, kadangi nebuvo mėnesinių) ir kt. Didelę įtaką menopauzės pradžiai turi genetinė predispozicija – jeigu mamai, močiutei menopauzė prasidėjo 42 m., tikimybė, kad, sulaukus šio amžiaus, menopauzė pasireikš ir dukrai, labai didelė.

Ar mėnesinės nuo pat pradžių turėtų būti reguliarios?

Tikrai ne. Be abejo, kai kurioms merginoms mėnesinės iš karto prasideda reguliariais ciklais, tačiau nukrypimu nuo normos nelaikoma ir kai pradžioje mėnesinės būna nereguliarios. Nereikėtų nerimauti, jeigu po pirmų mėnesinių 2–3 mėn. ar net pusmetį mėnesinių nebūna. Pradžioje mėnesinių ciklo svyravimai gali būti gana dideli. Laikoma norma, kad mėnesinių ciklas turėtų susireguliuoti per dvejus metus nuo jų atsiradimo pradžios. Jeigu taip nenutinka, – reikėtų kreiptis į ginekologą.

Kokia mėnesinių ciklo trukmė laikoma norma, kokia patologija?

Iš praktikos gali pasakyti, kad tarp daugelio moterų vis dar gaji nuomonė, kad mėnesinių ciklas būtinai turi būti 28 d. Tai netiesa. Normali ciklo trukmė gali svyruoti nuo 21 iki 35 dienų ar net 42 ir ilgiau. Svarbu, kad mėnesinių ciklo svyravimai nebūtų ilgesnį kaip 7 d., t.y. neturėtų būti, kad vienas mėnesinių ciklas – 21 d., kitas – 42 d., o trečias – 30 d. ir pan. Nėra gerai, kai mėnesinių ciklas yra visai nereguliarus, o ne ilgas. O jeigu jo trukmė yra kad ir 42 dienos, bet jis reguliarus, su leistinu 7 dienų nuokrypiu, tai tikrai nėra patologija.

Kiek trunka mėnesinės?

Norma laikoma, kai mėnesinių trukmė yra iki savaitės, t.y. 5–6 dienos, kurių metu netenkama 30–70 ml kraujo. Jeigu mėnesinės trunka ilgiau negu savaitę arba kraujuojama labai gausiai, reikėtų kreiptis į gydytoją ir aiškintis priežastis.

Kas lemia mėnesinių ciklo sutrikimus?

Visų pirma, mėnesinių ciklo sutrikimai gali atsirasti dėl ginekologinių ligų: kiaušidžių cistos, gimdos miomos ar polipų. Taip pat ciklas gali trikti dėl hormoninių priežasčių, kurios gali būti dėl kiaušidžių funkcijos sutrikimų arba nulemtos visai kitų ligų, pvz., skydliaukės funkcijos sutrikimo atveju.

Be skydliaukės, svarbus vaidmuo mėnesinių ciklo reguliavime tenka ir antinksčiams, taip pat kepenims, kuriose vyksta lytinių hormonų apykaitos procesai.

Be to, mėnesinių ciklo sutrikimus gali lemti ir visai neginekologinės ar hormoninės priežastys. Mėnesinių ciklą gali sutrikdyti labai daug kitų veiksnių: stresai, valgymo sutrikimai (anoreksija, bulimija), itin griežtos dietos, klimato kaita, organizmo išsekimas dėl pervargimo, vitaminų stokos, taip pat tai gali būti kitų lėtinių ligų arba vaistų vartojimo pasekmė.

Kada ciklas laikomas sutrikusiu?

Ciklas laikomas sutrikusiu, jeigu visiškai išnyko anksčiau buvusios reguliarios mėnesinės, taip pat, kaip minėjau, jeigu ciklo trukmė svyruoja daugiau negu savaitę. Ir trečias požymis – jeigu mėnesinės tęsiasi ilgiau kaip 7 dienas, vargina kraujavimai tarp mėnesinių, acikliniai tepimai, jeigu mėnesinės labai gausios ir pan.

Kokie tyrimai padeda diagnozuoti mėnesinių ciklo sutrikimus?

Pagrindiniai tyrimai, kurie atliekami įtariant mėnesinių ciklo sutrikimus, – ultragarso ir hormonų. Taip pat labai dažnai atliekamas skydliaukės tyrimas.

Ultragarso ir skydliaukės tyrimai reikalingi norint atmesti kitas ligas, dėl kurių galėtų sutrikti mėnesinių ciklas. Gimdos, kiaušidžių echoskopijos metu išsiaiškiname, ar yra navikų, kitų šių organų patologijų. Atlikdami hormonų tyrimus, dažniausiai tiriame lytinius, krūtų (prolaktinas) ir skydliaukės hormonus, vertiname jų koncentraciją, svyravimus. Tai leidžia nustatyti mėnesinių ciklo sutrikimo priežastį ir ją koreguoti.

Nors ir retai, bet mėnesinių ciklo sutrikimus gali išprovokuoti ir įvairios infekcijos. Tokiais tiriama, ar jų nėra.

Ar kiekvienų mėnesinių metu subręsta apvaisinimui pasiruošusi kiaušialąstė?

Tikrai ne, ir tai irgi nėra patologija. Be abejo, daugiau beovuliacinių ciklų būna mėnesinių atsiradimo pradžioje, kada mėnesinių ciklas formuojasi, taip pat ir prieš menopauzę.

Tačiau ir kiekvienai vaisingo amžiaus moteriai būna ciklų, kai kiaušinėlis nebręsta. Nes lygiai taip pat, kaip ir mėnesinių ciklų sutrikimams, kiaušinėlio subrendimui įtakos turi stresai, pervargimai, vitaminų stoka ir kt.

Ar svoris turi įtakos mėnesinių ciklui, t.y. ar apkūnioms moterims jis gali trikti labiau?

Griežtos dietos, kai per trumpą laiką netenkama daug svorio, gali nulemti mėnesinių ciklo sutrikimus, net laikinai jos gali išnykti.

Kita vertus, apkūnumas, didelis svoris yra vienas iš mėnesinių sutrikimų rizikos veiksnių. Dažniausiai antsvorio turinčioms ar nutukusioms moterims nustatomas angliavandenių apykaitos sutrikimas, todėl jos neretai serga policistiniu kiaušidžių sindromu. Tai yra įgimta kiaušidžių patologija, dėl ko mėnesinės būna nereguliarios. Šią ligą gydome kartu su endokrinologais.

Ar priešmenstruacinis sindromas susijęs su mėnesinių ciklo sutrikimais?

Priešmenstruacinis sindromas (PMS) irgi priskiriamas prie mėnesinių ciklo sutrikimų, jeigu jis yra sunkios formos. Žinoma, kad stiprūs PMS simptomai kamuoja tas moteris, kurioms nustatoma sutrikusi hormono prolaktino apykaita. Prolaktinas veikia krūtis ir kiaušides. Veikdamas krūtis, prolaktinas gali sukelti jų jautrumą, taip pat jis lemia skysčių susilaikymą, padidėjusį dirglumą, depresiją, o tai ir yra pagrindiniai PMS simptomai. Tyrimai rodo, kad moterims, kurioms stipriau pasireiškia PMS, nustatomi ir didesni prolaktino kiekiai. Šio hormono svyravimus taip pat gali išprovokuoti labai daug veiksnių: jau ne kartą minėti stresai, išsekimas, pervargimas, jautrumas.

PMS – liga ar laikina būsena? Kaip ją palengvinti?

PMS pasireiškia daugiau nei 100 simptomų, ir labai skiriasi jų sunkumas. Kai PMS labai vargina moterį, kad ji net dešimčiai dienų iškrenta iš normalaus gyvenimo ritmo, kai dėl jos nuotaikų svyravimų, jautrumo ir dirglumo kenčia ne tik ji pati, bet ir aplinkiniai, kai ją kamuoja pilvo apačios skausmai, krūtų tempimas, tokią būklę jau laikyčiau liga.

Kai simptomai nėra itin stiprūs, be abejonės, PMS galima vadinti laikina būsena, kurią, be to, dar galima ir palengvinti.

Norint, kad PSM simptomai kuo mažiau vargintų, rekomenduojama prieš menstruacijų pradžią nevartoti aštrių virškinamąjį traktą dirginančių maisto produktų, apriboti stiprios kavos, tonizuojamosios arbatos gėrimą, pamažinti prieskonių. Taip pat šiuo atveju labai padeda įvairūs homeopatiniai preparatai.

Kalbėjosi Denisa Juodinienė


Lytinės ligos

 

Rašyti komentarą

Komentarai

 • Gabija

  laba diena man 13 metų ir man vėluoja mėnesinės 3 mėnesines bet bijau eiti pas ginekologa nes nežinau ką darys mamai taip pat sakiau apie šią problemą. Sakė kad reikės eiti pas ginekologą kokios gali būti problemos ir ką man gali daryti ginekologas?

 • Gabija

  Man yra 14m. sergu mėnėsinemis 6d. susirgau prieš tris dienas, jos yra normalios nepasakyčiau, kad gasiuos ,bet aš jų nemėgstu fu,fu,fu...Aš nesuprantu kas yra Reguliarios gal galit kas paaiškint?
  Skausmas, yra išgeriu vaistų, praeina ,bet poto vėl prasideda :))

 • Aurelija

  Sveiki, man 14 metų ir neseniai , pavasario pradžioje prasidėjo menėsinės , bet jos nereguliarios , jos kelis mėnesius truko normaliai , taprasme mėnesinių ciklas buvo normalus , bet nuo Rugpjūčio mėnesio mėnesinių nebuvo , mama sako eiti pas ginekologę, aš taip nenoriu. Labai prašau padėkite man , ar tai normalu?.

 • gabe

  man 15 ir menesiniu dar nebuvo , tai cia blogai?

 • Oksana

  Ieva jei tau taip yra tai deretu kreiptis pas ginekologe, kad nebutu tau dar blogiau. O kontraceptikai nieko nekenkia , O jei tu juos perduozatum tai tada butu labai negerai.

 • Oksana

  Ieva jei tau taip yra tai deretu kreiptis pas ginekologe, kad nebutu tau dar blogiau. O kontraceptikai nieko nekenkia , O jei tu juos perduozatum tai tada butu labai negerai.

 • Normalu

  Man yra 13 metų. Ir man menesinės neprasidėjo jau daugiau negu mėnesį. Ar tai normalu?

 • neda

  man ira 8 metai ir man menesines ar normalu

 • anonimė

  Man yra 11 ir man nesenei prasidejo menesines ar tj yr nrml?

 • vaiva

  man yra 15 metu man mėnesines prasidėjo nuo anų metų gruodžio bet iki šiol niekaip nesusireguliuoja ar man reikėtu sunerimti? turiu be to dideli antsvori ir kartais man būna net ne mėnesinės net nežinau kaip tai pavadinti man dažnai būna ne raudonas o juodos arba rudos mėnesinės jos trunka apie 5 dienas bet tik po kels lašiukus 2 gal net 1 ir nežinau kodėl tai gal galit man paaiškinti

 • Elena

  Man 14, ciklas visados buvo 22-28d. Dabar praejo daugiau, nei 30d., bet jos vis dar neprasidejo, nors pries kai jos turejo prasideti (t.y.28d.) nubego mazas lasiukas ir tuo viskas ir pasibaige.
  ar tai normalu?

 • Iveta

  Norėčiau pasidomėti, esu 18 metų mergina,tik baigusi sirgti mėnesinėmis, po lytinio akto išgėriau kontraceptinę tabletę "Postinor", praėjus keletui dienų man jos vėl prasidėjo, ir tęsiasi jau dvi savaites, nežinau ką daryti, toks jausmas, jog tai niekada nesibaigs... Kaip tai sustabdyti, ar tai tikrai nuo tų "Postinor" tablečių? Daugiau niekada jų nevartosiu, jei baigsis kraujavimas...

 • Nu

  Nu tu šūde (Vika), vieną kart paklausei ir užtenka...

 • Nu

  Nu tu šūde (Vika), vieną kart paklausei ir užtenka...

 • Nu

  Nu tu šūde (Vika), vieną kart paklausei ir užtenka...

 • Vika

  mano menesines trunka 8 diena man yra 11 metu. ar tai normalu

 • Vika

  mano menesines trunka 8 diena man yra 11 metu. ar tai normalu

 • Vika

  mano menesines trunka 8 diena man yra 11 metu. ar tai normalu

Captcha
Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000