Kuo gydyti vabzdžių įkandimus

Vieni vabzdžiai, pavyzdžiui, bitės, vapsvos, širšės, paprasčiausiai gelia, o uodai, akliai, erkės siurbia kraują straubliuku pradūrę odą. Tačiau ir vienu, ir kitu atveju pažeista oda sudirgsta, parausta, ją pradeda skaudėti ir niežėti, kartais gali prasidėti alerginė reakcija. Todėl nenuvertinkite repelentų (kraujasiurbius atbaidančios medžiagos), kurie naudojami norint apsisaugoti nuo uodų ar kitų krajasiurbių. Jei nepavyko apsisaugoti nuo kraują siurbiančiųjų vabzdžių, naudokite priemones po įkandimo.

Įgėlus vabzdžiui, į gydytoją reikėtų kreiptis, jei:

išbėrė,

įgelta vieta ištino,

pasunkėjo kvėpavimas, atsirado dusulys,

pasidarė sunku ryti,

svaigsta ar pradeda skaudėti galvą,

silpna, pykina, vimdo,

pakyla temperatūra,

skauda pilvą, paleidžia vidurius.

Šie požymiai paprastai atsiranda praėjus kelioms minutėms ar valandai po įgėlimo. Jei reakcija tik vietinio pobūdžio - įgeltą vietą skauda, ji truputį paraudo, patino ar ją šiek tiek niežti, galima susidoroti patiems. Dauguma žmonių sunerimsta pamatę po įgėlimo atsiradusį kad ir nežymų paraudimą, tačiau tai normali organizmo reakcija į vabzdžio nuodus, trunkanti nuo kelių valandų iki kelių dienų. Ir tik jeigu paraudimas ar patinimas neišnyksta ilgiau, tuomet reikėtų kreiptis pagalbos į gydytoją.

Norėdami išvengti vabzdžių įkandimų:

vykdami į gamtą nesikvėpinkite, n nesipuoškite blizgančiais papuošalais,

renkitės šviesiais vienspalviais drabužiais - jie vabzdžiams mažiau “patrauklūs” už ryškius margaspalvius, ypač geltonus,

nepalikite atvirų indų su maistu ar gėrimu, kad ten nepakliūtų geliančių vabzdžių,

būtinai į kelionę pasiimkite specialų vabzdžius atbaidantį balzamą pvz., “Komareks”). Jie veikia ilgai, ir saugo nuo kraują siurbiančių vabzdžių. Nepalieka dėmių ant rūbų, puikiai kvepia.

Įgėlus bitei, širšei ar vapsvai pirmiausia reikia ištraukti geluonį, dezinfekuoti įgėlimo vietą. Atsiradusį skausmą, niežėjimą ar patinimą galima apmalšinti naminėmis priemonėmis: kompresais su actu ar citrinos sultimis, svogūno, sodos, sutrinto pelyno ar gysločio košelėmis. Taip pat ant įgeltos vietos patariama uždėti į audinį įsukto ledo (jį laikyti ne ilgiau kaip 15 minučių), gerti nuskausminamųjų vaistų.

Įkandus vabzdžiui, odą dažniausiai pradeda niežėti. Tuomet geriausiai gelbsti šaltas kompresas ir specialūs tepalai nuo vabzdžių įkandimų.

Paprastesnis ir lengvesnis būdas - balzamas po įkandimo, sugaišite daug mažiau laiko nei su naminėmis priemonėmis, o rezultatas išties veiksmingas. Mažina niežulį, maloniai šaldo, mažina įkastos vietos tinimą.


Milda Armonaitė