+7
-0
+7
Penkios intymaus bendravimo paslaptys

Kiekvieną dieną mes bendraujame: darbe su kolegomis, kavinėse ir baruose – su draugais, o vakare, grįžę į šeimą, didžiąją savo laisvo laiko dalį praleidžiame ir bendraujame su antrąja puse. Tai ir yra tas intymusis bendravimas. Žinoti jo taisykles yra pravartu kiekvienam, kas siekia santarvės ir darnumo šeimyniniuose santykiuose.

Intymaus bendravimo paslaptys

Stanfordo universiteto medicinos mokyklos profesoriaus dr. Davido Burnso knygoje „The feeling good handbook“ aprašytos penkios intymaus bendravimo paslaptys. Poros santykiuose yra labai svarbu mokėti ne tik išklausyti partnerį, bet ir išreikšti save. Tad knygoje yra pateikiama trys klausymo įgūdžiai ir du – savęs išreiškimo. Teoriją papildo pratimai, pamokymai ir pavyzdžiai iš gyvenimo. Pateiksime jums keletą iš jų.

1.Mokėkite girdėti savo partnerį – „Išjungimo“ technika

Žodis „išjungimas“ šiuo atveju reiškia, kad jums reikia „išjungti“ visas savo neigiamas emocijas bendraujant su antrąja puse. Bet kokiu atveju reikia sutikti, net ir tuo, kai puikiai žinote, jog jūsų partneris yra visiškai neteisus.

Pavyzdys:

Moteris sako savo vyrui:
– Brangusis, kodėl ir vėl tu numetei savo kojines į kampą, kiekvieną dieną tu darai tą patį.
Tuomet vyras turėtų atsakyti taip:
– Atleisk, brangioji, taip, šiandien aš numečiau ir vėl kojines į tą kampą, taip darau iš įpročio, pabandysiu to nedaryti.
Toks atsakymas būtų tobulas. Jis remiasi „išjungimo“ technika. Vyrui „neįsijungia“ pykčio, agresijos jausmai ir taip yra „užgesinamas“ konflikto židinys.

2.Mokėkite maloniai paprašyti

Poros santykiuose labai svarbu yra gebėti paprašyti, o ne reikalauti. Yra sakoma, ko norėsi – tą ir gausi, tik reikia mokėti paprašyti. Taigi, labai svarbu prieš ko nors prašant žinoti pagrindines prašymo taisykles. Pirma, jūsų balsas turi būti malonus, o ne pilnas priekaištų, reikalaujantis. Antra, visada žinokite, ko norite, vyrams savo norus sakykite tiesiai, be jokių užuolankų.

Pavyzdys:

Moteris vakare, grįžusi po darbo, sėdo prie stalo vakarieniauti ir persivalgė. Švelniu balsu ji tarė savo vyrui:

  • Šiandien aš jaučiuosi nekaip. Tikriausiai suvalgiau per daug riebaus maisto, sūrio. Ir ką čia man dabar daryti? Mielasis, gal tu gali padėti?
  • Kaip? – suglumęs paklausė vyras?
  • Gal gali paduoti man „Espumisan“ vaistų, jie padės nuo pilvo pūtimo.

Ši situacija puikiai parodo, jog ramiai paprašius ir nurodžius konkrečiai, kokių vaistų reikia, vyras mielai padės moteriai. Svarbiausia vyro nepalikti nežinomybėje, juk ne visi vyrai nusimano apie vaistus, tiesa?

3.Mokėkite kritiką išreikšti nesmerkiančiai ir išklausyti savo partnerį

Visų porų santykiuose anksčiau ar vėliau ateina tas laikas, kuomet ima erzinti tam tikros partnerio savybės. Tuomet it iš gausybės rago pasipila įvairi kritika ir priekaištavimai. Kritikuoti mes galime, tačiau turime mokėti tą daryti.

Pavyzdys:

Pora susilaukė pirmagimio vaikelio, žmona nespėja tvarkytis viena buityje, o jos vyras grįžęs po darbo žiūri televizorių. Tokioje situacijoje moterį tikrai turėtų erzinti vyro neatsakingas požiūris į šeimą. Jokiu būdu moteris neturėtų pradėti priekaištauti vyrui, kad šis jai nepadeda. Priešingai, moteris turi suprasti savo vyrą, kad po sunkios darbo dienos jam reikia taip pat šiek tiek laisvo laiko pailsėti. Vos tik vyras pailsės, ramiai su juo pasikalbėti ir išsakyti, kaip jaučiasi. Mokėjimas išklausyti partnerį, suprasti, o ne visada jį kritikuoti – tai viena iš intymaus bendravimo paslapčių.

4.Mokėkite išsakyti savo jausmus stebuklinga „Aš jaučiuosi“ fraze

Vietoj to, kad pyktume ant savo partnerio, mes turėtume įsijausti į jo jausmus, ugdyti savyje empatiją. Vis daugiau žmonių šiais laikais tampa mažiau atjautūs, negali suprasti ir pateisinti kitų. Teisti tapo lengviausia, o įsijausti į kito žmogaus jausmus, rodos, labai sunku.

Pavyzdys:

  • Dantų skausmas man neduoda ramybės. Aš jaučiu, kad tuoj ką nors sumušiu, mano pyktis yra nevaldomas.
  • Mielasis, aš jaučiuosi blogai, kai tu taip sakai. Leisk man tau padėti, turiu vaistų, imk, manau, kad padės skausmui numalšinti.

Šioje situacijoje moteris pasielgė labai tinkamai: ji įsijautė į savo vyro vaidmenį, sakydama, kad taip pat jaučiasi blogai, dėl to, jog jos vyrui skauda dantį. Vietoj to, kad ir ji piktintųsi savo vyro pykčiu, moteris rado išeitį – pasiūlyti vaistai nuo skausmo padėjo išspręsti problemą.

5.Mokėkite vertinti vieni kitus

Reikia pasakyti ką nors labai pozityvaus apie kitą žmogų, netgi tuo atveju, kai yra pats konflikto įkarštis. Tai parodys, kad gerbiate kitą žmogų.

Pavyzdys:

  • Šiandien tu mane siutini. Tavo lojantis kosulys neleido man visą naktį miegoti. Tu nesikreipi pas gydytojus dėl jo, nesidomi, kaip gydyti kosulį. Atrodai kaip valkata, jau kelios dienos nesiskutęs ir neini į darbą, – ir kaip man ant tavęs nepykti.
  • Mieloji mano žmona, aš tave myliu labai už tai, kad rūpiniesi mano sveikata. Gal galėtum man iš vaistinės parnešti vaistų? Manau, kad tuomet aš daug greičiau pasveikčiau ir grįžčiau į darbą.

Toks pasakytas vyro argumentas turėtų gluminti žmoną, ji turėtų jo paklausyti ir konfliktinė situacija būtų išvengta.

Šios dvi paskutinės situacijos – ligos atveju, puikiai atskleidžia, kad kai mums sunku, mes sergame, dažnai emocijos gali gadinti net ir pačius tobuliausius santykius. Reikia mokėti intymaus bendravimo meno. Tikimės, kad šios pamokos pagerins jūsų santykius.

Autorius: L.Rimgailė