Gerklės skausmo gydymas ir rekomendacijos pacientui

Gerklės skausmas dažnai pranašauja ūmų viršutinių kvėpavimo takų infekcinį susirgimą. Jam prasidėjus, labiausiai vargina sutrikęs kvėpavimas pro nosį, gerklės skausmas ir sausas kosulys. Skausmas gerklėje sukelia didelį diskomfortą: sunku kalbėti, vargina sausas kosulys, sunku ryti, kamuoja nuolatinis skausmas. Medikų pagalbos dažniausiai neprireikia, išskyrus atvejus, kai liga užsitęsia ilgiau kaip savaitę ir atsiranda naujų simptomų, kurie gali būti komplikuotos ligos pranašas. Bakterinei anginai gydyti skiriami antibiotikai. Pirmomis ligos dienomis, varginant karščiavimui, rekomenduojamas lovos režimas. Maistas turi būti neaštrus, nekarštas, nešaltas.

Reikia gerti daug skysčių. Vartokite jų tiek, kiek galite, – tai padeda sudrėkinti gerklės audinius ir kompensuoti prakaituojant, kosint, čiaudant, sloguojant, viduriuojant prarastus skysčius. Vaikui reikėtų duoti gerti po 1 stiklinę vandens kiekvieną valandą, kai jis nemiega. Tai didelis kiekis, ir gali būti, kad vaikas tiek neišgers, todėl leiskite jam pasirinkti: vanduo, arbata, sriuba, sultys ir pan. Jeigu gerklės skausmą sukėlė virusinė infekcija, antibiotikai nepadės. Organizmas pats pajėgus kovoti su infekcija, tačiau gerklės skausmui sumažinti rekomenduojama vartoti čiulpiamas tabletes FALIMINT. Tabletės lėtai tirpsta, tokiu būdu užtikrina laipsnišką aktyviųjų medžiagų atsipalaidavimą ir ilgalaikį jų poveikį burnos ir ryklės gleivinei. Dėl stipraus šaldančio ir gaivinčio FALIMINT poveikio gerklės skausmas bei varginantis sausas kosulys aprimsta. FALIMINT nedžiovina gleivinės ir nesukelia sąstingio jausmo burnoje. Ligos pradžioje FALIMINT tabletę reikėtų sučiulpti kas 2 val., nekramtyti. Mažėjant skausmui, tabletes vartoti kas 4 val. Paprastai gydymo kursas trunka 5 – 7 dienas. FALIMINT rekomenduojama vartoti, kol skausmas išnyks. Rekomenduojama skalauti burną. Jeigu rydami jaučiate skausmą, skausminga vieta yra aukštai gerklėje: skalaujant gerklę gydomuoju tirpalu, šią vietą galima nuraminti. Bet jei balsas prikimęs, vargina kosulys, uždegimo pažeista vieta yra žemiau, kvėpavimo takuose ir skalavimas nepadės. Skalauti rekomenduojama druskos vandeniu (vienas arbatinis šaukštelis druskos į 0,5 litro šilto arba kambario temperatūros vandens). Skalaukite kas valandą, nerykite. Gerklę galima skalauti ramunėlių arbata, vandeniu su citrinos sultimis.

Karščiavimas – normali apsauginė organizmo reakcija. Taip jis kovoja su infekcija. 40,5oC laipsnio nesiekiantis karščiavimas nėra pavojingas. Esant būtinybei aukštesnė kaip 38,5oC laipsnių temperatūra mažinama antipiretikais: aspirinu, paracetamoliu. Prieš geriant vaistus reikėtų turėti galvoje, kad temperatūros padidėjimas 1 laipsniu pagreitina leukocitų (apsauginių kraujo ląstelių) judėjimą infekcijos židinio link.

Rekomenduojama drėkinti darbo ir gyvenamąsias patalpas, palaikant 50% oro drėgmę. Kvėpavimui pro nosį palengvinti keletą kartų per dieną rekomenduojama naudoti druskingesnį Atlanto vandenyno vandenį „Quixx“, kuris ne tik sudrėkina ir išvalo nosies gleivinę, bet ir mažina gleivinės paburkimą („atkemša nosį“). Druskingo vandens lašai drėkina nosies ertmės audinius, nuteka nosiaryklės užpakaline sienele, ją sudrėkina ir tokiu būdu apmalšina skausmą. Cheminiai dekongestantai sutraukia gleivinę ir ją džiovina. Laikykite gerklę šiltai – tai padeda sumažinti negalavimą. Rekomenduojama vartoti vitaminą C po 60 mg kasdien. Vitaminas C skatina imuninę sistemą ir gali tiesiogiai rūgščioje terpėje naikinti sukėlėjus. Stomatologai rekomenduoja dažniau keisti dantų šepetėlį, nes tai gali būti pasikartojančios anginos priežastis.

Kita gerklės skausmo priežastis yra gastroezofaginis refliuksas, kai skrandžio sultys patenka į gerklę. Tokiu atveju patariama laikytis specialių valgymo rekomendacijų, o prireikus vartoti skrandžio rūgštingumą mažinančius vaistus, pavyzdžiui, „Raniberl“.