Kas yra gerklės skausmas? Kokios jo priežastys?

Skausmas ir perštėjimas gerklėje, apsunkintas ryjimas – vienas iš dažniausių skundų ir pagrindinė vizito pas šeimos gydytoją ir ausų, nosies, gerklės ligų specialistą piežastis. Skausmas gerklėje gali būti pavienis simptomas arba sudedamoji ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos dalis. Reikėtų pažymėti, kad tokie klinikiniai simptomai būdingi ūmiems ir lėtiniams infekciniams uždegiminiams burnos ertmės, ryklės, gerklų susirgimams (faringitas, tonzilitas, laringitas, epiglotitas, angina). Dažniausia gerklės skausmo priežastis – virusinis faringitas – gerklės gleivinės uždegimas, kurį sukelia virusai. Tonzilitu vadinamas gomurio tonzilių uždegimas, o angina apibrėžiama kaip ūmus infekcinis susirgimas, kuriam būdingas tonzilių ir gerklės gleivinės uždegimas. Be jau minėtų dažniausiai pasitaikančių gerklės skausmo priežasčių, kartais gerklės skausmą gali sukelti ir kiti infekciniai susirgimai (skarlatina, difterija, infekcinė mononukleozė) bei sisteminės jungiamojo audinio ligos. Skausmo gerklėje priežastis gali būti ir gleivinės trauma po medicininių intervencijų, vaistų vartojimas (dekongestantų, cholinoblokatorių), mechaninis ar cheminis sudirginimas (rūkymas, dūmai, dulkės, karštas ir aštrus maistas, šaltas oras ir pan.).

Kaip jau minėta, dažniausiai gerklės skausmo priežastis yra virusinės kilmės infekcija, kurią sukelia rinovirusai, gripo, paragripo ir adenovirusai. Angina ir ūmiu faringitu dažniausiai serga vaikai, tačiau jaunesni kaip 4 metų vaikai retai skundžiasi skausmu gerklėje. Gerklės skausmas dažnai vargina paauglius ir suaugusius žmones iki 45 metų, o vyresniame amžiuje pasitaiko rečiau. Virusai ir bakterijos dauginasi, juda, todėl dažniausiai infekcinėmis ligomis susergame įkvėpę su oru šių patogenų. Tai yra išorinis užsikrėtimo kelias. Vidiniu keliu užsikrečiama sergant lėtiniu tonzilitu, lėtiniu sinusitu (nosies ančių gleivinės uždegimas), kai infekcijos šaltinis yra pats organizmas. Šiuo atveju patologiniai mikroorganizmai nuolat gyvena žmogaus organizme ir liga gali prasidėti staiga, kai sumažėja organizmo atsparumas, peršalus, sergant lėtinėmis ligomis.

Skausmas gerklėje paprastai būna nuolatinis, stiprėja ryjant. Tai gali būti vienintelė priežastis, dėl kurios žmogus kreipiasi į gydytoją, tačiau dažniausiai skausmą lydi bendras silpnumas, karščiavimas, galvos skausmas, sloga – tai ūmaus viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymiai. Vaikams iki 4 metų angina ir ūmus faringitas pasireiškia kitaip: vaikai skundžiasi ne gerklės skausmu ir apsunkintu ryjimu, o pykinimu, pilvo skausmu, šaltkrėčiu. Dažniausiai gerklės skausmas prasideda ūmiai. Ilgalaikis gerklės skausmas pasitaiko retai. Gerklės skausmas būdingas ir sergant ūmiu epiglotitu, kurį sukelia Haemophilus influenza. Tai antgerklio infekcinis susirgimas, dažniausiai pasitaikantis 2 – 4 metų vaikams. Būdingas trumpalaikis karščiavimas, vėliau staiga atsiranda ūmus apsunkintas kvėpavimas ir ryjimas. Kosulys nebūdingas. Susirgimas yra pavojingas ir reikalauja greitos specializuotos pagalbos ligoninėje. Kiti pavojingi susirgimai, kuriems būdingas gerklės skausmas: streptokokinė angina, difterija, gerklės gleivinės vėžiniai susirgimai, kraujo ligos (ūmi leukemija), ŽIV-infekcija. Derėtų prisiminti ir vaikams dažnai pasitaikančius gerklės ir ryklės gleivinės sužalojimus: gerklės gleivinės pažeidimas svetimkūniais (būdingas ūmus skausmas gerklėje, seilėtekis, skausmas ryjant); balso stygų pertempimas dainuojant ar garsiai šaukiant (gerklės skausmas ir balso prikimimas); nudegimas rūgštimis ar šarmais, karštais gėrimais ir maistu. Gerklės skausmo priežastis gali būti viršutinių kvėpavimo takų sudirginimas dūmais, taip pat ir tabako. Kvėpuojant per burną, gerklės gleivinė tampa sausa ir skausminga sergant rinitu ar esant adenoidams. Kitos gerklės skausmo priežastys yra stomatitas (burnos gleivinės uždegimas), ūmus epiglotitas, ūmus tracheitas arba laringtracheitas (viršutinių kvėpavimo takų gleivinės uždegimas), laringitas (gerklų uždegimas), kandidozinis stomatitas (būdingas metalo skonis burnoje), svetimkūniai viršutiniuose kvėpavimo takuose, sekreto nutekėjimas iš nosies ertmės ir ančių sergant sinusitu, rinitu. Pagyvenę žmonėms dažniau serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis.