Žaliasis dekoras

Žmogus iš prigimties linkęs harmonizuoti savo aplinką. Kiekvienas nori, kad
jo būstas būtų maksimaliai jaukus ir patogus. Buvo laikas, kai turėti daug
kambarinių augalų buvo geros šeimininkės požymis. Buvo ir toks metas, kai
kambarinės gėlės apskritai tapo kone interjero balastu, o skrupulingi
minimalistai įrodinėjo, jog net ir didžiulėje erdvėje kuo puikiausiai užtenka ir
vieno vienintelio augalo… pamerkto vazoje.

Na, o dabar kambariniai augalai ir vėl atgimsta bei tampa svarbiu interjero
akcentu. Tačiau dabar stilinga šeimininkė privalo savo augalus priderinti prie
savo interjero – taigi močiutės pelargonijos gali tapti išties nepageidaujamos.

Praeitis

Manoma, kad kambariniai augalai mūsų kultūroje atsirado palyginti neseniai.
XVII-XVIII amžiuje jūrininkai iš tolimų kraštų į Europą atgabendavo laukinių
augalų, žavėjusių savo neįprastomis formomis, lapų spalvomis ar žiedais. Prie
šilto klimato pripratę užjūrio "svečiai" būtų neišgyvenę gerokai vėsesnėmis
Europos sąlygomis, taigi jie įsikūrė turtingesnės visuomenės dalies namuose.

Tobulėjant transporto priemonėms gausėjo ir įvežamų augalų, o gerėjant patalpų
šildymo sistemai juos išlaikyti nenuvytusius tapo vis lengviau.

Botanika interjerui

Renkantis kambarinį augalą svarbu apgalvoti, kaip jis prigis bendrame interjere,
ar "draugaus" su kitais kambariniais augalais. Pavyzdžiui, išraiškingasis
fikusas idealiai papildys "hi-tech" stiliaus interjerą, o, tarkim, gebenės, itin
tinka modernui; spalvingas meksikietiškas interjeras prašyte prašosi bent keleto
agavų, japoniškas minimalizmas – mažučių medelių bonsų.

Jei jūsų buto interjerui parinktos natūralios medžiagos ir spalvos, jei
trokštate būti kuo arčiau gamtos – tokiuose namuose ypač gražiai atrodys
gamtinio landšafto salelės, kuriose derės ir samanos, ir akmenėliai, ir gėlės ar
medeliai. Žavitės kaimišku, senoviniu stiliumi? Be abejo, tokiu atveju be
pelargonijų tikrai neišsiversite!

Interjeras botanikai

Neretai ne tik augalai derinami prie interjero, bet ir interjeras – prie augalų.
Juk ne paslaptis, kad skirtingiems augalams reikia skirtingų sąlygų, tad kartais
tenka ir pritaikyti interjerą prie jų kaprizų.

Pavyzdžiui, kaktusai, dykumos vaikai, mėgsta saulės šviesą, tačiau žiemoti
pripratę šaltai – tad ar nevertėtų jiems skirti nišos įstiklintoje verandoje ar
terasoje?

O štai įvairiems tropiniams augalams prireiks didesnės drėgmės, vadinasi, jei
tokių turite daug – galima pagalvoti ir apie dekoratyvinį fontanėlį ar akvariumą
šalimais.

Jei jūsų augalai mėgsta šviesą – verta jiems sukurti specialų, jūsų interjerą
papildantį, apšvietimą. Taip augalas taps pagrindiniu jūsų dekoro akcentu.

Pastaruoju metu sparčiai plinta naujas madingas būdas auginti egzotinius augalus
– sukurti savo namuose florariumą, savotišką miniatiūrinį naminį šiltnamį. Už
stiklinių florariumo sienelių ypatingame mikroklimate kuo puikiausiai jaučiasi
įvairiausi tropinių miškų augalai – net ir patys įnoringiausieji.

Be to, florariumas – tai puiki vieta pasireikšti jūsų išmonei ir fantazijai
kuriant meniškas kompozicijas. Sutikite, toks daikčiukas – išties nepakartojama
jūsų namų puošmena ir… hobis.

Dar vienas naujas mados vėjas – "žaliosios sienelės". Tai ne paprasčiausias
vijoklinių gėlių pakabinimas prie sienos: sukuriamas įspūdis, tarsi augalas auga
iš sienos. Žinoma, prieš tai sieną specialistai pritaiko specialiai tokiam
interjero sprendimui.

Draugaukite su gėlėmis

Besirūpindami aplinkos harmonija nepamirškite pasirūpinti ir vidine harmonija.
Seniai pastebėta, kad naminės gėlės gali ir draugauti ir… konfliktuoti su savo
šeimininkais. Lemiamas faktorius renkantis augalą – simpatija, atsirandanti tarp
jūsų ir būsimosios jūsų kambario puošmenos. Jei pajusite, kad simpatija abipusė
– vadinasi, gėlei pas jus bus gerai. Tačiau turėtumėte nepamiršti, kad gabenamas
augalas patiria stresą (nieko nuostabaus, juk augalai – irgi gyvosios gamtos
dalis), vadinasi, jis gali šiek tiek "pasirgti", kol nesiadaptuos naujoje
vietoje: gal numes vieną kitą lapelį, gal nukris žiedai, o gal spalva kiek
pabluks.

Beje, atskira santykių sritis – tai kambariniai augalai ir buitinė technika bei
elektronikos prietaisai. Pavyzdžiui, populiarus faktas, esą kaktusai sugeria
kompiuterio skleidžiamą spinduliavimą – viso labo mitas. Moksliniais tyrimais
jau įrodyta, kad augalai ne itin gerai jaučiasi stovėdami buitinės technikos ar
elektroninių prietaisų kaimynystėje. Taigi jei jūsų kambarinė gėlė stovi kur
nors greta televizoriaus ar muzikinio centro ir visai nenorite jos perstatyti –
bent jau pasirūpinkite, palepinkite ją labiau.

Šiaip ar taip, nauda, kurią jums atneša kambariniai augalai – neginčijama. Visų
pirma jie – biologiniai filtrai, maksimaliai efektyviai valantys patalų orą.
Ypač stipriai išreikšta ši teigiama chlorofito savybė – jam patinka užteršta
aplinka, taigi pastatytas virtuvėje jis tikrai vešės.

Taip pat moksliškai įrodyta, kad lakiosios medžiagos, kurias išskiria augalai,
gali sunaikinti gana daug ligas sukeliančių mikrobų, esančių aplinkos ore.

Galiausiai gaiviai žali lapai ir ryškūs žiedai, ypač žiemą, džiugins pavargusią
akį ir saugos nuo stresų. O gera, pozityvi energija, kurios pasikrausite
besirūpindama savo augalais, atgaivins sielą ir suteiks jums gyvybinių jėgų bei
optimizmo.