(Ne) leisti į stovyklą?

"Reikia patarimo. Esu išsiskyrusi, vyras turi kitą šeimą. Aš atostogausiu
tik rugpjūčio pabaigoje. Vyras siūlo vaikui (dabar bus antrokas) kelialapį,
kurio pati tikrai neįpirkčiau. Tai ir svarstau, ar ne per mažas jis tai
stovyklai. Nors jei ne ta stovykla, tai ir prasitrintų jis namuose… "

(A.)

Pedagogų profesinės raidos centro Socialinės veiklos ir saviraiškos skyriaus
vedėja, psichologė Irena Ramoškaitė:

Vasarą ne vienas susimąsto, kur dėti vaikus pasibaigus pamokoms mokykloje.
Savaime suprantama, kad problemų nekyla, jei kaime gyvena močiutė, teta ar šiaip
geri pažįstami, sutinkantys savaitę kitą prižiūrėti iš miesto atvykusį svečią.
Tačiau jei tokių nėra, gatvėje vaikas tikrai nesijaus saugus.

Daugumai tėvelių įvairaus tipo poilsio stovyklos tampa tam tikru "gelbėjimosi
ratu". Tačiau auginantys jaunesnio amžiaus mokyklinukus dažnai nežino, ar verta
savo vaiką patikėti svetimiems ir klausia patarimo specialistų.

Pedagogai bei vaikų psichologai, paklausti nuo kokio amžiaus geriausia vaiką
leisti į laisvalaikio stovyklą, tvirtina, jog viskas priklauso nuo pačių vaikų –
juk kai kurie devynmečiai būna jau gana savarankiški ir puikiai apsieina be
suaugusiųjų. Todėl natūralu, kad pirmą kartą vykstančių stovyklauti vaikų
tėvams, kyla nemažai klausimų – dažniausiai kelia rūpestį, ar ne per maži jų
vaikai, ar sugebės gana ilgą laiką išbūti be jų priežiūros.

Geri patarimai:

nepirkite kelialapio nepasitarę su vaiku.
ar vaikas tikrai nori važiuoti į stovyklą paklauskite net kelis kartus.
kuo daugiau kalbėkite su vaiku apie gyvenimą stovykloje, kad jis tam pasiruoštų.

labai svarbu išmokinti vaiką savarankiškai išsigydyti nedideles žaizdeles,
įdrėskimus ar nubrozdinimus ir paaiškinti, kada tiesiog būtina kreiptis
įgydytoją.

Jei susižalojimas nežymus:

tą vietą nuplauti vėsiu virintu vandeniu, kad pasišalintų nešvarumai,
sužeistą vietą suvilgyti 3 proc. vandenilio peroksidu, jį plona srovele pilant
tiesiog ant žaizdelės,
aplink žaizdą esančią odą patepti jodu ir uždėjus sterilų tvarstį jį priklijuoti
baktericidiniu pleistru,
tvarstį reikia keisti kiekvieną dieną iki užsidės šašas.

Atkreipkite dėmesį:

jei mažametis labai prisirišęs prie namų, geriau neskubėkite ir palaukite metus
kitus.
prieš išvežant į stovyklą labai svarbu su vaiku pasikalbėti apie galimą namų
ilgesį, pažadėti ne tik susiskambinti telefonu, bet ir pasimatyti savaitgaliais.

svarbiausia, kad vaikas nesijaustų paliktas likimo valiai ir nuolat jaustų
tėvelių rūpestį.
nepamirškite apie kišenpinigius ir jų duokite tiek, kiek liepia sveikas protas
ir leidžia kišenė, o labai mažiems ar išlaidiems skirtus pinigus geriau patikėti
auklėtojai, kuri ir pareguliuos išlaidas.

Į vaiko vaistinėlę įdėkite:

jodo,
3 proc. vandenilio peroksido tirpalo,
šiek tiek vatos,
sterilaus binto,
baktericidinio pleistro.

Į medikus nedelsiant reikia kreiptis jei:

susižalojus bet kurią kūno dalį ir neįstengiama sustabdyti kraujavimo.
susižeidus skauda, įsipjaunama kokiu nors aštriu ar surūdijusiu daiktu.
žaizdelė pradeda pūliuoti.
tvarstis pridžiūva prie žaizdos – jo negalima plėšti pačiam.
neįstengiama iš žaizdos išplauti žemių.

Konfliktinė situacija

Jų sunku išvengti, todėl reikia paaiškinti, kad nereikia mojuoti kumščiais, o
skriaudžiamiems apie tai pasakyti auklėtojai.

Parengė Milda Armonaitė