Mano mylima dukrelė rūko…

ImageMano
laiškas bus trumpas ir liūdnas. Mūsų trylikametė dukra pradėjo rūkyti. Nei aš,
nei vyras nerūkom. Kaip mums elgtis? Bausti? Žinau, kad daugelis tėvų leidžia
rūkyti namuose, kad nestovinėtų „tarpuvartėse“. Kiti atvirkščiai – namuose
draudžia rūkyti. Mes išvis nenorėtumėm, kad dukra rūkytų, galime tai jai
drausti, bet kas toliau? Ar tikrai ji neberūkys? Kaip ją bausti, jei ji ignoruos
mūsų draudimą?” Daiva K.
Viskas prasideda namuose. Jei rūko tėvai, tai dažniausiai paaugęs vaikas irgi
rūkys. Tačiau laiško autorė rašo, kad nei ji , nei jos vyras nerūko. Vadinasi,
su blogu dukters įpročiu bus įmanoma greitai susidoroti. Lengviau užkirsti kelią
rūkymui, nei su juo kovoti. Rūkymo prevencija – sudėtingas auklėjimo kompleksas.

Pirma – tėvų pavyzdys. Nerūkykite vaikams matant. Nesiūlykite jiems alaus ar net
silpno alkoholio.

Antra – stenkitės ugdyti vaiko pasitikėjimą savo jėgomis, išvaizda, mokėjimą
išsakyti savo nuomonę. Toks vaikas neišsigąs bendraamžių pašaipų, nesijaus
nejaukiai, net kolektyvo „spaudžiamas“.

Trečia – tėvai turi užtikrinti vaikui įdomų ir jam naudingą laisvalaikį: leisti
į vaiko pomėgius atitinkančius būrelius, organizuoti šeimynines išvykas į gamtą
ar kiną ir kt. Vaikas, kuris jaučiasi svarbus kolektyve ar šeimoje, nesistengs
tėvų dėmesį atkreipti tokiu būdu , kaip rūkymu.

Ketvirta – ramus tėvų bendravimas su vaiko draugais. Stebėkite jūsų vaiko
draugus bei drauges. Leiskite vaikui pasikviesti draugus į namus, sudarykite
jiems patogią ir malonią atmosferą.Tik nepulkite į kitą kraštutinumą –
„neužsižaiskite“ su jaunimu . Priminkite paaugliams, kad jūs suaugęs , kad tai
jūs atsakote už tvarką namuose bei augančios kartos saugumą.

Penkta – sudarykite aljansą su tėvais tų vaikų, kurie yra labiausiai artimi arba
reikšmingi jūsų vaikui. Sudarykite grafikus, kada vaikus „prižiūrės“ jie, o kada
jūs. Pasiteiraukite, ar jūsų vaikas galėtų su jais eiti kartu į žygį. Taip
vaikai galės smagintis ir bendrauti , prižiūrimi suaugusiojo.

Šešta – kišenpinigių suma neturi būti labai didelė: kad užtektų sultims , ledams
nusipirkti, bilietui į kiną ar parodą. Visada tiesiai šviesiai pasakykite, kad
vaikas negaus kišenpinigių visą savaitę, jei nuo jo sklis tabako ar alkoholio
kvapas.

Septinta – kalbėkite su vaiku apie nikotino bei alkoholio žalą.

www.reikalingaaukle.lt